Spis treści:
Radermachera sinica (China Doll)
Rośliny doniczkowe mają tę wielką zaletę, że zdobią wnętrza twojego domu nieprzerwanie, utrzymując zielone baldachimy liści przez okrągły rok. Niestraszna im zła pogoda, nie zaszkodzą im błędy popełnione podczas zimowania ani gwałtowne ocieplenie, po którym znów powrócą siejące spustoszenie mrozy. Dzięki stabilnym warunkom, jakie panują w pomieszczeniach, w doniczkach możesz uprawiać najrozmaitsze, niezwykle oryginalne rośliny, które w swoim naturalnym dalekowschodnim środowisku tworzą wspaniałe formy, a przy polskiej zimie w ogóle nie miałyby szans, by rosnąć.
Jedną z doniczkowych perełek, która bardzo pomału zyskuje na popularności, jest roślina nazywana Chińską Lalką – Radermachera sinica (China Doll) potrafi w niedługim czasie zazielenić zarówno mniejszą, jak i większą przestrzeń, a przy tym ma niewielkie wymagania. Jej charakterystyczny pokrój tworzą solidnie, zdrewniałe pędy, które dobrze się krzewią i przy odpowiednim prowadzeniu nawet w warunkach doniczkowych potrafią przypominać małe drzewo.
Obsypane drobnymi, intensywnie zielonymi liśćmi przynoszą na myśl tropikalne rośliny z klimatycznych, okraszonych słońcem tajwańskich i chińskich ogrodów. Chińska Lalka w odpowiednich warunkach potrafi wspaniale zakwitnąć lejkowatymi kwiatami z pięciopłatkową koroną, choć jest to rzadkością – możesz jednak spróbować się o to postarać, bowiem kwiaty, które wypuszcza, warte są poświęconego czasu i zaangażowania.
China Doll, czyli Chińska Lalka bajkowo kwitnie, jednak w domowych warunkach jej główną dekoracją są błyszczące, zielone liście, którymi jest dosłownie obsypana. Fot. seven75/skymoon13/CanvaPro
Wśród zalet tej ciekawej rośliny, której drobne, bujnie występujące ulistnienie sprawia, że często porównywana bywa do skrzyżowania paproci z fikusem benjamina, znajduje się pewna niezwykła właściwość – to najprawdziwszy radar czystego powietrza. Nie tylko sama działa oczyszczająco, lecz także wyraźnie reaguje na zanieczyszczenie... dymem papierosowym. Chińska Lalka nie wyrośnie w pomieszczeniach, gdzie unosi się toksyczny dym – zacznie żółknąć, a jej liście opadną jeden po drugim. Prowadzisz zdrowy tryb życia? Nie tylko pięknie się u ciebie przyjmie, lecz jeszcze dodatkowo poprawi jakość powietrza.
Przeczytaj również: Aloes - roślina o niezwykłych właściwościach. Uprawa, właściwości i wykorzystywanie aloesu w domu
Jak uprawiać radermacherę sinicę?
W naturalnym środowisku zdarza się spotkać okazy, które dorastają do nawet 18 metrów wysokości. Te zielone olbrzymy to prawdziwy unikat, doniczkowe Chińskie Lalki osiągają ułamek tej wartości, jednak to wciąż prawie 1,5 metra bujnej zieleni. Masę błyszczących listków i gęsto krzewiące się pędy roślina wypuści, gdy zapewnisz jej:
- odpowiednią ilość światła – wymaga minimum 5 godzin naturalnego światła, które nie pada na nią bezpośrednio, ale jest delikatnie rozproszone; dzięki niemu liście utrzymują połysk i wybarwiają się na efektowny, ciemnozielony kolor; rozproszone światło to również recepta na krzaczasty wzrost, w cieniu roślina wyciąga się i tworzy wąską, mało efektowną formę;
- ciepło – idealne warunki do wzrostu panują w zakresie temperatur od 18°C do 24°C (bez nadmiernych wahnięć i przeciągów), jednak ciepłe powietrze wokół Chińskiej Lalki nie może być za suche; sadząc ją w doniczce, warto postawić całość na talerzyku wypełnionym średnio drobnymi kamykami i wodą, która stale parując, stworzy roślinie najlepsze warunki;
- podłoże dobrej jakości – jedni radzą, by sadzić ją w podłożu uniwersalnym przeznaczonym dla roślin zielonych, inni z kolei podkreślają, że powinna trafić do mieszanki doniczkowej dla roślin egzotycznych, bogatej w składniki odżywcze, a przy tym naprawdę dobrze przepuszczalnej; najważniejsze, żeby ziemia była stosunkowo lekka, nie nasiąkała zbyt mocno podczas podlewania, nie pleśniała i nadmiernie nie wysychała;
- dwukrotne nawożenie – w warunkach domowych, w których tempo wzrostu rośliny w porównaniu do naturalnego jest częściowo ograniczone, należy dwukrotnie w sezonie wegetacyjnym podawać jej nawóz stymulujący wzrost roślin doniczkowych o liściach ozdobnych; najlepiej, jeśli wiosną podasz go w wersji długo uwalniającej się od razu, gdy tylko zaobserwujesz zawiązywanie się nowych listków, a później latem w formie płynnej o natychmiastowym, ale krótszym działaniu;
- wyższy poziom wilgotności – gatunek China Doll bywa kapryśny pod względem zapotrzebowania na wodę, z jednej strony gleba nie może przesychać, z drugiej zaś nie powinna być nadmiernie rozmoczona i ciężka; roślinę możesz delikatnie zraszać zarówno latem, jak i zimą, aby podnieść poziom wilgotności wokół górnej części krzaka, choć znacznie korzystniejszą dla niej opcją będzie uprawa na tacce lub talerzyku z kamieniami podlanymi wodą.
Sadzonki China Doll przypominają krzewinki kawowe, jednak z czasem zmieniają pokrój i zaczynają wyglądać, jak dorodne figowce benjamina, bujnie rozkrzewione na głównych pędach i bogato ulistnione. Fot. Tessa57/CanvaPro
China Doll – warto wiedzieć
Uprawa Chińskiej Lalki na tacce pełnej kamyków podlanych wodą jest świetnym rozwiązaniem w pomieszczeniach o niższej wilgotności. Nie dopuść do jej wysuszenia. Pamiętaj o regularnym podlewaniu rośliny, najlepiej rób to zawsze, gdy zauważysz, że ziemia zaczyna przesychać. Raz na jakiś czas możesz też poświęcić jej nieco więcej czasu i uwagi, sięgając po wilgotną ściereczkę – roślina doskonale reaguje na zabieg delikatnego wycierania i nawilżania liści. Jest jeszcze coś, co świetnie wpływa na jej wzrost i bujniejsze okrywanie się błyszczącymi liśćmi.
Masz wrażenie, że Chińska Lalka stanęła w miejscu i nie krzewi się już tak intensywnie, jak na początku? Może okazać się, że brakuje jej światła, dlatego wraz z nadejściem okresu jesienno-zimowego rozważ jej przeniesienie do innej części pomieszczenia.
Solidnym zastrzykiem energii dla kwiatu będzie również jego przycięcie – im częściej będziesz sięgać po nożyczki ogrodowe, tym intensywniej i piękniej rozrośnie się po bokach. W ten sposób jej pokrój będzie bardziej równomierny, pełny, a przy tym zwarty i gęsty. Kiedy przycinać roślinę? Możesz wykonać zabieg o każdej porze roku, ale staraj się powtarzać go regularnie, najlepiej co kilka miesięcy. Od razu usuwaj też pędy wyschnięte, uszkodzone oraz te, których nadmierny wzrost zaburza kształtną formę rośliny ozdobnej.
Ogrodnicy doświadczeni w uprawie gatunku Radermachera sinica (China Doll) radzą, aby raz na jakiś czas zapewnić jej tzw. płukanie gleby. Jeśli okaz przez dłuższy czas rozrasta się w jednym pojemniku, może dojść do sytuacji, w której w podłożu zgromadzi się zbyt dużo soli szkodliwej dla rośliny. Wówczas warto wstawić doniczkę pod kran i przepuścić przez nią wodę tak, by wypłukała nadmiar związków. Jeśli woda w kranie jest twarda, do przepłukania użyj wody destylowanej lub zgromadzonej wcześniej deszczówki. Po tym zabiegu nie podlewaj rośliny dopóty, dopóki poziom wilgoci w podłożu nie wróci do normy.
Dla zapewnienia swojej roślinie odpowiedniej swobody i miejsca do wzrostu dbaj o regularnie przesadzanie. Na początku przenoś ją do większych pojemników raz w roku, starsze okazy wystarczy, że przesadzisz raz na 3 lata, chyba że zarówno podłoże, jak i kondycja rośliny tego wymaga. Niezbyt podatnej na choroby i szkodniki roślinie w doniczce mogą zagrażać mszyce, a także przędziorki i mączliki. Na szczęście recepta na nie jest prosta – wykorzystaj w profilaktyce i pielęgnacji olejek neem do roślin, a problem powinien zniknąć.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Będzie konkurować z gwiazdą betlejemską. Jak pielęgnować azalię w doniczce, by długo kwitła?
Domowy nawóz na wzmocnienie i kwitnienie storczyków. Jak dbać o storczyki, gdy przestają kwitnąć?
Natychmiastowo wyciąga pleśń z kwiatów doniczkowych. Sposób na usuwanie pleśni z liści