Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Te rośliny wyłapują kurz z powietrza. Postaw je w sypialni i miejscu, w którym pracujesz

Czy kwiaty pokojowe mogą zmniejszyć ilość kurzu w domu? Choć być może brzmi to niewiarygodnie, okazuje się, że niektóre gatunki mają taką zdolność. Oczywiście nie ma co liczyć na to, że zastąpią regularne sprzątanie, ale nieco zmniejszą ilość pyłów w powietrzu. W jaki sposób to robią? Które rośliny doniczkowe wyłapują kurz z powietrza? Sprawdź, dlaczego warto postawić je w miejscach, w których spędzamy dużo czasu. 

Te rośliny wyłapują kurz z powietrza. Postaw je w sypialni i miejscu, w którym pracujesz
Czy rośliny doniczkowe mogą sprawić, że w domu będzie mniej kurzu? Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jak pozbyć się kurzu z domu?

Chcesz pozbyć się kurzu raz na zawsze? Choć wiele osób pragnie tego samego, jedno wiadomo na pewno – całkowite wyeliminowanie pyłów i roztoczy z naszego otoczenia nie jest możliwe. Cząsteczki kurzu występują powszechnie w środowisku, więc nie można uniknąć pojawienia się ich również pod naszym własnym dachem. Czym są te drobinki? Przede wszystkim złuszczonym naskórkiem, niewielkimi włóknami pochodzącymi z ubrań, fragmentami ciał owadów, jajami szkodników, sierścią zwierząt, zarodnikami pleśni... Składników kurzu jest całkiem sporo i jak łatwo zauważyć, część z nich jest szkodliwa dla naszego zdrowia, ponieważ stanowi alergeny.

Kurzu nie można się po prostu pozbyć i oczekiwać, że nigdy nie wróci, ale warto systematycznie usuwać go ze swojego otoczenia. Zwłaszcza wtedy, gdy wśród domowników są alergicy, którym roztocza mogą poważnie zaszkodzić. Stosujmy środki przeciwdziałające osadzaniu się pyłów, regularnie wystawiajmy pościel na zewnątrz i używajmy urządzeń oczyszczających powietrze. Aby zmniejszyć ilość kurzu w mieszkaniu, musimy również kilka razy dziennie je wietrzyć. Dobrym pomysłem jest także postawienie w domu roślin, które wychwytują kurz.

Kurz osadza się nie tylko na meblach, ale również na roślinach domowych. Kurz osadza się nie tylko na meblach, ale również na roślinach domowych. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Dlaczego fikus benjamina gubi liście? Tak uratujesz obumierającą roślinę

Jak rośliny doniczkowe wyłapują kurz z powietrza?

Rośliny doniczkowe to nie tylko ciesząca oczy ozdoba wnętrz. Istnieje wiele powodów, dlaczego warto mieć je w domu, ale jedną z najważniejszych jest zdolność do oczyszczania powietrza. Może to nastąpić poprzez pochłanianie szkodliwych substancji, które znajdują się w otoczeniu. Rośliny, działając niczym naturalny filtr, wyłapują z powietrza niebezpieczny toluen, aceton czy formaldehyd. Z tego powodu posiadanie kwiatów domowych powinno być ważne dla każdego, komu zależy na zachowaniu dobrej jakości powietrza w mieszaniu.

Niektóre gatunki nie tylko oczyszczają powietrze ze szkodliwych związków, ale również pozbywają się z niego kurzu. Jak to możliwe? Rośliny te zbierają pył na powierzchni swoich liści. Jego cząsteczki nie są w stanie głęboko wniknąć w tkanki ich nadziemnych części, jedynie na nich osiadają. Zgromadzoną warstwę kurzu musimy zetrzeć z liści np. za pomocą wilgotnej ściereczki. Nie tylko po to, aby zmniejszyć w domu ilość roztoczy, ale również utrzymać roślinę w dobrej kondycji. Choć pył początkowo pogorszy wyłącznie wygląd okazu, z czasem może zapchać aparaty szparkowe, utrudnić ciągłą wymianę gazową i ograniczyć dostęp do światła.

Kurzu z liści roślin trzeba się systematycznie pozbywać. Kurzu z liści roślin trzeba się systematycznie pozbywać. Fot. CanvaPro

Które rośliny wychwytują kurz z powietrza?

Zastanawiasz się, jakie gatunki najlepiej wyłapują pył z otoczenia? Ponieważ osadza się on na nadziemnych częściach roślin, świetnie sprawdzają się te okazy, które mają duże liście. Które rośliny doniczkowe najskuteczniej wychwytują kurz z powietrza? Na liście znajdują się przede wszystkim:

  • monstera,

  • figowiec sprężysty i dębolistny,

  • filodendron,

  • strelicja,

  • pachira wodna,

  • alokazja.

W utrzymaniu odpowiedniej jakości powietrza w domu mogą pomóc również te gatunki roślin doniczkowych, które mają właściwości oczyszczające. Spośród nich należy wymienić skrzydłokwiaty, paprotki, sansewierie, zielistkę Sternberga, aloes oraz bluszcz pospolity. Nie zapominajmy także o epipremnum złocistym, begonii oraz popularnej chamedorze wytwornej. Warto jednak mieć na względzie, że nawet najstaranniej dobrany gatunek rośliny nie jest w stanie zastąpić regularnego wietrzenia pomieszczeń i zdjąć z nas obowiązku częstego sprzątania.

Monstera, pachira wodna i figowiec dębolistny świetnie wyłapują kurz z powietrza. Monstera, pachira wodna i figowiec dębolistny świetnie wyłapują kurz z powietrza. Fot. CanvaPro

Czym można czyścić liście roślin?

Rośliny doniczkowe mogą pomóc w ograniczeniu ilości kurzu w domu, zbierając go na powierzchni swoich liści, które można łatwo przetrzeć. Jeśli jest go niewiele, nie jest szkodliwy dla uprawianych w domu okazów. Potrafi jednak przyćmić ich efektowny wygląd, warto więc systematycznie przecierać liście kwiatów domowych z kurzu. Możemy w tym celu wykorzystać wyłącznie szmatkę zwilżoną wodą lub zastosować inne środki. Czym czyścić liście roślin doniczkowych? Mamy kilka propozycji:

  • Wilgotna szmatka – miękką, najlepiej bawełnianą ściereczkę zwilżamy czystą wodą o temperaturze pokojowej. Warto wykorzystać wodę odstaną, nie bezpośrednio nalaną z kranu. Wilgotną szmatką przecierajmy przede wszystkim zakurzone monstery, filodendrony, juki, draceny, storczyki oraz skrzydłokwiaty;

  • Skórka banana – jeśli chcemy pozbyć się kurzu z liści i równocześnie nadać im połysk, możemy przetrzeć je wewnętrzną stroną skórki banana. Musimy jednak pamiętać, że nie każda roślina lubi nabłyszczanie. Metoda ta jest niewskazana w przypadku gatunków pokrytych włoskami lub kutnerem bądź tych o pierzastych czy nitkowatych liściach;

  • Woda i olejek neem – do oczyszczenia i nabłyszczenia liści roślin doniczkowych możemy wykorzystać również naturalny olejek neem, który równocześnie ochroni okazy przed szkodnikami. Wystarczy dodać 5 ml tego produktu do 1 l wody, przelać do butelki z atomizerem i spryskać liście, a następnie przetrzeć je suchą ściereczką;

  • Miękki pędzelek – w przypadku roślin pokrytych włoskami lub kutnerem spryskiwanie czy przecieranie szmatką się nie sprawdzi. Z gatunków takich jak begonie, fiołki afrykańskie oraz trzykrotki kurz usuwamy za pomocą miękkich pędzelków.

Regularne czyszczenie liści roślin doniczkowych nie tylko poprawia wygląd okazów, ale również pomaga zatroszczyć się o ich kondycję. Zaniedbane, pokryte grubą warstwą pyłu kwiaty są narażone na ataki szkodników i bardziej podatne na rozwój infekcji. Warto pozbywać się z nich kurzu także po to, aby zmniejszyć jego ilość w domu i stworzyć bezpieczne, wolne od alergenów otoczenie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Domowy nawóz z goździków. Anturium kwitnie po nim nieustająco

Co robić, gdy ziemia w doniczce pleśnieje? Posypanie cynamonem to za mało

Domowy nawóz z liści laurowych. Skrzydłokwiat kwitnie jak nigdy wcześniej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.