Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Z jej kwiatów robi się kosmetyki, kwitnie prawie cały rok. Gardenia tahitańska - wymagania i pielęgnacja

Dorasta do 50 cm, więc z pewnością nie jest domowym gigantem, ale to nic, ponieważ ma wiele innych zalet – gardenia tahitańska, ekskluzywny kwiat doniczkowy, zachwyca żywym wybarwieniem liści, ukrytymi wśród nich bialutkimi kwiatkami, które wyglądają jak namalowane, i porusza zapachem. Sprawdź, jak uprawiać w domowych warunkach tę szczególną roślinę, której kwiatowe aromaty nie bez przyczyny trafiają do luksusowych mydeł, perfum, olejków i oczarowują świat.

Z jej kwiatów robi się kosmetyki, kwitnie prawie cały rok. Gardenia tahitańska - wymagania i pielęgnacja
Jak uprawiać gardenię tahitańską? W domowym warunkach to niewielki, ale pięknie prezentujący się kwiat, który ma ściśle określone wymagania. Fot. PeskyMonkey/CanvaPro

Spis treści:

Gardenia tahitańska – ekskluzywny kwiat doniczkowy

Jak wiele roślin o egzotycznej naturze i dalekim pochodzeniu (z regionów słynących z ciepła i stabilnych warunków do bajkowego kwitnienia), gardenia tahitańska u nas jest w stanie dawać popis swoich wspaniałych właściwości jedynie w domowych warunkach. Uprawiana w doniczce nie rośnie duża, zwykle osiąga maksymalnie 50 cm wysokości. Za to bujnie się krzewi i uważnie pielęgnowana potrafi wypuścić morze drobniutkich, śnieżnobiałych kwiatków. Choć tak niepozorne, mają one jedną wyjątkową cechę – wypełniają przestrzeń wyraźnie wyczuwalnym, mocno kwiatowym zapachem, w którym lekka słodycz przenika się z ostrością, kremową nutą i świeżymi tonami zieleni.  

To znakomity wybór do ogrodu zimowego, słonecznej oranżerii, na zamkniętą szkłem werandę lub półotwarty taras, który w zimie staje się dodatkowym pomieszczeniem relaksacyjnym w twoim domu. Jeśli tylko nie dotknie jej mróz, będzie żywo wybarwiona, a doniczkę przepełnią mięsiste liście. 

Dotychczas opisano ponad 200 gatunków tej rośliny, ale gardenia tahitańska, ekskluzywna roślina doniczkowa, podobnie jak odmiana jaśminowata, skradła serca domowych ogrodników. Ma szczególne wymagania, dlatego przeznaczone dla niej stanowisko powinno zostać uważnie wybrane. Im bardziej przypominać będzie naturalne, tropikalne środowisko, tym lepiej dla wzrostu i kwitnienia twojej rośliny.  

Pamiętaj, że nawet drobna destabilizacja będzie przez gardenię mocno odczuwalna, a zmiany wilgotności czy temperatury będą generować stres, który odbije się na jej wyglądzie i kondycji. Jak zatem dbać o tę doniczkową księżniczkę? Ogrodnicy mają na nią swoje sposoby. Sprawdziliśmy, co musisz wiedzieć, by twój okaz zyskał na urodzie i przyozdobił centralny punkt oranżerii, zmysłowo pachnąc i zieleniąc się o każdej porze roku.

Przeczytaj również: Zachwyca bogactwem barw i wzorami na liściach. Kaladium domowe – wymagania i pielęgnacja

Jak uprawiać gardenię tahitańską? 

Podstawą skutecznej uprawy gardenii w doniczce będzie stworzenie jej w domu namiastki tropików. Nie, nie przesadzamy, bowiem roślina ta do życia potrzebuje wysokich temperatur i równie wysokiej wilgotności.

gardenia Doniczkowe gardenie dorastają do 50 cm, ale bardzo bujnie się krzewią. Sprawdź, czego potrzebują. Fot. isaredsuk/123rf.com

Zaszkodzić może jej zbyt gwałtowne, częste i nadmierne podlewanie – w jej przypadku podawanie wody to sztuka, jednak zdecydowanie warto ją opanować, bo bujnie rosnąca gardenia tahitańska to doniczkowa piękność o niezastąpionych walorach. Jak o nią dbać? Kluczowe są poniższe parametry i wykonywane zabiegi. 

  • Podlewanie 

Zaleca się zachowanie ostrożności, bo choć gardenia pochodzi z krain tropikalnych, w domowych warunkach słabiej oddaje wodę. Podlewając ją częściej niż raz na 2 tygodnie, możesz łatwo przelać roślinę, a tym samym pozbawić ją koloru, połysku i zdrowego, mięsistego ulistnienia.

Sięgaj po wodę filtrowaną lub odstaną w temperaturze nieco wyższej od pokojowej i podlewaj nią glebę wokół podstawy rośliny, nawadniając równomiernie całą bryłę korzeniową. Pamiętaj, że w kwestii podlewania istotne są inne cechy środowiska, w którym rośnie – zarówno temperatura, ilość światła, jak i wilgotność powietrza będą miały wpływ na ostateczną formę i częstotliwość nawadniania.

Może okazać się, że w twoim mieszkaniu w wybranym miejscu gardenia najlepiej wyrośnie, podlewana raz w tygodniu. Zwróć też uwagę na to, by zimą otrzymywała nieco mniej wody niż latem, gdy wokół robi się goręcej. Więcej wody przyda jej się również po przesadzeniu oraz w czasie intensywnego kwitnienia. 

  • Zapewnienie światła słonecznego 

Okazy doniczkowe potrzebują sporo naturalnego światła, dlatego najlepiej ustawiać je w miejscach, gdzie słońce oświetla przestrzeń przez przynajmniej 6 godzin w ciągu dnia. Najlepiej, jeśli będzie to parapet, fragment podłogi lub stolik, który skąpany będzie w porannych promieniach, natomiast po południu znajdzie się w delikatnym zacienieniu.

Pamiętaj, że odpowiednia ilość światła przekłada się na intensywność kwitnienia rośliny, a tym samym na roztaczany przez nią zapach. Nie wiesz, czy gardenia trafiła na odpowiednie stanowisko? Twoją czujność powinny wzbudzić: słabsze łodyżki, małe, jasne liście, zmniejszone kwitnienie. 

  • Utrzymanie optymalnej temperatury 

Dla równego, zdrowego wzrostu gardenia potrzebuje warunków ciepłych i stabilnych – temperatura w zakresie 22-26°C jest dla niej względnie optymalna. Latem koniecznie zwróć uwagę na stopień nagrzewania się miejsca uprawy gardenii. Jeżeli temperatura na parapecie przekroczy 35°C, czyli bezpieczną dla rośliny granicę, przestaw ją w mniej nasłonecznione, chłodniejsze miejsce, ale rób to ostrożnie, by nie zwiększyć odczuwalnego już stresu.

Analogicznie, jeśli w twoim mieszkaniu zimą temperatura potrafi mocno się wahać i spada poniżej 20°C, uważaj na gardenię i obserwuj jej reakcje, być może będzie potrzebowała dogrzewania. 

  • Utrzymanie dobrej jakości podłoże 

Gardenia tahitańska potrzebuje do wzrostu kwaśnej gleby o wysokiej przepuszczalności, a przy tym zasobnej w cenne składniki odżywcze dla kwitnących roślin. W celu utrzymania najlepszych jej parametrów staraj się nie podlewać kwiatu wodą prosto z kranu, a jedynie przefiltrowaną lub odstaną.

Jeśli podłoże jest mocno zasadowe, koniecznym zabiegiem będzie jego zakwaszenie przed posadzeniem gardenii. Raz na jakiś czas możesz wierzchnią warstwę ziemi w doniczce obłożyć cienko kompostem, z pewnością roślinie takie ściółkowanie nie zaszkodzi, a poprawi parametry ziemi i wzbogaci ją w materię organiczną.  

Ciekawym patentem ogrodniczym na poprawę warunków oraz stymulację wzrostu gardenii w doniczce jest podanie jej mączki z lucerny w formie cienkiej warstwy zasypki na wierzch gleby wokół podstawy twojej rośliny. Roślinę możesz nawozić – w sezonie przed kwitnieniem na pewno przyda jej się zasilenie wolno uwalniającym się nawozem.

Gardenia tahitańska – warto wiedzieć 

W naturalnym środowisku gardenia to wiecznie zielony krzew o bajkowym kwitnieniu. W doniczce jej wzrost doskonale pobudza zabieg cięcia, jednak należy wykonywać go w określonym terminie, w innym przypadku nie przyniesie efektów. Kiedy najlepiej ciąć gardenię tahitańską i jak to robić? Ogrodnicy podpowiadają, by zacząć od usunięcia pędów suchych, uszkodzonych, martwych i osłabionych, które nadmiernie zagęszczają wnętrze rośliny. To ją odmłodzi, poprawi cyrkulację powietrza i wpuści więcej światła pod wierzchnie liście. Co więcej, umiejętnie przeprowadzone cięcie przyczyni się do intensywniejszego wzrostu i kwitnienia oraz uzdrowi starszą, mniej atrakcyjną roślinę.

gardenie Kwitnące gardenie przyciągają wzrok. Wypielęgnowane potrafią wypuścić dziesiątki białych kwiatów, które wspaniale pachną. Poznaj wszystkie doniczkowe odmiany tej tropikalnej rośliny, idealne do domu. Fot. nuaiswat/123rf.com

Przytnij swoją gardenię zimą po zakończeniu kwitnienia, gdy roślina jest już w fazie odpoczynku lub, jeśli nie zdążyłeś, spróbuj zregenerować ją wczesną wiosną, zanim jeszcze wejdzie w fazę intensywnego pobudzenia i rozpocznie wzrost. Pilnuj techniki cięcia: 

  • zawsze prowadź ostrze równą linią ok. 0,5 cm ponad węzłem liścia lub nad pąkiem skierowanym na zewnątrz rośliny, tym samym pobudzisz jej wzrost na wysokość i szerokość, a nie środkowe zagęszczenie; 
  • uważaj na kąt cięcia – optymalny to 45 stopni; 
  • nie pomijaj zdrowych, ale słabszych i mocno krzyżujących się pędów; 
  • cięcia wykonuj pewnie i jednym, sprawnym ruchem, by nie szarpać pędów; 
  • zredukuj stres wywoływany u rośliny, przycinając ją równomiernie, ale delikatnie, stopniowo, rozkładając nadawanie formy i prześwietlanie w czasie; 
  • pamiętaj o dodatkowym podlewaniu gardenii po przycięciu. 

Jeżeli widzisz, że mimo regularnego przycinania twoja roślina potrzebuje większego wsparcia, rozważ przesadzenie jej do świeżej ziemi i nowej, nieco większej doniczki. Najlepszy czas na tego typu zmiany przypada na początku lata, gdy nie jest jeszcze upalnie i roślina spokojnie może przyzwyczajać się do nowej gleby, bez konieczności jednoczesnego kierowania energii na utrzymanie optymalnych warunków wodnych. Przesadź ją na początku czerwca, a doskonale odnajdzie się w świeżej, odżywionej ziemi i jeszcze w tym samym sezonie bujniej się rozkrzewi.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Aloes - roślina o niezwykłych właściwościach. Uprawa, właściwości i wykorzystywanie aloesu w domu

Przypomina drzewko z czarodziejskiego lasu. Radermachera sinica (China Doll) - uprawa i pielęgnacja

Woda utleniona do kwiatów doniczkowych. Uratujesz zwiędłego storczyka i marnego zamiokulkasa

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.