Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Przycinanie aloesu - fachowy poradnik. Jak zebrać żel z przyciętego aloesu?

Aloes ma w domu prawie każdy. To roślina dla zapominalskich, bardzo odporna na przesuszenie. Uprawiamy nie tylko w celach estetycznych, ale i użytkowych. Żel aloesowy ma dużo wartościowych właściwości zdrowotnych. Dlatego sięga po niego zarówno medycyna, jak i kosmetologia. Zdradzamy, jak przycinać aloes, by nie zrobić mu krzywdy i jak zebrać z niego drogocenny żel.  

Przycinanie aloesu - fachowy poradnik. Jak zebrać żel z przyciętego aloesu?
Podpowiadamy, jak przycinać liście aloesu i wydobywać z nich żel. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści: 

Aloes - kaktus zdrowia 

Aloes należy do sukulentów i obejmuje około 950 gatunków. Wśród nich znajdziemy formy drzewiaste, krzewy, byliny, a nawet liany. W Polsce najbardziej popularny jest aloes zwyczajny (aloe vera). Chętnie uprawiamy go w domu jako roślinę doniczkową. Jest odporny, nie wymaga częstego podlewania a jego sok i żel mają właściwości zdrowotne.  

W naturze aloes występuje w Afryce i na Półwyspie Arabskim. Wszystkie gatunki aloe vera są objęte przepisami konwencji CITES. Oznacza to, że zabronione jest wywożenie aloesu lub jego nasion z krajów macierzystych. Dlatego nie daj się skusić rosnącym w Afryce okazom. Do domowej uprawy ich sadzonki z pewnością uda ci się kupić w Polsce.  

Aloes nazywany jest kaktusem zdrowia, bo jego żel ma wiele cennych właściwości zdrowotnych. Przyspiesza gojenie ran, łagodzi świąd i oparzenia, działa przeciwgrzybiczo. A to tylko niektóre jego zastosowania.

przycinanie aloesu Aloes przycinamy nie tylko, by pomóc roślinie. Fot.123RF.com

Kiedy przycinać aloes? 

Przycinanie aloesu nie musi być tak częste, jak w przypadku innych kwiatów. Są jednak sytuacje, kiedy jest ono niezbędne. Kiedy zatem należy przycinać aloes?  

  • kiedy jego liście obumrą - żółkną lub brązowieją;  
  • kiedy część rośliny wykazuje oznaki choroby;  
  • kiedy chcesz zapobiec nadmiernemu rozrostowi aloesu.  

We wszystkich przypadkach musisz jednak trzymać się pewnych zasad. Przede wszystkim, zrób to w odpowiednim czasie. Najlepsza pora na przycinanie aloesu to wiosna, ostatecznie późne lato. Wykonywanie tej czynności jesienią lub zimą może zaszkodzić roślinie. Wyjątkiem jest atak choroby, wtedy nie ma co czekać, lepiej działać natychmiast.  

Przeczytaj również: Dlaczego aloes opada i ma miękkie liście? Jak podlewać i pielęgnować aloes?

Jak przycinać aloes - fachowy poradnik 

Przycinanie aloesu nie jest skomplikowane, wystarczy trzymać się kilku zasad. Zapobiegnie ono rozprzestrzenianiu się chorób i będzie stymulowało wzrost rośliny. Ponadto jest ono konieczne, jeśli chcemy skorzystać z drogocennych właściwości soku tego sukulenta. Jak przycinać aloes krok po kroku?  

  • przygotuj narzędzia, najlepiej nożyczki lub ostry nóż, bez ząbków. To pozwoli zminimalizować rany;  
  • zdezynfekuj narzędzia w wodzie ze środkiem dezynfekującym. W ten sposób unikniesz przenoszenia chorób;  
  • obcinaj tylko liście najstarsze, znajdujące się u podstawy rośliny oraz te, które wykazują objawy choroby. Unikaj obcinania młodych przyrostów, to one decydują o żywotności aloesu;  
  • liście tnij szybkim ruchem u nasady, jak najbliżej łodygi. Uważaj jednak, by nie uszkodzić samej łodygi.  

Po przycięciu nie podlewaj aloesu przez kilka dni oraz ustaw go tak, by słońce nie padało bezpośrednio na rany. Natomiast cała roślina powinna mieć dostęp do rozproszonego światła - słońce stymuluje procesy fotosyntezy, które przyspieszą gojenie. Przycinając aloes, skoncentruj się na cięciu tylko tych liści, których pozbycie się jest konieczne.  

żel z aloesu Żel liści aloesu ma wiele właściwości zdrowotnych. Fot.123RF.com

Jak zebrać żel z przyciętego aloesu?

Aloes przycinamy nie tylko po to, aby pomóc roślinie, lecz również dla jego żelu. Nasze babcie traktowały go jako roślinę użytkową. Przykładały ucięte liście na oparzenia lub skaleczenia. Jak zebrać żel z przyciętego aloesu?  

  • przytnij zdrowy i długi liść rośliny u nasady;  
  • umyj go pod bieżącą wodą;  
  • obetnij brzegi liścia z ostrymi wypustkami;  
  • przetnij liść wzdłuż;  
  • wybieraj żel łyżeczką i odkładaj do osobnego naczynia.  

Tak zebrany żel z aloesu możesz przechowywać w lodówce przez pięć dni. Jeśli masz go wyjątkowo dużo, możesz go też zamrozić. W tym celu do pojemniczka na lód wyłóż żel i włóż do zamrażarki. Używaj potem po jednej kostce w miarę potrzeb. W zamrażarce żel z przyciętego aloesu można przechowywać nawet przez osiem miesięcy.  

Jakie właściwości ma żel aloesu? 

Tajemnice tej rośliny odkryli już starożytni, którzy wykorzystywali ją w medycynie. Doceniali właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne żelu z aloesu. Był idealny do dezynfekcji ran i przyspieszał ich gojenie.  

Kosmetyka sięgnęła po żel aloesowy ze względu na jego właściwości nawilżające i przeciwgrzybiczne. Stał się podstawą wielu kosmetyków. Dodając żel aloesowy do szamponu, pozbędziesz się łupieżu, który jest wynikiem działalności grzybów. Przy okazji wzmocnisz cebulki włosowe, a same włosy nabiorą blasku.  

Żel z aloesu łagodzi też świąd skóry i likwiduje obrzęki. Może być stosowany w formie okładów lub do posmarowania skóry. W kosmetyce, oprócz właściwości nawilżających doceniania się też to, że żel aloesu rozjaśnia blizny. Idealnie nadaje się do skóry podrażnionej i trądzikowej - łagodzi podrażnienia i działa antyzapalnie. Do samo działanie wykorzystywane jest w preparatach stosowanych po oparzeniach słonecznych. Warto więc mieć pod ręką aloes jako remedium na wiele dolegliwości.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: Zielone ściany z roślin w domu. Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.