Spis treści:
- Dlaczego paprotka marnieje i gubi liście? Warunki uprawy
- Domowy nawóz do paprotki – przepis i zastosowanie
Dlaczego paprotka marnieje i gubi liście? Warunki uprawy
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, ile rodzajów paproci jest dostępnych do uprawy doniczkowej oraz jak różne mają one wymagania. Najpopularniejszym gatunkiem jest Nefrolepis wysoki (Nephrolepis exaltata), który występuje np. w odmianach:
- 'Pulmosa'
- 'Roosveltii'
- 'Norwoodii'
- 'Corditas'
- 'Can Can'
- 'Whitmanii'.
Niezależnie od tego, po którą roślinę postanowisz sięgnąć, do najważniejszych zagadnień jej uprawy i kluczowych potrzeb, które musisz zaspokoić, jest właściwe podłoże, dobrze dobrane stanowisko oraz optymalna podaż wody.
Najlepsza ziemia do paproci musi być dobrze przepuszczalna i próchnicza, a jej kwasowość powinno mieścić się w zakresie pH 5-6. Dodatek keramzytu i perlitu oraz włókien kokosowych jest obowiązkowy zarówno w ziemi uniwersalnej, jak i produkowanej samodzielnie w domu. Zastanawiasz się, dlaczego paprotka marnieje i gubi liście? Warunki uprawy są odpowiednie: ziemia wymieniona z produkcyjnej na nową, a stanowisko zapewnia bezpiecznie rozproszone światło? Pamiętaj, aby zapewnić roślinie również dostateczną podaż wody (najlepiej 2 razy w tygodniu) oraz wysoką wilgotność powietrza (poprzez regularne jej zraszanie). Jednak uważaj na przelanie, w takim stanie momentalnie zżółknie i będzie potrzebować pomocy.
Przeczytaj również: Rośliny domowe potrzebują wzmocnienia. Paprotka pokocha ten nawóz, urośnie w mig
Domowy nawóz do paprotki – przepis i zastosowanie
Okazuje się, że naprawdę nie jest trudno zasuszyć domową paprotkę lub przelać, tym samym przyczyniając się do tego, że jej liście zmarnieją i zaczną opadać. Mogą też istnieć inne przyczyny zaburzeń wzrostu rośliny lub pogorszenia jej kondycji. Dlatego warto wiedzieć, jak w prosty sposób zadbać o prawidłowy stan paproci domowej, jej zdrowy wzrost i bujne rozkrzewienie.
Rozkrzewione, dobrze odżywione paprocie wyglądają bardzo efektownie, a przy tym pomagają w oczyszczaniu powietrza. Fot. CanvaPro
Doskonałym sposobem będzie nawożenie paproci doniczkowej, wykorzystując w tym celu... czarną herbatę. Zaletą takiej odżywki jest jej naturalny skład, który pozwala na podawanie bez konieczności intensywnego rozcieńczania nawet raz w tygodniu, jeśli stan kwiatów tego wymaga.
Przepis na nawóz z czarnej herbaty
- Zagotuj przefiltrowaną wodę (jeśli korzystasz z czajnika z opcją regulacji temperatury, ustaw optymalną wartość 80°C).
- Do większego kubka lub zwykłej szklanki włóż kilka torebek czarnej herbaty – wybierz dobry gatunek, dzięki temu nawóz również będzie wysokiej jakości.
- Zalej je wodą i poczekaj, aż herbata zdąży się zaparzyć.
- Nawóz będzie gotowy, dopiero jak ostygnie, wówczas esencję z czarnej herbaty rozcieńcz przegotowaną, ostudzoną wodą i przelej do butelki.
Nawozem podlewaj roślinę zawsze, gdy zauważysz, że potrzebuje odżywienia. Ten naturalny, herbaciany preparat to doskonale przyswajalne źródło flawonoidów, garbników oraz licznych pierwiastków, które sprzyjają rozwojowi rośliny. Domowy nawóz zastąpi chemiczne gotowce – bezpiecznie odżywi korzenie i kłącza bez ryzyka ich uszkodzenia, wzmocni je oraz sprawi, że liście zaczną gęstnieć „w oczach”.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Paprotka żółknie i marnieje? Domowa odżywka sprawi, że bardzo szybko się rozrośnie
Czym nie wolno podlewać paprotki? Sprawdź, jakie są najlepsze metody pielęgnacji
Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze z groźnych zanieczyszczeń. Warto je mieć w domu
Bomba witaminowa dla skrzydłokwiatu. Po zielonej, naturalnej mieszance zakwitnie jak nigdy wcześniej