Rośliny domowe

Roślina o nadzwyczajnych kwiatach. Jak uprawiać medinillę wspaniałą w domu?

Medinilla wspaniała... któż o niej nie marzy? Jej piękne kwiatostany zachwycają nie tylko entuzjastów roślin egzotycznych. Niestety, roślina ta nie jest dla każdego. Jej pielęgnacja może przerosnąć ogrodników amatorów, a dla bardziej zaawansowanych hodowców być niemałym wyzwaniem. Warto jednak je podjąć. Medinillia odwdzięczy się różowymi kwiatami o nadzwyczajnym wyglądzie. Sprawdź, jak uprawiać medinillę wspaniałą i jakich błędów unikać.  

Roślina o nadzwyczajnych kwiatach. Jak uprawiać medinillę wspaniałą w domu?
Medinilla wspaniała – kwiat, który zachwyca swym pięknem. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Medinilla wspaniała – co to za kwiat 

Medinilla wspaniała (łac. Medinilla magnifica) należy do rodziny roślin zaczerniowatych. Naturalnie pochodzi z Filipin, gdzie występuje w stanie dzikim. Jednak jej okazały wygląd sprawił, że jako roślina ozdobna hodowana jest w doniczkach w wielu krajach na całym świecie. Jednym z najbardziej znanych jej entuzjastów był król Belgii Baldwin I, który rozpowszechnił jej hodowle w swoim kraju. W latach 1997–2002 Medinilla wspaniała zdobiła banknot o nominalne 10.000 franków belgijskich. 

Medinilla wspaniała jest epifitem – podobnie jak popularne w Polsce orchidee. Często porasta drzewa w miejscu zbiegu konarów, gdzie ma dobry dostęp do kompostu powstałego z opadających liści i wilgotności zatrzymywanej przez mech. Na Filipinach uprawiana jest także w formie ozdobnych krzewów. Osiąga wówczas wysokość do 2 m. W Polsce możliwa jest jedynie jej uprawa doniczkowa. W tej postaci najwyżej dorasta do wysokości ok. 90–100 cm. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ♡Sumie♡ (@sumile_heart)

Tym, co najbardziej zachęca kolejnych ogrodników do hodowli medinilli wspaniałej, jest jej niecodzienny wygląd. Rośliny tropikalne mają to do siebie, że kuszą nas pięknymi kwiatostanami i okazałymi liśćmi  nie inaczej jest w przypadku medinilii. Jej kanciaste pędy wyrastają prosto z bryły korzeniowej. Mają tendencję do przewieszania się, co sprawia, że jest to roślina o rozłożystym pokroju. Medinilla wspaniała ma okazałe, skórzaste liście o owalnym kształcie dorastające do 30 cm. Na ich powierzchni mocno odznacza się unerwienie. 

Swoje dekoracyjne atuty mediniliia ujawnia najmocniej po zakwitnięciu. Na długich zwisających pędach wyrastają równie okazałe co liście gronowe kwiatostany opadające ku dołowi. Nad każdą kiścią kwiatów dodatkowo znajduje się kilka liści przykwiatowych tworzących swoisty baldachim. W jednym kwiatostanie może być kilka kiści kwiatów liczących wspólnie ok. 200 drobnych kwiatów z żółtymi pręcikami. Cały kwiatostan ma kolor jasnoróżowy lub różowofioletowy w zależności od odmiany. Kwiaty po przekwitnięciu zamieniają się w owoce o drobnym, okrągłym kształcie. Początkowo są czerwone, a następnie przybierają purpurową barwę. Zdobią roślinę do końca lata.  

Uprawa medinilli wspaniałej w doniczce – pielęgnacja  

Aby podziwiać piękne kwiatostany medinilli wspaniałej, trzeba się trochę natrudzić. W naszym klimacie jej uprawa wymaga sporego zachodu i dużej dozy cierpliwości oraz dokładności. Wysiłek jednak zostanie wynagrodzony. 

  • Gleba i stanowisko

Medinilla wspaniała jest rośliną ciepłolubną, pochodzi z klimatu tropikalnego, dlatego trzeba jej zapewnić podobne warunki w domu. Najłatwiej to osiągnąć w szklanej oranżerii lub specjalnie przygotowanej witrynie kwiatowej.  

Przy wyborze stanowiska dla rośliny pamiętaj, że wymaga ona dużej ilości promieni słonecznych, ale nie bezpośrednich, które mogłyby poparzyć liście. Należy wybrać stanowisko nasłonecznione światłem rozproszonym. Temperatura otoczenia w okresie kwitnienia, czyli od wiosny do końca lata powinna wynosić około 20°C–30°C w dzień i 18°C–20°C nocą. Należy unikać przeciągów.  

W donicy medinilli wspaniałej powinna znajdować się lekko wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba o odczynie kwaśnym (5,5 pH). Najlepiej wymieszać piasek, ziemię liściową i darniową oraz torf w stosunku 2:2:2:1. Nada się także podłoże do palm. Na dnie doniczki należy wykonać dobry drenaż w postaci np. warstwy keramzytu czy potłuczonych doniczek. Medinillia źle reaguje na zbyt wilgotną glebę.  

Przeczytaj również: Najlepsze podłoże dla kwiatów domowych. Jak zrobić tzw. bigos dla roślin?

  • Podlewanie, wilgotność powietrza 

Kolejnym wyzwaniem dla hodowcy jest podlewanie rośliny. Medinilla wspaniała nie lubi zarówno zbyt wilgotnej gleby czy przestojów wody w doniczce, jak i długich okresów suszy. Postaraj się, aby nie przelać rośliny. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Do podlewania należy używać jedynie miękkiej wody z małą ilością wapna i chloru – najlepiej deszczówki lub przegotowanej o temperaturze pokojowej. 

Oprócz regularnego i w miarę obfitego podlewania należy zapewnić roślinie wysoką wilgotność powietrza. W tym celu najlepiej postawić ją obok nawilżacza, regularnie ją spryskiwać lub doniczkę włożyć do większej miski wysypanej kamieniami i zalanej wodą. Należy jednak uważać, aby woda nie miała dostępu do doniczki z rośliną.  

  • Kwitnienie i owocowanie 

Medinilla wspaniała kwitnie od marca przez kilka tygodni. Po wypuszczeniu kwiatostanów codziennie rozwija się po kilka kwiatów. Po przekwitnięciu roślina wypuszcza owoce, które utrzymują się do końca lata. Po ich opadnięciu kwiatostan należy przyciąć.  

mendinilla wspaniała Medinilla wspaniała osiąga duże rozmiary i obficie kwitnie. Fot.CanvaPro

  • Nawożenie i przycinanie 

Roślinę należy dokarmiać w okresie wegetacyjnym. Wówczas najszybciej rośnie i wymaga dodatkowych składników mineralnych. Najlepiej sięgać po nawozy pozbawione wapnia – przeznaczone do azalii i różaneczników. Nawóz należy podawać roślinie co 10–14 dni.  

Aby zachęcić roślinę do obfitszego kwitnienia, należy regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany. Z czasem medinilla gubi liście od dołu, warto takie pędy przyciąć, aby nie obciążały rośliny. Z kolei ciężkie kwiatostany mogą powodować łamanie się pędów, dlatego dobrze je podpierać. 

  • Pielęgnacja mendinilli 

W hodowli medinilli wspaniałej bardzo ważne jest, aby zapewnić roślinie okres spoczynku. Ten przypada na miesiące od listopada do lutego. W tym czasie roślinę warto przenieść do chłodniejszego miejsca, w którym temperatura utrzymuje się na poziomie 15°C i nie spada poniżej 10°C. Podczas spoczynku nie należy rośliny nawozić, a podlewanie zredukować do niezbędnego minimum. Pamiętaj jednak o regularnym spryskiwaniu rośliny. Wilgotność powietrza dalej jest dla niej niezwykle ważna.  

  • Przesadzanie i rozmnażanie 

Medinilla wspaniała raczej nie lubi przesadzania jednak zazwyczaj po dwóch czy trzech latach jest to konieczne. Młodsze rośliny przesadza się co rok lub dwa lata. Zachowaj przy tym szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Nowa doniczka nie powinna być zbyt duża, zazwyczaj wystarczy wybrać model o jeden rozmiar większy. Po przesadzeniu zapewnij roślinie dużą wilgotność powietrza i wysoką temperaturę min. 25°C.  

W warunkach domowych medinillę wspaniałą trudno jest rozmnożyć. Można to zrobić z nasion – o ile roślina zacznie owocować. Pewniejszym sposobem jest rozmnażanie przez zdrewniałe pędy, które umieszcza się w mieszance piasku, perlitu i torfu. Warto zastosować ukorzeniacz. Temperatura otoczenia powinna wówczas wynosić 22°C–25°C, a temperatura gleby ok. 30°C. Zdrewniałe pędy ze starszej rośliny zbierz w okresie od stycznia do marca.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez malinbrostad (@malinbrostad)

  • Choroby i szkodniki

Istnieje kilka praktyk, których należy się bezwzględnie wystrzegać podczas hodowli medinilii wspaniałej. Roślina przy zbyt małym nasłonecznieniu nie kwitnie. Jeśli już zaczęła kwitnąć, nigdy jej nie przestawiaj. Zmiana stanowiska może doprowadzić do opadnięcia pąków i kwiatostanów.  

Medinilla nie lubi zbyt mokrej, a także zbyt suchej gleby, co może doprowadzić do opadania liści, żółknięcia i gnicia korzeni. Warunki takie osłabiają również roślinę, która staje się bardziej podatna na choroby. Mediniliia wspaniała najczęściej choruje z powodu: 

  • mączniaka – liście pokrywają się białym nalotem. Roślina może zacząć gubić liście lub nawet zacząć obumierać. Warto wówczas zastosować specjalne preparaty przeciwgrzybicze lub roztwór z szarym mydłem i czosnkiem. 

  • ataku przędziorków – rozpoznasz go po pajęczynach i mozaikowych plamach na liściach. Warto zastosować chemiczne opryski lub sięgnąć po naturalne preparaty na bazie olejów naturalnych.  

Twój dom może udekorować medinilla wspaniała. Pielęgnacja rośliny, choć jest skomplikowana i wymagająca, to warta zachodu. Dzięki włożonemu wysiłkowi zyskasz roślinę o niespotykanych kwiatach. Doskonale uzupełni aranżację domów w stylu Urban Jungle. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Ma piękne wzory, plamki i kreski na liściach. Uprawia skrzydłokwiatu Diamond Variegata

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.