Spis treści:
- Skrzydłokwiat Diamond Variegata (Spathiphyllum)
- Uprawa skrzydłokwiatu Diamond Variegata
- Skrzydłokwiat Diamond Variegata – ciekawostki
Skrzydłokwiat Diamond Variegata (Spathiphyllum)
Skrzydłokwiat (łąc. Spathiphyllum) jest rośliną tropikalną, która w naturze występuje w Ameryce Południowej i Środkowej. Przez lata wyhodowano mnóstwo odmian, różniących się wysokością, wielkością, kształtem kwiatów i liści, a także ich barwą. Coraz większą popularnością cieszy się odmiana Diamond Variegata. Jest to kolekcjonerska wersja znanego i lubianego skrzydłokwiatu, która zachwyca swoimi nakrapianymi liśćmi. Są one długie, lancetowate z lekko pofalowanymi brzegami. Osadzone są na długich ogonkach, mają ciemnozielony kolor i błyszczącą powierzchnię. Odmianę Diamond Variegata charakteryzuje biała wariegacja na liściach, przejawiająca się nieregularnymi wzorami, plamkami czy kreskami wzdłuż nerwów.
Nie tylko liście są ozdobą skrzydłokwiatu Diamond Variegata. W okresie kwitnienia wytwarza piękne białe kwiaty z kremowożółtą kolbą w środku. W wyglądzie przypominają one skrzydła ptaka (stąd nazwa rośliny), wydzielają też subtelny zapach. W odpowiednich warunkach skrzydłokwiat Diamond Variegata może kwitnąć nawet cały rok.
Uprawa skrzydłokwiatu Diamond Variegata
Skrzydłokwiat Diamond Variegata jest rośliną kolekcjonerską. Nie oznacza to jednak, że jest trudna w uprawie. Nie ma zbyt dużych wymagań, dlatego z jej hodowlą poradzi sobie każdy, nawet początkujący miłośnik roślinności. Jeśli jednak chcesz, aby skrzydłokwiat Diamond pięknie rósł i cieszył oczy swoim wyglądem, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jak o niego zadbać?
-
Stanowisko
Skrzydłokwiat Diamond Variegata najlepiej się czuje w miejscach jasnych lub półcienistych. Należy jednak unikać wystawiania rośliny na bezpośrednie promienie słoneczne, które mogą uszkodzić delikatne liście. Jest też wrażliwa na przeciągi i niskie temperatury (optymalna temperatura w pomieszczeniu to 18-25 st. C). Oprócz tego należy unikać sąsiedztwa grzejników, ponieważ zbyt suche powietrze negatywnie wpływa na kondycję roślin, których liście mogą zacząć brązowieć, zwijać się i kruszyć. Skrzydłokwiat lubi mieć wysoką wilgotność powietrza. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.
Skrzydłokwiat Diamond Variegata nie ma dużych wymagań, dlatego z jego uprawą poradzi sobie każdy. Fot.CanvaPro
-
Ziemia
Odmiana ta preferuje glebę żyzną i przepuszczalną, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym. Poradzi sobie w zwykłej, uniwersalnej ziemi do roślin domowych. Ważne jest też, aby na dnie doniczki znalazła się warstwa drenująca (np. z keramzytu).
-
Podlewanie i nawożenie
Skrzydłokwiat Diamond Variegata jest rośliną wilgociolubną, dlatego wymaga regularnego podlewania. Nawadniamy ją wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie. W celu sprawdzenia wilgotności podłoża wystarczy włożyć palec do doniczki – jeśli jest delikatnie wilgotne, możemy podlać. Zimą z kolei warto ograniczyć częstotliwość podlewania, ponieważ rośliny potrzebują mniej wody. Powinniśmy też uważać na przelanie skrzydłokwiatu, inaczej szybko zacznie marnieć, a jego liście będą żółknąć i opadać.
Jeśli chodzi o nawożenie, w okresie wegetacji stosujemy nawozy dla roślin kwitnących (według wskazań producenta na opakowaniu). Alternatywnie można wybrać odżywkę do roślin o ozdobnych liściach, aby wspomóc i zasilić wariegację rośliny (ale kwitnienie będzie wówczas słabsze).
-
Przesadzanie
Po zakupie skrzydłokwiat Diamond Variegata wymaga przesadzania do uniwersalnego podłoża z dozą perlitu. W przypadku, gdy korzenie wychodzą otworami drenażowymi, warto wybrać większą doniczkę.
Przesadzanie skrzydłokwiatu najlepiej przeprowadzić po okresie spoczynku, od lutego do kwietnia. Młode rośliny przesadzamy co roku, z kolei starsze – co 2-3 lata.
Przeczytaj również: Skrzydłokwiat nie chce wypuszczać nowych pąków? Przygotuj mu wzmacniający napój
-
Rozmnażanie
Skrzydłokwiat Diamond Variegata można rozmnożyć na kilka sposobów. Najlepiej to zrobić przez podział kępy. Przy wiosennym przesadzaniu wystarczy podzielić podziemne kłącza wraz z kępą liści na kilka części. Każdą z nich należy zasadzić w osobnej doniczce.
Wyświetl ten post na Instagramie
-
Choroby i szkodniki
Odmiana Diamond Variegata jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki. Niestety czasami mogą atakować ją mszyce czy przędziorki. Wśród chorób warto wymienić plamistość liści, która objawia się ciemnobrązowymi plamami. W rezultacie liście zaczynają więdnąć, a cała roślina marnieje. Dlatego w przypadku zauważenia pierwszych objawów należy zastosować preparat grzybobójczy. Zdarza się też, że na powierzchni liści pojawiają się wodniste, jasnobrązowe plamy i okrągłym kształcie. Wówczas mamy do czynienia z pierścieniową plamistością liści.
Skrzydłokwiat Diamond Variegata – ciekawostki
Skrzydłokwiat Diamond Variegata jest rośliną unikatową. Dlaczego? Badania przeprowadzone przez NASA potwierdziły, że roślina doskonale oczyszcza powietrze, gdyż pochłania niebezpieczne związki, takie jak formaldehyd, benzen, ksylen, trichloroeten oraz tlenek węgla (czad). W zamian nawilża powietrze i wytwarza duże ilości tlenu. Co więcej, skrzydłokwiat Diamond Variegata pochłania zarodniki pleśni, które powstają na skutek słabej cyrkulacji powietrza. Warto też wiedzieć, że roślina ta pochłania promieniowanie emitowane przez urządzenia elektryczne. Natomiast według znawców feng-shui skrzydłokwiat emituje dobrą energią.
Jak już wspominano wcześniej, skrzydłokwiat Diamond Variegata jest odmianą kolekcjonerską, dlatego nie jest bardzo rozpowszechniony w sprzedaży. Mimo to cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników zieleni. Za średniej wielkości okaz trzeba zapłacić od 60 do 140 zł.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Najpiękniejsza w swoim rodzaju. Sansevieria dragon – uprawa i pielęgnacja