Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Zasady przesadzania roślin doniczkowych. Co zrobić, jeśli nie można przesadzić rośliny?

Rośliny doniczkowe wymagają od nas opieki i wiedzy na temat pielęgnacji. Każdy, komu zależy na zdrowych roślinach, powinien wiedzieć, jak o nie dbać i kiedy należy je przesadzić. Podpowiadamy, czy przesadzanie roślin doniczkowych jest konieczne i jak to robić.

Zasady przesadzania roślin doniczkowych. Co zrobić, jeśli nie można przesadzić rośliny?
Sprawdź, jak przesadzać rośliny doniczkowe i kiedy to robić. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Czy przesadzanie roślin doniczkowych jest konieczne?

Przesadzanie roślin doniczkowych jest konieczne i należy je wykonywać, jeśli chcemy, aby nasze okazy dobrze się rozwijały. Proces ten jest bardzo ważny, ponieważ rośliny stale rosną i tym samym zużywają substancje pokarmowe zawarte w podłożu. Co więcej, podczas wzrostu przybywa również korzeni. Przesadzanie roślin doniczkowych pozwala uniknąć sytuacji, w której korzenie nie miałyby gdzie się rozwijać.

Oprócz regularnego przesadzania rośliny warto też pamiętać o tym, aby przesadzić ją także w momencie, gdy na powierzchni ziemi w doniczce tworzy się wapienny osad, spowodowany podlewaniem zbyt twardą wodą. Podobnie musimy zadziałać, gdy zaobserwujemy, że roślinę zaatakowały szkodniki. Szczególnie jeśli chodzi o te, które bytują w ziemi, np. ziemiórki. Wtedy także konieczne będzie przesadzanie rośliny doniczkowej.

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?

Idealnym terminem na, to kiedy przesadzać rośliny doniczkowe jest wiosna. Ważną informacją jest także to, że w okresie kwitnienia lub owocowania przesadzanie jest niewskazane.

Marzec i kwiecień to najlepszy okres na przesadzanie roślin, ponieważ to właśnie wiosną podejmują one bardziej ożywioną wegetację i zwiększa się ich zapotrzebowanie na składniki mineralne, które muszą czerpać z podłoża.

Oprócz tego rośliny należy przesadzać w momencie, gdy korzenie wyrastają z otworów w dnie doniczki lub kiedy bryła korzeniowa wyrasta ponad krawędź doniczki. Innym przelicznikiem tego, kiedy przesadzać rośliny jest przyjęcie zasady, aby robić to, co 2-3 lata.

Natomiast w przypadku roślin młodych lub gatunków szybkorosnących należy to robić nawet co roku. Równocześnie warto pamiętać o tym, że im roślina jest starsza, tym rzadziej ją przesadzamy.

przesadzanie roślin doniczkowych Podczas przesadzania roślin doniczkowych warto pamiętać o warstwie drenażowej. Fot.123RF.com

Jak przesadzać rośliny doniczkowe krok po kroku?

Ważne jest także to, aby przesadzenie przeprowadzić w sposób prawidłowy. Dzięki temu nie uszkodzimy delikatnego systemu korzeniowego.

Na początek należy ostrożnie wyjąć roślinę z doniczki. Jednak wcześniej warto ją podlać, ponieważ z mokrej ziemi łatwiej będzie ją wyciągnąć. W przypadku, gdy korzenie wychodzą przez otwór w dnie doniczki, pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich wyrywać stamtąd siłą. Najlepiej rozbić donicę lub przeciąć ją, jeśli jest plastikowa.

Zanim umieścimy w nowej doniczce bryłę korzeniową, możemy delikatnie ją rozluźnić i otrząsnąć z niej ziemię. Następnie umieszczamy korzenie w przygotowanej doniczce, w której jest już warstwa drenażu i podłoża. Obsypujemy ziemią i ostrożnie potrząsamy doniczką, aby wypełnić ziemią wszystkie wolne miejsca.

Na sam koniec podlewamy roślinę. Musimy też pamiętać o tym, że z nawożeniem przesadzonych roślin, trzeba odczekać co najmniej kilka tygodni.

Co zrobić, jeśli nie można przesadzić rośliny?

Czasem jednak nie można przesadzić rośliny, np. w sytuacji, gdy ona kwitnie. W dodatku niektóre gatunki nie lubią zmian i przesadzania, więc można zmieniać im podłoże oraz doniczkę tylko w ostateczności. Niekiedy na przesadzenie niekorzystnie reagują też fikusy, które z tego powodu mogą zrzucać liście.

Z tego powodu warto wiedzieć, co zrobić, jeśli nie można przesadzić rośliny. W tym przypadku należy wymienić wierzchnią warstwę podłoża, w której znajduje się nasz okaz. To powinno rozwiązać problem i pobudzić rośliny do wzrostu.

Przeczytaj również: 

Jak pozbyć się wciornastków z monstery? Zrób miksturę i spryskaj liście

Korzenie powietrzne szpecą storczyki i inne rośliny? Zobacz, co z nimi zrobić

Pleśń w doniczce. Domowe sposoby na grzyba w ziemi, jeden jest szczególnie polecany

 

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.