Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Najlepsze podłoże dla kwiatów domowych. Jak zrobić tzw. bigos dla roślin?

Każda roślina doniczkowa potrzebuje odpowiedniego podłoża, aby zdrowo i silnie wzrastać. Idealną mieszankę do większości z nich możemy przygotować samodzielnie w domowym zaciszu. Mowa o tak zwanym... bigosie dla roślin. Pod tą zabawną nazwą kryje się nic innego jak doskonała kompozycja składników odżywczych, z której mogą skorzystać monstery filodendrony i wiele innych często uprawianych gatunków. Jak zrobić bigos dla roślin? Dlaczego warto stosować tego typu podłoże? Podpowiadamy.

Najlepsze podłoże dla kwiatów domowych. Jak zrobić tzw. bigos dla roślin?
Najlepsze podłoże dla roślin można przygotować w domowym zaciszu. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Bigos – idealne podłoże dla roślin

Tzw. bigos dla roślin te specjalnie przygotowana mieszanka składników organicznych, które służą jako podłoże do uprawy. Są one dobrane w taki sposób, aby stworzyć idealne warunki dla korzeni i wspierać zdrowy wzrost domowych okazów. Podłoże określane jako bigos zawiera naturalne komponenty takie jak torf, keramzyt, perlit, kora sosnowa i inne. To właśnie bogaty skład mieszanki sprawił, że nazywana jest podobnie jak tradycyjna polska potrawa.

Samodzielnie przygotowany bigos dla kwiatów domowych jest lekki i przepuszczalny, choć równocześnie utrzymuje odpowiednią wilgotność. Dzięki temu maleje ryzyko zarówno gnicia, jak i przesuszenia korzeni, a rośliny rzadziej zapadają na choroby grzybowe. Podłoże to jest na tyle uniwersalne, że możemy zastosować je do większości roślin doniczkowych. Polubią go filodendrony, monstery, epipremnum oraz wiele innych gatunków, które z powodzeniem uprawiamy w domowym zaciszu. Warto mieć to podłoże pod ręką zawsze wtedy, gdy planujemy przesadzanie roślin.

Podłoże typu bigos zawiera wyłącznie naturalne komponenty. Podłoże typu bigos zawiera wyłącznie naturalne komponenty. Fot. CanvaPro

Bigos dla roślin – jak go zrobić?

Istnieją różne przepisy na bigos dla roślin, które zazwyczaj różnią się proporcjami składników. Poniżej przedstawiamy jeden z nich, przy czym warto pamiętać, że ilość poszczególnych komponentów można dostosować zgodnie z własnymi upodobaniami. Jak stworzyć własny bigos dla roślin doniczkowych? Przygotuj wymienione składniki:

  • ziemia uniwersalna – to główny składnik bigosu, który zapewnia właściwą strukturę podłoża,

  • kwaśny torf – jego dodatek lekko obniża odczyn podłoża,

  • keramzyt lub perlit – składniki te poprawiają przepuszczalność gleby, ułatwiając korzeniom roślin swobodny rozwój i chroniąc je przed gniciem,

  • kora sosnowa – wzbogaca bigos w substancje organiczne, jednocześnie rozluźniając mieszankę,

  • chipsy kokosowe – ten lekki komponent zapewnia lepszy dostęp powietrza do korzeni.

Samodzielnie przygotowywany bigos dla roślin doniczkowych możemy wzbogacić również o inne składniki. Warto dodać do niego nawóz organiczny (np. dojrzały kompost), aby zasilić okazy w substancje odżywcze wspomagające ich zdrowy wzrost. Dobrym pomysłem jest również dosypanie sproszkowanego węgla aktywnego, który zapobiega m.in. powstawaniu pleśni w doniczce. Jeśli nie mamy pod ręką perlitu lub keramzytu, skorzystajmy z pumeksu bądź żwiru.

Kluczem do uzyskania dobrego bigosu jest zachowanie odpowiednich proporcji między składnikami. Kluczem do uzyskania dobrego bigosu jest zachowanie odpowiednich proporcji między składnikami. Fot. CanvaPro

Przygotowanie bigosu dla roślin jest dziecinnie proste. Wystarczy po prostu wymieszać wszystkie składniki w odpowiednich proporcjach:

  • Ziemia uniwersalna jest głównym składnikiem, dlatego powinna stanowić 50 do 70% mieszanki. Możemy wykorzystać na przykład 18 l ziemi uniwersalnej;

  • Torfu może być ok. 10%. Taka ilość wystarczy, aby lekko zakwasić podłoże. Jeśli zastosujemy 18 l ziemi uniwersalnej, dodajmy 2-3 l torfu;

  • Keramzyt oraz perlit powinny stanowić ok. 20% zawartości bigosu. Wykorzystajmy zatem po 3 l każdego z tych składników;

  • Kory sosnowej i chipsów kokosowych powinno być od 10 do 20%. Dodajmy po 1,5 l każdego z tych komponentów.

Wszystkie wymienione wyżej składniki wsypujemy do dużego pojemnika i starannie łączymy. W tym momencie możemy dodać do bigosu wybrany nawóz organiczny czy węgiel aktywny. Ponownie mieszamy dłonią, łopatką lub kielnią. Podłoże możemy wykorzystać od razu lub przesypać do worka, a następnie przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Ważne jest, aby przetrzymywać bigos dla roślin z dala od promieni słonecznych oraz wilgoci.

Przeczytaj również: Przepis na odżywkę do storczyków na bazie skórki pomarańczy. Szybko wypuszczą pączki

Dlaczego warto stosować podłoże typu bigos?

Bigos dla roślin, którego składniki są starannie dobrane, niesie za sobą liczne korzyści. Dlaczego warto go samodzielnie przygotować?

  • Korzystając z gotowego podłoża, nie wiemy, jakie są proporcje zastosowanych w nim składników. Tymczasem robiąc bigos dla roślin, mamy wiedzę na temat tego, co się w nim znajduje i jakie są ilości wykorzystanych komponentów. Daje nam to pełną kontrolę nad składem mieszanki i możliwość dostosowania proporcji poszczególnych składników w zależności od potrzeb.

  • Struktura podłoża, jakim jest bigos dla roślin, jest dużo lepsza dla uprawianych w domu okazów niż ziemia uniwersalna. Dodatek składników rozluźniających glebę gwarantuje, że korzenie mają dobry dostęp do tlenu, wody i substancji odżywczych.

  • Dzięki obecności m.in. torfu bigos rośliny utrzymuje odpowiednią wilgotność. To istotne szczególnie w przypadku roślin, które nie lubią przesuszenia lub przelania.

  • Bigos dla roślin doniczkowych to przede wszystkim bogate źródło substancji organicznych. Kora sosnowa, chipsy kokosowe, a także wykorzystane nawozy, dostarczają roślinom związków niezbędnych dla utrzymania ich w dobrej kondycji.

  • Kolejnym atutem wykorzystywania bigosu dla roślin doniczkowych jest wydajność tego produktu. Wystarczy jednorazowo przygotować jego większą ilość, aby mieć zapas uniwersalnego podłoża na wiele miesięcy.

Skład bigosu dla roślin doniczkowych możemy wzbogacić o wióry drewaniane. Skład bigosu dla roślin doniczkowych możemy wzbogacić o wióry drewaniane. Fot. CanvaPro

Do jakich roślin stosować podłoże bigos?

Stosując bigos, stwarzamy idealne warunki do rozwoju dla wielu roślin doniczkowych. Można śmiało uznać je za podłoże uniwersalne. Nie możemy go wykorzystać tylko w specyficznych przypadkach. Niektóre gatunki wymagają mniej przypuszczalnej ziemi lub takiej, które ma w niższy odczyn. Jeśli natomiast dana roślina nie ma wygórowanych wymagań odnośnie podłoża, możemy przesadzić ją do samodzielnie przygotowanego bigosu.

Zastanawiasz się, do jakich roślin stosować podłoże typu bigos? Na liście znajdują się przede wszystkim:

Częstą przyczyną problemów z kwiatami doniczkowych jest złe podłoże. Przygotowując własną mieszankę, która ma odpowiednio dobrane składniki, poprawiamy warunki wzrostu roślin. W ten sposób znacznie zwiększamy szanse na powodzenie domowej uprawy.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kroton zimą często gubi liście. Co zrobić, gdy kroton marnieje i więdnie?

Rajski ptak wśród roślin domowych. Jak uprawiać i pielęgnować strelicję królewską

Jak uratować gwiazdę betlejemską? Prosty sposób w 5 minut

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.