Rośliny domowe

Atrakcyjna roślina doniczkowa z niesamowicie kolorowymi liśćmi. Jest łatwa w uprawie

Bromelia doniczkowa to roślina kwitnąca o imponującym wyglądzie, obok którego nie da się przejść obojętnie. Jest doskonałym pomysłem na prezent dla osób, które nie przepadają za kwiatami ciętymi. Postawiona na regale czy komodzie, nada wnętrzom nieco tropikalnego charakteru. W jaki sposób wygląda uprawa i pielęgnacja bromelii doniczkowej?  

Atrakcyjna roślina doniczkowa z niesamowicie kolorowymi liśćmi. Jest łatwa w uprawie
Rodzaj bromelia obejmuje wiele atrakcyjnych gatunków roślin doniczkowych Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Bromelia doniczkowa – egzotyczna roślina do twojego domu  

Rodzaj bromelia (łac. Bromelia) obejmuje wiele gatunków, które w naturalnych warunkach występują w lasach Ameryki Północnej i Południowej. Kolorową część bromelii doniczkowej tworzą atrakcyjne rozety z wyjątkowo barwnymi pióropuszami na szczycie. Przylistki wyrastają z liści odziomkowych i mają bardzo intensywny kolor: jasnozielony, czerwony, żółty, fioletowy itd. Natomiast pomiędzy liśćmi zakwitają kwiaty – dzieje się to w dowolnym okresie roku, nie ma tu reguły. Drobne kwiaty najczęściej przybierają białą barwę.  

Gatunki bromelii doniczkowej  

Bromelie składają się z bardzo wielu gatunków, które potocznie nazywa się po prostu bromeliami. Wybrane gatunki bromelii doniczkowej to: 

  • echmea, 
  • oplątwa,
  • bilbergia,
  • fireza,
  • neoregelia,
  • ananas,
  • guzmania.  

Poszczególne gatunki różnią się od siebie między innymi rodzajem liści oraz preferowanym stanowiskiem. Mogą mieć też odmienny od siebie kształt pióropusza.    

Pielęgnacja bromelii doniczkowej – o czym trzeba pamiętać?  

Bromelia to roślina łatwa w codziennej pielęgnacji i w utrzymaniu. Nie ma zbyt dużych wymagań, zatem jest polecana także amatorom ogrodnictwa. W naturze bromelia zatrzymuje w liściach wilgoć i pożywienie z powietrza i dokładnie tak samo robi to w pomieszczeniach. Żeby cieszyć się nią przez około pół roku, wystarczy zapewnić jej jasne stanowisko i regularne podlewanie (celując w kielich rośliny). Pielęgnacja bromelii doniczkowej nie zakłada dodatkowego spryskiwania, przesadzania czy intensywnego nawożenia. Jeśli roślina przekwitnie, to po prostu trzeba wymienić ją na nową albo rozmnożyć. Przycinanie bromelii doniczkowej również nie jest koniecznie. Pozwól roślinie rosnąć samoistnie.

bromelia Właściwie stanowisko dla bromelii jest widne, ale niebezpośrednio nasłoncznione Fot. 123RF/PICSEL

Idealne stanowisko dla bromelii doniczkowej 

Większość gatunków bromelii występuje w naturze jako epifity. Oznacza to, że rosną na konarach drzew. Te zapewniają bromeliom umiarkowany cień i ochronę przed wiatrem. Takie same warunki warto im zagwarantować w domowej uprawie. Stanowisko dla bromelii doniczkowej powinno być jasne, ale nie bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych. Wyjątkiem są odmiany o srebrzystych liściach, które doskonale czują się na parapecie z bezpośrednim dostępem do słońca.  

W pomieszczeniu zadbaj o temperaturę 22 – 24 stopni Celsjusza. Niższa wartość może prowadzić do gnicia korzeni i – w konsekwencji – do obumierania całej rośliny. Pamiętaj również o tym, że roślina nie przepada ani za przeciągami, ani za zbyt suchym powietrzem.  

Na przełomie późnej wiosny i wczesnego lata można z bromelią „poeksperymentować” i wystawić ją na zewnątrz, do zacienionego miejsca w ogrodzie. Idealnie nadają się do tego takie gatunki  jak neoregelia, oplątwa oraz echmea. One są najbardziej przystosowane do rośnięcia na świeżym powietrzu. Musisz jednak mieć na uwadze, by na noc zabezpieczyć je przed zbyt chłodną aurą, szczególnie pod koniec maja.  

Ziemia dla bromelii doniczkowej 

Jaka ziemia dla bromelii doniczkowej będzie tą najbardziej odpowiednią? Nie ma w tym względzie specjalnych wymagań. Bromelię najczęściej sadzi się w podłożu uniwersalnym, natomiast niektórzy decydują się na wybór specjalnej gleby dla tego rodzaju.Dla lepszych rezultatów, warto wymieszać ziemię z torfem i piaskiem. Natomiast nie jest to absolutna konieczność.  

Podlewanie bromelii doniczkowej 

Podlewanie bromelii doniczkowej wygląda nieco inaczej niż u większości roślin pokojowych. Dostęp do wody powinien być częsty, ale nawadnianie nie może być zbyt intensywne. W przypadku bromelii, to nie korzenie chłoną wodę, lecz liście. Rozety liści mają specjalne włoski i wypustki, którymi roślina pobiera wodę i substancje odżywcze. Dlatego dziubek konewki trzeba celować pomiędzy rozetę liści.  

Jeśli chodzi o rodzaj wody, to najlepiej, jeśli: 

  • jest odstana,
  • jest odwapniona, 
  • ma temperaturę pokojową.

Jak często podlewać bromelię? Raz w tygodniu. Od czasu do czasu możesz zraszać liście (np. w okresie kwitnienia), choć nie jest to czynność niezbędna. Pamiętaj o tym, że bromelia nie znosi przemoczonego podłoża. Jeśli zauważysz, że powierzchnia gleby jest zbyt wilgotna, zmniejsz częstotliwość podlewania.  

Czy trzeba planować przesadzanie bromelii doniczkowej?  

Bromelie to rośliny, które żyją zaledwie kilka miesięcy. Zatem, z oczywistych względów,przesadzanie bromelii doniczkowej nie jest potrzebne. To samo dotyczy egzemplarzy przynoszonych ze sklepu. W tym przypadku również sprawdzi się pojemnik, w którym roślina rosła od samego początku.

Nawożenie bromelii doniczkowej 

Jak już zostało wspomniane, nawożenie bromelii doniczkowej nie powinno być zbyt intensywne. W zupełności sprawdzi się zasilanie raz na miesiąc. Najlepiej nada się do tego specjalny preparat dla bromelii. Używaj go zgodnie z zaleceniami producenta. Bromelie nie znoszą przenawożenia, zatem czasem dobre chęci mogą wywieźć na manowce. Lepiej użyć mniej nawozu i rzadziej, niż przyczynić się do obumarcia.

Przeczytaj: Trzykrotka: jak ją pielęgnować?

Rozmnażanie bromelii doniczkowej

Warto zatrzymać się na dłużej przy temacie rozmnażania bromelii doniczkowej. To dość ciekawy temat, biorąc pod uwagę krótką żywotność rośliny. Można „podtrzymać” jej cykl życiowy, stosując rozmnażanie metodą sadzonkową. Po okresie kwitnienia zauważysz pojawiające się sadzonki w dolnej części łodygi. Zaczekaj – niech rozwiną się do rozmiaru połowy „dorosłej” rośliny, a następnie wyjmuj je z korzeniami. Młodą bromelię włóż do doniczki ze świeżą ziemią oraz drenażem na spodzie i umiarkowanie podlewaj. Potem pozostaje już tylko cierpliwe oczekiwanie na zakwitnięcie nowych spektakularnych liści. Żeby przyspieszyć ten proces, możesz włożyć w rdzeń rośliny świeże jabłko i całość przykryć plastikową torbą, tworząc mini szklarnię.

Marnienie bromelii to najczęściej efekt zaniedbań w pielęgnacji Fot. 123RF/PICSEL

Najczęstsze choroby bromelii doniczkowej

Szkodniki i choroby raczej omijają rośliny bromeliowate. Natomiast jeśli już pojawią się jakieś nieprawidłowości, to najczęściej jest to efekt zaniedbań podczas pielęgnacji. Choroby bromelii doniczkowej to na przykład brązowiejące liście. Są one oznaką tego, że roślina jest przegrzana i wystawiona na zbyt bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Rozwiązanie problemu? Przenieś swoją bromelię do półcienia. Jeśli liście marnieją, to może to również świadczyć o zbyt wilgotnym podłożu. Sprawdź, czy ziemia nie jest zbyt mokra.  

Warto pamiętać o tym, że zaniedbane i osłabione rośliny tego rodzaju są narażone na działanie szkodników. Należą do nich: 

Bromelie doniczkowe – prosty sposób na udekorowanie mieszkania 

Bromelie doniczkowe to rośliny bardzo uniwersalne, które znajdują zastosowanie w wielu wnętrzach. Są łatwe w uprawie, więc to szybki i prosty sposób na udekorowanie mieszkania. 

Ozdobne krojenie owoców na INTERIA.TV.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.