Rośliny domowe

Rajski ptak wśród roślin domowych. Jak uprawiać i pielęgnować strelicję królewską

Niedaleka kuzynka bananowca prezentuje się tak wyjątkowo, że nie sposób pominąć jej w domowym kwietniku. Kwitnie dopiero po 5 latach, ale efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania. Dowiedz się, jak przebiega uprawa strelicji królewskiej i pozwól, aby z kolekcji roślin spoglądały na gości główki prawdziwie rajskich ptaków.

Rajski ptak wśród roślin domowych. Jak uprawiać i pielęgnować strelicję królewską
Ten niezwykły kwiat wyróżnia się spośród wszystkich innych roślin doniczkowych. To prawdziwa perełka dla miłośników nietypowych okazów. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jak wygląda i skąd pochodzi strelicja królewska?

Z pewnością jest to jedna z tych roślin, obok których nie da się przejść obojętnie. Strelicja królewska nie bez powodu nazywana jest rajskim ptakiem. To okaz, który wyróżnia się energetyzującymi barwami płatków oraz niezwykłym kształtem okwiatu. Wznoszący się dumnie wachlarz skórzastych liści o intensywnie zielonym wybarwieniu, zakończony jest oryginalnymi kwiatami, które do złudzenia wręcz przypominają ptasie głowy, okolone egzotycznie kolorowym lub srebrzysto-białym pióropuszem. Początkowo kwiatostan jest szczelnie zamknięty w spatha, czyli pochewce liściowej i pozostaje tam do czasu, gdy wyrośnie, kielich ułoży się niemalże poziomo i wreszcie otworzy koroną płatków.

Jak wygląda i skąd pochodzi strelicja królewska (nauk. strelitzia reginae)? To gatunek z gorącej Republiki Południowej Afryki, gdzie porasta obszary przybrzeżne Wschodniej Prowincji Przylądkowej Kwa-Zulu Natal, a także naturalnie występuje nad brzegami rzek. Do krajów europejskich roślina ta dotarła, podobnie jak wiele innych egzotycznych, wręcz baśniowych okazów, dzięki królewskiemu zamiłowaniu do niezwykłej przyrody – w XVIII wieku trafiła do londyńskich ogrodów królewskich Kew Gardens.

Tam, gdzie klimat na to pozwala, barwne odmiany strelicji rosną w parkach, na skwerach miejskich oraz wzdłuż dróg turystycznych. W Polsce wciąż należą do grupy roślin drogich i naprawdę wyjątkowych. Sadzonki potrafią kosztować nawet kilkaset złotych, a uprawa z nasion jest czasochłonna. Jednak mimo to warto się jej podjąć, ponieważ strelicje w doniczkach lub w scenerii ogrodowej po zakwitnięciu prezentują się zjawiskowo.

Przeczytaj również: Przyciąga uwagę egzotycznym wyglądem. Jak pielęgnować strelicję białą i królewską?

Popularne odmiany strelicji

Strelicja królewska to niedaleka kuzynka bananowca. Podobnie, jak banan jadalny należy ona do rodziny Musaceae, a najlepszym tego przykładem są charakterystyczne skórzaste, jednocześnie rozłożyste i pociągłe liście o niemałych rozmiarach. W domach, w odpowiednio przygotowanych doniczkach można uprawiać dwie popularne odmiany rajskiego ptaka:

  • królewską (Strelizia reginae),
  • białą (Strelizia nicolai).

Jeśli zależy ci przede wszystkim na tym, aby kwiat cieszył oczy wspaniałymi kwiatami, najlepszym wyborem do uprawy w doniczce będzie strelicja królewska. Drugi gatunek z pewnością zachwyci wszystkich olbrzymimi rozmiarami i głęboką zielenią błyszczących liści. Obie popularne odmiany strelicji z łatwością odróżnisz po charakterystycznych cechach ich budowy.

odmiany Dwie wyjątkowe odmiany strelicji - królewska i biała. Fot. CanvaPro

Strelicja królewska

  • zielone, skórzaste liście o długości nawet 50 cm,
  • wysokość dorosłej rośliny to ok. 100 cm,
  • łódkowate przylistki o długości ok. 20 cm,
  • pomarańczowe i niebieskie (fioletowawe) płatki,
  • liście rozrastają się ku górze.

Strelicja biała

  • białe, bladoniebieskie kwiaty w brązowych lub srebrzysto-szarych przylistkach,
  • dorasta do ponad 160 cm,
  • owalne blaszki liściowe mają nawet 120 cm długości,
  • liście mogą pękać,
  • liście rozpostarte na boki.

Co ciekawe, wiek okazów z obu popularnych odmian strelicji można odczytywać na postawie liczby rozwiniętych liści. Młode rośliny nie kwitną wcale lub sporadycznie, natomiast po przekroczeniu magicznej bariery 5 lat w przypadku strelicji królewskiej, potrafią utrzymywać ukwiecenie ciągiem nawet przez kilka miesięcy.

Uprawa strelicji królewskiej

Każdego, kto planuje zacząć uprawę strelicji królewskiej, z pewnością ucieszy fakt, że w praktyce to roślina o niewielkich wymaganiach, łatwa w pielęgnacji i dość tolerancyjna dla domowych warunków. Można by spodziewać się, że jako kwiat egzotyczny będzie wymagać wyższych standardów uprawy, jednak w zupełności wystarczy jej zrównoważona pielęgnacja, odrobina troski i wiedzy o jej potrzebach.  

  • Ziemia

Strelicja potrzebuje dość wilgotnego, odżywionego podłoża, które powinno być dobrze spulchnione. Warto zainwestować w dodatek perlitu lub połączyć perlit i keramzyt, dodając je do ziemi w proporcjach 2/3 podłoża i 1/3 mieszanki. Po zakupie sadzonki należy przesadzić strelicję do wysokiej doniczki – to pozwoli jej prawidłowo rozwinąć system korzeniowy.

perlit Ziemia do strelicji powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna, a jednocześnie lekka i pulchna. To zapewni jej perlit. Fot. CanvaPro

  • Stanowisko

Do zdrowego wzrostu roślina potrzebuje słońca, jednak biała odmiana nie może być wystawiona na nie bezpośrednio w okresie letnim. Co innego, gdy naszym celem jest uprawa strelicji królewskiej: w czasie gorących miesięcy można trzymać ją zarówno w domu, jak i na tarasie. Jeśli w twoim mieszkaniu brakuje miejsca o intensywnym naświetleniu, odmianę królewską ustaw tam, gdzie pada rozproszone światło, ale jest go najwięcej.

  • Podlewanie

Jak wiele innych roślin egzotycznych, strelicja potrzebuje nie tylko sporo słońca, lecz także optymalnej podaży wody. Pamiętajmy jednak, aby nie podawać roślinie bezpośrednio wody z kranu, najlepiej, żeby była odstana, a także lekko ogrzana (postawiona nad grzejnikiem łagodnie nabierze przyjemnej temperatury). To ograniczy ryzyko szoku termicznego systemu korzeniowego, szczególnie dotkliwego dla roślin egzotycznych. Najlepszym rozwiązaniem w domowej uprawie strelicji będzie sprawdzanie poziomu nawodnienia ziemi za pomocą higrometru lub palcem. W okresie jesienno-zimowym, gdy wzrost kwiatu jest spowolniony, możemy ograniczyć podlewanie.

podlewanie Strelicja wymaga optymalnej podaży wody w ogrodzie i w domu. Wodę dla kwiatów doniczkowych można przygotować wcześniej w szklance. Fot. CanvaPro

  • Nawożenie

Należy pamiętać o nawożeniu strelicji co 1-2 tygodnie mieszanką organiczną lub gotowym nawozem mineralnym dla egzotycznych roślin kwitnących (szczególnie w okresie intensywnego wzrostu, czyli od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni). To dostarczy jej liściom niezbędnej energii.

  • Przesadzanie i rozmnażanie

Strelicję można samodzielnie rozmnażać, dzięki czemu uzyskamy najlepsze sadzonki z dobrze nam znanej, zdrowej rośliny-matki. W tym celu można dokonać podziału kłączy lub rozmnożyć kwiat przez nasiona, znajdujące się w ziarnistych owocach, wewnątrz ich skórzastej, czarnej łuski. Jeśli mamy trudności z ich znalezieniem, wystarczy poszukać pęku niedużych, pomarańczowych włosków. Najlepszym czasem na pozyskanie nasion do wysiewu jest okres od lutego po października. 

Przesadzanie dorosłej rośliny nie powinno obywać się zbyt często, a jedynie wówczas, gdy system korzeniowy zaczyna ewidentnie przerastać donicę. Należy jednak przenieść do nowego podłoża dopiero co kupioną sadzonkę, ponieważ sklepowe okazy często tkwią w przelanej i wyjałowionej glebie, w której ich system korzeniowy narażony jest na powolne gnicie.

  • Szkodniki

Mimo swojego egzotycznego pochodzenia strelicja królewska w uprawie nie powinna generować większych problemów. Jednak musimy być przygotowani, że może zostać zaatakowana przez szkodniki. Szczęście w nieszczęściu, że na jej dużych, otwartych liściach łatwo zauważymy kolonie intruzów. Do najczęściej występujących pasożytów strelicji zalicza się: wełnowce, przędziorki i tarczniki. Z kolei chorobą, na którą trzeba uważać jest fytoftoroza strelicji, wywoływana przez grzyb atakujący korzenie i nasady pędów liściowych.

Przeczytaj również: Zasady przesadzania roślin doniczkowych. Co zrobić, jeśli nie można przesadzić rośliny?

Czego nie lubi strelicja królewska?

Kluczem do jej wyjątkowego wyglądu i imponującego wzrostu jest zapewnienie roślinie optymalnych standardów utrzymania, czyli żyznej, spulchnionej gleby, obfitego, ale przemyślanego podlewania zarówno w warunkach domowych, jak i ogrodowych oraz jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska.

Szkodzi jej zbyt suche powietrze. Jej mechanizmem obronnym przed utratą wody jest zwijanie liści. Strelicja królewska nie lubi wysychać, ale jednocześnie jej wrażliwy system korzeniowy nie toleruje stale przelanego podłoża. Efektem tego błędu jest gnicie korzeni i rozwój chorób całego organizmu. Zwijaniem liści roślina reaguje również przy bezpośredniej ekspozycji na słońce, chroniąc się przed poparzeniem. Nie powinniśmy jednak stawiać jej w cienistych kątach, ponieważ brak odpowiedniego nasłonecznienia może skutkować tym, że nawet po latach zdrowego wzrostu nie pojawią się rajskie kwiaty. 

Czy jest coś jeszcze, czego nie lubi strelicja królewska? Nowe rośliny mogą mieć problem z adaptacją i zaraz po przeniesieniu w nowe miejsce reagować stresem, zwijając na pewien czas liście. Jednak, gdy tylko przyzwyczają się do warunków, znów otwierają skórzaste płachty zieleniejących liści. Strelicja, mimo dość znacznej tolerancji, jest rośliną ciepłolubną, tropikalną, dlatego niezbyt dobrze radzi sobie z przeciągami i gwałtownym spadkiem temperatury. Dlatego w okresie zimowym, podczas wietrzenia pomieszczeń, nie powinna stać w miejscu, gdzie wpadają lodowate podmuchy powietrza. Lepiej zapewnić jej na ten czas bardziej stabilne, zrównoważone i sprzyjające kwitnieniu stanowisko.

Tak naprawdę regularne doglądanie liści roślin, monitorowanie stanu nawodnienia podłoża oraz utrzymanie optymalnych warunków świetlnych przez cały rok powinny wystarczyć, aby popularne odmiany strelicji miały się w twoim domu doskonale. Wyglądające spomiędzy liści barwne, rajskie ptaki to efekt warty zachodu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Noga słonia, drewniany warkocz. Egzotyczne drzewka w domu o zaskakujących właściwościach

Jaką wodą najlepiej podlewać rośliny – ciepłą czy zimną?

Jak uratować przenawożone rośliny doniczkowe? Trzy sposoby, które przywrócą kwiat do życia

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.