Porady ogrodnicze

Przyciąga uwagę egzotycznym wyglądem. Jak pielęgnować strelicję białą i królewską?

Strelicja występuje w pięciu odmianach. Najpopularniejsze z nich to strelicja reginae i strelicja biała. Pierwszy gatunek zachwyca kwiatami, które przypominają rajskiego, egzotycznego ptaka o barwnym pióropuszu, który przysiadł na gałęzi. Drugi przyciąga uwagę ogromnymi liśćmi o ciekawym kształcie.  

Przyciąga uwagę egzotycznym wyglądem. Jak pielęgnować strelicję białą i królewską?
Aby zapobiegać pojawieniu się szkodników na strelicji, postaw na odpowiednią pielęgnację. Fot.123RF.com

Spis treści:

Strelicja reginae — charakterystyka  

Strelicja reginae (z łac. Strelitzia reginae) jest często nazywana strelicją królewską. Pochodzi z rejonu południowej Afryki. Wykazuje się wysokimi umiejętnościami adaptacyjnymi, dzięki czemu świetnie rozwija się w różnych warunkach. Jest na tyle odporna, że w krajach o ciepłym klimacie wykorzystuje się ją do ozdoby ogrodów, ale i rond czy autostrad, gdzie występuje mocno zanieczyszczone powietrze.  

Liście strelicji osiągają imponujące rozmiary: wyrastają z podziemnych kłączy i osiągają około 100 cm wysokości. Mają intensywną zieloną barwę, która lekko opalizuje na srebrny kolor.   

W sprzedaży najczęściej spotyka się strelicję królewską odmiany Humilis. Główną ozdobą rośliny są jej kwiaty, które mają intensywną pomarańczowo-niebieską barwę.  

Sterlicja królewska Strelicja reginae (z łac. Strelitzia reginae) jest często nazywana strelicją królewską. Fot.123RF.com

Strelicja biała — charakterystyka  

Strelicja biała (z łac. Strelitzia nicolai) jest nazywana także dzikim bananowcem. Swoje nazewnictwo zawdzięcza uderzającemu podobieństwu do bananowca. Okaz ma ogromne liście, które budzą zachwyt i charakteryzują się:  

  • ciemnozieloną barwą,  
  • postrzępioną formą liści, która pojawia się wraz z dojrzewaniem,  
  • sztywną strukturą pojedynczych liści, która sprawia, że te wyglądają niezwykle oryginalnie.  

Strelicja biała również kwitnie. Jej kwiatostany przypominają te u strelicji królewskiej. Różnią się jednak przede wszystkim barwą i rozmiarem. Są biało-czarne i znacznie większe. Przy odpowiedniej uprawie roślina może osiągnąć nawet kilkanaście metrów wysokości. Świetnie sprawdza się w wysokich wnętrzach, ogrodach zimowych, na tarasach.  

strelicja biała Strelicja biała (z łac. Strelitzia nicolai) jest nazywana także dzikim bananowcem. Fot.123RF.com

Strelicja — stanowisko i podłoże 

Stanowisko strelicji powinno być przede wszystkim słoneczne. W przeciwnym razie roślina nie będzie miała bujnych liści i nie będzie kwitła. Okaz doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach wystawionych na południe, dobrze oświetlonych tarasach i balkonach czy szklarniach. Jeśli roślina nie będzie miała dostępu do dużej ilości światła słonecznego, zacznie powoli obumierać.  

Zimą i późną jesienią należy zmienić stanowisko strelicji, które znajdują się na świeżym powietrzu. Warto wnieść doniczki do domu i umieścić je w pomieszczeniu, do którego dociera jak najwięcej promieni słonecznych.  

Ziemia dla strelicji powinna być odżywcza, aby kwiaty i liście mogły się rozwijać oraz przepuszczalna, by korzenie nie były narażone na gnicie. Mieszanka powinna składać się z:  

  • 50% torfu miękkiego, który jest odżywczy i zapewni w doniczce wysoką wilgotność bez narażania korzeni na gnicie; 
  • 40% keramzytu lub perlitu, które rozluźniają podłoże i sprawiają, że w doniczce możliwa jest cyrkulacja powietrza, a korzenie mają dostęp do wody; 
  • 10% glinki ogrodniczej, która pomoże zadbać o prawidłową wilgotność wokół bryły korzeniowej. 

Odpowiedni wybór ziemi dla strelicji znacznie podniesie szanse na udaną uprawę okazu. Dzięki tak przygotowanej mieszance roślina będzie odżywiona i odpowiednio nawodniona. Zmniejszysz także ryzyko gnicia systemu korzeniowego.  

Podlewanie i nawożenie strelicji  

Rośliny zasadniczo są odporne na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Jednak w okresie letnim, gdy słońce świeci ze zwiększoną intensywnością, należy je dodatkowo zabezpieczać przed poparzeniami. W tym celu powinieneś podlewać strelicje od razu, gdy ich podłoże przeschnie. Dodatkowo zaleca się nawet codzienne zraszanie, do którego należy używać miękkiej wody.  

Kiedy zbliża się zima, między październikiem a listopadem, należy znacznie zmniejszyć intensywność podlewania strelicji. Jest to okres, w którym rośliny powinny odpocząć. Dzięki temu, że ich funkcje życiowe zostaną nieco uśpione, latem ponownie zakwitną. Jeśli pominiesz okres spoczynku, kwitnienie będzie znacznie mniej intensywne lub wcale nie wystąpi.  

Nawożenie strelicji w okresie intensywnego wzrostu powinno odbywać się mniej więcej co dwa tygodnie. Należy sięgać po nawozy bogate w mikroelementy, ale jedynie z niewielką ilością azotu. W przeciwnym razie kwitnienie może zostać znacznie spowolnione. W okresie spoczynku należy nawozić roślinę co dwa tygodnie nawozem przeznaczonym dla roślin kwitnących.  

Pielęgnacja strelicji  

Pielęgnacja strelicji powinna być oparta na elementach takich jak:  

  • zapewnienie rośliny słonecznego stanowiska,  
  • wyposażenie doniczki w odżywcze, przepuszczalne i zróżnicowane podłoże,  
  • utworzenie warstwy drenażowej w doniczce,  
  • wybranie doniczki z dużą ilością otworów, które zapobiegną gromadzeniu się wody w okolicy bryły korzeniowej,  
  • regularne nawadnianie okazu, aby latem podłoże było wciąż wilgotne, 
  • zapewnienie strelicji okresu spoczynku na przełomie jesieni i zimy.  

Strelicje preferują dosyć wilgotne powietrze, dlatego pamiętaj, by podczas zimowej pielęgnacji nie umieszczać ich w okolicy kaloryferów. Wówczas liście zaczną zasychać, a kondycja rośliny znacznie się pogorszy. Jeśli masz taką możliwość, stosuj nawilżacze powietrza lub regularne zraszanie liści. Nie musi ono mieć tak intensywnego charakteru, jak latem, ale powinno chronić roślinę przed zasychaniem końcówek liści. Dopuszczalne jest przycinanie strelicji, jeśli liście będą źle wyglądały.  

Przesadzanie i rozmnażanie strelicji  

Przesadzanie strelicji powinno się odbywać co 2-3 lata. Najlepiej zmienić podłoże roślinie, która jest już po okresie kwitnienia. Pamiętaj, że kwiaty mają rozrośnięty system korzeniowy, więc powinny być posadzone w obszernych donicach. Zbyt ciasna osłonka utrudni rozwój.  

Przesadzanie to także idealny moment na rozmnażanie strelicji, jeśli twoja roślina jest wyjątkowo okazała. Wystarczy podzielić kłącza i wsadzić je do standardowego podłoża dla tego gatunku. Pamiętaj jednak, że w roku podziału roślina najprawdopodobniej nie zakwitnie.  

Rozmnażanie strelicji może się odbyć także poprzez wysiew z nasion. Ziarenka najpierw namocz w wodzie przez około dobę, po czym umieść w odkażonej ziemi o wysokiej wilgotności. Kiedy zarodniki wykiełkują i nieco podrosną, przełóż je do właściwych pojemników. Zakwitną po około 3 latach.  

Choroby strelicji  

Co do zasady strelicja jest odporna na choroby. Te przytrafiają się wtedy, gdy popełnisz jakiś błąd pielęgnacyjny. Najczęściej występujące choroby strelicji to:  

  • choroby grzybowe: pojawiają się w wyniku przelania, narażenia rośliny na niską temperaturę, użycia nawozu organicznego, który szkodzi roślinie;  
  • wełnowce pędowe: to drobne szkodniki, które przypominają fragmenty waty. Gromadzą się pod liśćmi, wokół nerwów rośliny i wypijają z niej soki. Należy dokładnie przyjrzeć się okazowi, który chcesz zakupić, by upewnić się, czy nie jest nimi zainfekowany; 
  • mszyce: te niewielkie robaczki pojawiają się na roślinie dość niepostrzeżenie i wysysają soki z liści, łodyg oraz kwiatów; 
  • przędziorki: najczęściej pojawiają się, gdy roślina jest nadmiernie przesuszona.  

Aby zapobiegać pojawieniu się szkodników, postaw na odpowiednią pielęgnację. Pamiętaj, by podlewać strelicję stosownie do potrzeb, jakie dyktuje pora roku czy wilgotności powietrza. Dokładnie oglądaj rośliny przed zakupem (szczególnie od spodu liści), a nowo zdobyte kwiaty odstawiaj na 14-dniową kwarantannę, by nie zarażały pozostałych okazów.   

Strelicje to rośliny, które charakteryzują się oryginalnym wyglądem liści i niezwykłymi kwiatami. Ich uprawa nie jest trudna, ale wymaga dużego zaangażowania i poświęcenia czasu na zapewnienie im dogodnych warunków. Odwdzięczają się jednak atrakcyjnym wyglądem przez cały rok.  

Przeczytaj również: TOP 10 pięknych i modnych kwiatów doniczkowych

Poznaj nasz ranking najpiękniejszych roślin doniczkowych w 2022 roku. Fot. 123RF/PICSEL

Co zrobić, żeby begonia kwitła bujnie przez całe lato aż do jesieni? Pięć trików

Babka płesznik: Pomoże schudnąć i obniżyć cholesterol

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.