Spis treści:
- Kroton – roślina kameleon
- Dlaczego kroton marnieje i gubi liście zimą?
- Czego nie lubi kroton?
- Jak pielęgnować kroton?
Kroton – roślina kameleon
Kroton, czyli trójskrzyn pstry, to roślina ozdobna, która od lat cieszy się dużą popularnością wśród miłośników kwiatów domowych. Pochodzi z tropików – prosto z Indonezji, Malezji i wysp Oceanu Spokojnego. W stanie naturalnym spotykamy ją również na terenie Australii. Tę egzotycznej urody roślinę możemy z powodzeniem uprawiać także w domu. Imponujących rozmiarów skórzaste liście krotonu są w stanie dodać uroku absolutnie każdemu wnętrzu. Ich niewątpliwym atutem są atrakcyjne kolory.
Trójskrzyn pstry jest na ogół trójbarwny – pokrywają go plamy w odcieniach żółci, zieleni i czerwieni. Często mają one nieregularny kształt, mogą być owalne, ostro zakończone lub wydłużone. Zdarza się, że kroton pokryty jest barwnymi kropkami. Co ciekawe, kolorowe liście okazu zmieniają swój wygląd w miarę jego wzrostu. Początkowo są zielone, z wiekiem zaczynają się wybarwiać. Właśnie z tego powodu kroton często nazywany jest rośliną kameleonem.
Kroton w czasie wzrostu zmienia kolor liści. Fot. CanvaPro
Dlaczego kroton marnieje i gubi liście zimą?
Wielobarwne liście trójskrzynu pstrego to największy atut tej wyjątkowej rośliny doniczkowej. To one sprawiają, że uprawiany w domu okaz wygląda atrakcyjnie przez cały rok. Niekiedy jednak zdarza się, że kroton marnieje i zaczyna gubić liście. Zjawisko to najczęściej możemy zaobserwować zimą. Niestety o tej porze roku w naszych mieszkaniach panują niesprzyjające warunki do uprawy roślin doniczkowych. Niedostatek naturalnego światła, przesuszone powietrze i sąsiedztwo rozgrzanych kaloryferów mają negatywny wpływ na większość kwiatów domowych, również trójskrzynu pstrego.
Czy kroton, z którego opadły liście można jeszcze uratować? Przywrócenie mu zdrowego wyglądu i nakłonienie do dalszego wzrostu jest możliwe, ale wymaga od nas nieco starań. Po pierwsze musimy ocenić przyczynę utraty liści. Jeśli uda nam się wyeliminować czynniki, które miały wpływ na więdnięcie krotonu, istnieje szansa, że uda nam się go uratować.
Przeczytaj również: Reanimacja grubosza. Przygotuj odżywczą mieszankę z 3 składników
Czego nie lubi kroton?
Odpowiednia pielęgnacja trójskrzynu pstrego wymaga zrozumienia jego potrzeb. Decydując się na uprawę tej rośliny, odpowiedzmy sobie na pytanie, czego nie lubi kroton, co pomoże nam o niego zadbać.
Dlaczego kroton gubi liście zimą i często więdnie o tej porze roku? Czego nie lubi trójskrzyn pstry? Szkodliwe są dla niego zwłaszcza:
- Zimne przeciągi – krotony źle znoszą mroźne podmuchy wiatru. Wietrzenie pomieszczeń zimą może im poważnie zaszkodzić. Jeśli chcemy wpuścić do mieszkania nieco świeżego powietrza, zanim to zrobimy, przedstawmy doniczkę z rośliną w zaciszne miejsce. Pamiętajmy również, aby nie przetrzymywać krotonu w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura niższa niż 15°C. Optymalny dla tej rośliny jest zakres temperatur wynosi od 18 do 22°C;
- Sąsiedztwo grzejnika – bliskość rozgrzanego kaloryfera jest zgubna dla trójskrzynu pstrego. Jeśli postawimy go bezpośrednio przy źródle ciepła, z pewnością zrzuci liście;
- Przesuszone powietrze w mieszkaniu – zbyt niska wilgotność otoczenia jest częstą przyczyną gubienia liści przez krotony. Zimą powietrze w domu często jest przesuszone wskutek ogrzewania. Sprawia to, że liście rośliny stopniowo opadają. Może również doprowadzić do zaatakowania okazu przez przędziorki, tarczniki i wciornastki. Aby tego uniknąć, pamiętajmy o częstym zraszaniu krotonu. Do spryskiwania liści rośliny wykorzystujmy wyłącznie odstaną, miękką wodę o temperaturze pokojowej. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu możemy podnieść, stosując również elektryczne urządzenia nawilżające czy kładąc na grzejniku wilgotny ręcznik lub naczynie z wodą;
Uprawiając kroton, pamiętajmy o kilku istotnych zasadach. Fot. CanvaPro
- Nieodpowiednie podlewanie – nie tylko zimą, ale również przez resztę roku, przyczyną gubienia liści przez kroton może być złe podlewanie rośliny. Nie możemy dopuścić do tego, że podłoże będzie całkowicie przesuszone. Powinno być ono wilgotne, ale nie nadmiernie mokre. Unikajmy również częstego przelewania okazu, ponieważ może to doprowadzić do tego, że ziemia w doniczce spleśnieje. Zimą roślinę podlewamy rzadziej niż w okresie wegetacyjnym, ale nie doprowadzamy do wysuszenia podłoża;
- Niewłaściwe nawożenie – kroton wymaga zasilania w składniki odżywcze, ale tylko od wiosny do jesieni. W tym okresie powinniśmy stosować rozcieńczone nawozy dla roślin doniczkowych. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby kupić preparat, który będzie miał dużą zawartość potasu, małą zaś azotu.
Jeśli kroton zaczął gubić liście, nie wszystko jest stracone. W pierwszym kroku postarajmy się zidentyfikować problem i dostosujmy warunki wzrostu rośliny. Nie narażajmy krotonu więcej na zimne przeciągi, trzymajmy go z dala od grzejnika i zadbajmy o podniesienie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Uprawę prowadźmy w optymalnej temperaturze dla trójskrzynu pstrego. Zadbajmy również o właściwe podlewanie i unikajmy nawożenia rośliny zimą.
Gdy uda nam się spełnić te warunki, zróbmy jeszcze jedną rzecz. Wiosną przytniemy te pędy, które uschły zimą. Podczas zabiegu pamiętajmy jednak, że roślina ta wydziela sok mleczny, który działa drażniąco na skórę (warto założyć rękawiczki). Po wykonaniu cięcia rany posypujemy sproszkowanym węglem aktywnym. Istnieje szansa, że roślina odbije i ładnie się rozkrzewi, choć początkowo nie będzie wyglądać zbyt atrakcyjnie.
Jak pielęgnować kroton?
Wbrew pozorom uprawa krotonu nie jest szczególnie wymagająca, choć niektórzy uważają tę roślinę za nieco kapryśną. W jaki sposób go pielęgnować, aby nie sprawiał problemów? Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:
- kroton powinien stać na jasnym stanowisku z rozproszonym światłem,
- najlepszym podłożem dla tego gatunku jest żyzna, lekka, przepuszczalna ziemia o pH mieszczącym się między 5,7 a 6,8,
- optymalną temperaturą uprawy jest zakres od 18 do 22°C,
- roślinę podlewamy umiarkowanie, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża,
- liście krotonu należy regularnie zraszać,
- trójskrzyn pstry wymaga nawożenia w trakcie wegetacji,
- jeśli kroton rośnie w zbyt ciasnej doniczce, przesadzamy go wiosną.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Grudnik odzyska dawny wygląd, liście znów będą jędrne i zielone. Zrób mu energetyczną odżywkę
Żółte liście, opadające łodygi. Co mówią liście zamiokulkasa o jego stanie?
Skrzydłokwiat nie chce wypuszczać nowych pąków? Przygotuj mu wzmacniający napój