Spis treści:
Sól Epsom do kwiatów
Sól Epsom, inaczej nazywana jest solą gorzką lub angielską, to nieorganiczny związek chemiczny siarki i magnezu, który najczęściej stosuje się do kąpieli lub robinia ciepłych okładów. Preparat ten pomaga rozluźnić napięte mięśnie i poprawić krążenie krwi, a jego właściwości przeciwzapalne pomagają w bólach reumatycznych oraz przy zapaleniach stawów. Okazuje się jednak, że sól Epsom świetnie sprawdza się również w pielęgnacji roślin. Zawiera duże ilości magnezu i siarki, które są kluczowymi składnikami umożliwiającymi roślinom wchłanianie pierwiastków niezbędnych do wzrostu. Ponadto preparat ten doskonale odżywia ziemie w doniczce, dzięki czemu kwiaty nie tylko szybciej rosną, lecz także stają się bardziej dorodne.
Jak stosować sól Epsom do kwiatów? Rozpuszczam łyżeczkę soli w litrze wody (najlepiej w przegotowanej lub odstanej). Tak przygotowaną miksturą podlewam rośliny raz lub dwa razy w tygodniu. Można też od czasu do czasu spryskiwać nią liście. Warto wiedzieć, że sól Epsom jest skutecznym sposobem na pozbycie się szkodników, takich jak wełnowce, przędziorki czy miseczniki.
Sól Epsom jest często stosowana w uprawie roślin. Fot.CanvaPro
Węgiel aktywny do roślin doniczkowych
Węgiel aktywny stosowany był jeszcze przez nasze babcie. Ma przede wszystkim silne właściwości adsorpcyjne, dzięki czemu może wiązać toksyny i inne związki chemiczne. Mało kto jednak wie, że węgiel aktywny przyda się w uprawie roślin doniczkowych. Rozgniecioną tabletkę można wymieszać z wierzchnią warstwą podłoża w doniczce, po czym podlać roślinę jak zwykle. Lek ten poprawia jakość podłoża, filtruje je, a także ogranicza rozwój bakterii i patogenów.
Mam też inny sposób na zasilanie roślin doniczkowych węglem aktywnym. W tym celu rozpuszczam tabletkę w wodzie i takim roztworem podlewam swoje kwiaty. Ma to pozytywny wpływ na kondycję roślin w domu, dzięki czemu wypuszczają one nowe liście i pąki.
Odżywka z witaminą C do kwiatów
Twoje kwiaty domowe marnieją w oczach, nie chcą rosnąć i kwitnąć? Z pomocą przyjdzie odżywka z witaminą C, która sprawi, że rośliny w mig odżyją i zaczną wypuszczać nowe pąki. W litrze wody rozpuść tabletkę musującej witaminy C, po czym dobrze wymieszaj. Ważne jest jednak, aby stosować tę odżywkę nie częściej niż raz w miesiącu, ponieważ kwiaty magazynują kwas askorbinowy. Preparat ten jest niezbędny do wzrostu roślin, pomaga poprawić ich odporność, zwiększa tolerancję roślin na czynniki stresowe, a także stymuluje procesy fotosyntezy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak podlewać rośliny doniczkowe zimą? Trzymaj się 10 zasad, a będą pięknie rosły
Skrzydłokwiat nie chce wypuszczać nowych pąków? Przygotuj mu wzmacniający napój
Żółte liście, opadające łodygi. Co mówią liście zamiokulkasa o jego stanie?