Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Rośliny idealne na biurko. Ładne, łatwe w uprawie i poprawiające koncentrację

Nie ma wątpliwości, że obcowanie z naturą wpływa na nas pozytywnie. Zieleń nas odpręża, regeneruje, sprzyja koncentracji, dobrze wpływa na zdrowie. Warto więc rośliny trzymać na biurku, bo to właśnie przy nim, czy to w pracy, czy przy nauce, każdego dnia spędzamy sporo czasu. 

Rośliny idealne na biurko. Ładne, łatwe w uprawie i poprawiające koncentrację

fot. 123RF/PICSEL

Już dawno udowodniono, jak wiele korzyści przynosi spędzanie czasu w towarzystwie roślin. Żywa zieleń, w każdej postaci, działa na nas regenerująco i odprężająco. Daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa, poprawia atmosferę we wnętrzach, w których przebywamy. 

W miejscach pracy, w gabinetach i przy biurkach często doskwierają nam bóle głowy i podrażnienia oczu. Powietrze wysuszone nadmierną pracą klimatyzacji lub ogrzewania powoduje suchy kaszel oraz uczucie zmęczenia. Komputery i smartfony emitują promieniowanie elektromagnetyczne, które również wpływa na osłabienie formy i pogorszenie samopoczucia. 

Zobacz więcej zdjęć

Istnieją przesłanki świadczące o tym, że spędzanie czasu wśród roślin ma niebagatelny wpływ na naszą ogólną kondycję i dobrostan. Rośliny doniczkowe nie tylko filtrują powietrze, pochłaniając dwutlenek węgla i oddając w zamian tlen, ale też oczyszczają je z toksyn, takich jak benzen czy formaldehyd, mogące wydzielać się z materiałów budowlanych i niektórych mebli. Rośliny warto trzymać szczególnie w tych wnętrzach, które narażone są na nadmierne osuszanie powietrza, czyli np. te, w których intensywnie działa klimatyzacja - przyczyniają się one do zwiększania wilgotności powietrza, co również zapobiega wielu przykrym dolegliwościom. A jeśli doskwierają nam suchość spojówek i ból oczu podczas pracy przy komputerze, postawmy w pobliżu ekranu kilka doniczek i częściej zerkajmy na zielone okazy - to przynosi ulgę!

src: Rośliny doniczkowe na BIURKO, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień

Badania naukowców potwierdzają,  że pracownicy biurowi, w których środowisku pojawiły się doniczki z żywymi roślinami pracują wydajniej i efektywniej. Zwiększa się ich koncentracja, a zmniejsza skłonność do popełniania błędów. 

Żywe rośliny nad sztucznymi mają również tę przewagę, że… pachną! Wiele roślin domowych obfituje w olejki eteryczne i wydziela przyjemne dla nosa wonie o terapeutycznym działaniu. Zapach oddają głównie kwiaty, ale aromatyczne substancje znajdują się w każdej części rośliny. Przebywanie w otoczeniu pachnących roślin, w zależności od gatunku sprzyja relaksowi lub pobudza, działa stymulująco lub uspokajająco, poprawia koncentrację czy też redukuje stres.

Jakie rośliny warto trzymać na biurku? Zobacz!

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Spępolia fiołkowa

Sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha) to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. W dodatku kwitnie przez cały rok! Jej kwiaty przybierają różne barwy, od niebieskiego przez róż i fiolet, aż do bieli i czerwieni.  Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Preferuje ziemię torfową i stanowiska dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Podlewamy ją raz lub dwa razy w tygodniu, gdy podłoże przeschnie. Wodę wlewamy na spód doniczki - nigdy od góry, na wierzchnią warstwę ziemi. Podobnie unikamy spryskiwania liści, to grozi porażeniem mączniakiem lub poparzeniem liści. Poznaj szczegóły uprawy i pielęgnacji sępolii fiołkowych! »

Zobacz więcej zdjęć

Szczawik

Szczawik (Oxalis trangularis) to roślina, która będzie puszczała liść za liściem i kwiatostan za kwiatostanem. Lubi, gdy ziemia jest lekko wilgotna. By rosła jeszcze szybciej warto ją nawozić co trzecie podlewanie. Stanowisko powinno być widne, jasne o rozproszonym świetle, ale dobrze poradzi sobie również w cieniu. Osiąga niewielkie rozmiary i jest bardzo prosty w uprawie, dlatego doskonale nadaje się do "biurkowej" plantacji. Nie ma szczególnych wymagań względem podłoża - doskonale poradzi sobie w zwykłej ziemi do kwiatów, warto jednak w 1/3 objętości wzbogacić ją korą. Roślinę podlewamy dość intensywnie, miękką, odstaną wodą. Uważajmy jednak, by nie doprowadzić do przelania.  

 fot. Pixabay.com

Żyworódka omszona 

Żyworódka omszona (Kalanchoe tomentosa) to sukulent - ma zdolność do magazynowania wody w liściach i pędach, co sprawia, że niestraszne jej, niekiedy trudne, warunki biurowe. Roślinę ciężko zaniedbać, zatem jest idealna dla zapominalskich. Najlepiej czuje się na jasnych i słonecznych stanowiskach. Używamy do niej gleby żyznej, lekkiej i przewiewnej. Nadmierna wilgotność ziemi jej nie sprzyja, zatem pilnujmy, by jej nie przelać. Zobacz, jak dbać o żyworódki »

REKLAMA

fot. Pixabay.com

Aloes

Do rodzaju Aloes zalicza się ponad 300 różnych gatunków. W domach najczęściej uprawia się szczególnie dwa z nich — aloes zwyczajny (Aloe barbadensis) znany również jako aloe vera oraz aloes drzewiasty (aloe arborescens). Są one sukulentami (tak jak zresztą inne z tego rodzaju), które w zgrubiałych liściach, zabezpieczonych kutykulą ograniczającą parowanie, przechowują wodę. Aloes wyciągnięty z podłoża jest w stanie przeżyć jeszcze ok. 1,5 miesiąca, bez uzupełniania zapasów! Idealne warunki uprawy? Przepis jest prosty: duża  ilość światła, dodatnia temperatura powietrza, podłoże do sukulentów oraz umiarkowane podlewanie. Przeczytaj o uprawie i właściwościach aloesu »

Zamiokulkas

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to elegancka roślina o reprezentacyjnym pokroju i niewygórowanych wymaganiach - świetnie nadaje się do uprawy w domach, jak i biurach. To roślina prawdziwie nie do zdarcia - o podlewaniu można zapominać przez nawet 2-3 miesiące (czego nie zalecamy!), a ona dalej będzie wyglądać atrakcyjnie. Trzymamy ją w doniczce z drenażem, z dala od przeciągów, które mogą powodować opadanie liści. Roślinę nawadniamy dopiero wtedy, gdy jej podłoże podeschnie. Zobacz więcej: Zamiokulkas zamiolistny. Roślina idealna dla zapominalskich »

Zobacz więcej zdjęć

Sansewieria

Sansewieria (Sansevieria), znana również jako “wężownica” lub “język teściowej”, to piękna roślina o ciekawych, spiczastych liściach. Podobnie jak zamiokulkas, zniesie i wybaczy wiele, również brak podlewania przez cały miesiąc. W dodatku jej uprawa także nie sprawia większych problemów, więc poradzą z nią sobie nawet amatorzy. Jedynym błędem, jaki można popełnić w jej pielęgnacji, to nadmierne podlewanie. Przeczytaj: Sansewieria - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie »

 fot. 123RF/PICSEL

Fikus sprężysty

Fikus sprężysty (Ficus elastica) to jeden z najpopularniejszych fikusów uprawianych w domowym zaciszu - w przeciwieństwie do fikusa Benjamina, nie jest tak kapryśny. Posiada atrakcyjne duże, jajowate, błyszczące, ciemnozielone liście o ładnych przebarwieniach. Wytrzyma zarówno w słońcu, jak i cieniu, lubi jednak jasne stanowiska, nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Nie jest wymagający w uprawie, lubi glebę wilgotną, żyzną i pulchną. Poznaj sekrety uprawy fikusów! »

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Aglaonema

Znakiem rozpoznawczym aglaonemy są atrakcyjne, duże, nakrapiane jasnymi cętkami liście. W zależności od odmiany roślina osiąga całkiem spore rozmiary, od 80 do 120 cm, ale są dostępne również takie, które nie rosną wyższe niż 50 cm, dzięki czemu doskonale nadają się do postawienia na biurku. Uprawa aglaonemy to pestka: należy pamiętać o utrzymywaniu wilgotnej ziemi oraz regularnym odkurzaniu liści. Z powodzeniem można ją trzymać w miejscach słabiej oświetlonych i tam, gdzie powietrze jest dosyć suche. Od czasu do czasu dobrze zrosić ją wodą. 

 fot. 123RF/PICSEL

Skrzydłokwiaty

Skrzydłokwiat to roślina, którą warto mieć w swoim mieszkaniu ze względów estetycznych, dekoracyjnych, ale i praktycznych. Posiada błyszczące, intensywnie zielone liście i kwiaty kształtem przypominające skrzydła. Roślina lubi wilgoć i zraszanie, dlatego trzeba pamiętać o częstszym podlewaniu latem. Nie ma specjalnych wymagań względem podłoża, dlatego można prowadzić ją w ziemi uniwersalnej. Skrzydłokwiaty - dlaczego nie kwitną? Przeczytaj porady eksperta! »

Pilea peperomiowata - pieniążek

Pilea peperomioides kiedyś znana była ze zdobienia parapetów w szkołach, dziś pilea wraca jako jedna z najmodniejszych roślin sezonu, będąca ozdobą zarówno salonu, jak i gabinetu czy nawet prowizorycznego kąciku home-office. Urokliwy wygląd okrągłych liści to niejedyna zaleta "pieniążka". Jest to gatunek niezbyt wymagający: pilea lubi temperaturę pokojową i jasne stanowisko, jednak nie takie w pełnym słońcu, gdyż liście mogą ulec przypaleniu. Doskonale czuje się w ziemi uniwersalnej. Tak, jak przy innych kwiatach domowych, na dnie doniczki umieśćmy trochę żwirku. Piela nie bez powodu nazywana jest pieniążkiem - uważa się, że przynosi ona szczęście, szczególnie w sprawach finansowych. To pozycja obowiązkowa na biurko. Jak uprawiać pileę? Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania »

 fot. 123RF/PICSEL

Dracena obrzeżona

To niezwykle efektowna roślina, która ozdobi każde pomieszczenie w domu. Może osiągać do 80 cm wysokości. Nie wymaga zbyt częstego podlewania (wystarczy zrobić to raz w tygodniu lub rzadziej). Dobrze trzymać ją w umiarkowanej temperaturze, najlepiej w wilgotnych pomieszczeniach. Należy postawić ją w dość nasłonecznionym miejscu, np. na parapecie. Draceny lubią światło słoneczne, ale bez problemu przetrwają także w zacienionych mieszkaniach. Draceny - rozmnażanie i najlepsza pielęgnacja »

Poznaj zioła, które poprawiają pamięć i wzmagają koncentrację »

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL 

Miłorząb dwuklapowy

Miłorzęby rosły już w epoce dinozaurów. Obecnie nie występują już w stanie dzikim, ale są jednym z najpopularniejszych gatunków wykorzystywanych w zachodnim ziołolecznictwie. 

To jeden z najpopularniejszych środków wspomagających pamięć. Oddziałuje na organizm  na kilka sposobów, w tym poprzez poprawę napływu krwi do mózgu, jako przeciwutleniacz oraz czynnik wspomagający ochronę naczyń krwionośnych przed uszkodzeniem. Pomaga również wstrzymać rozwój choroby Alzheimera i innych chorób, które powodują chwilowe otępienia pamięciowe. Dzięki temu ma ogromny wpływ na poprawę jakości życia osób cierpiących na te schorzenia. Miłorząb może być również stosowany w niewielkich zaburzeniach pamięci oraz jako preparat wzmacniający w okresie intensywnej nauki. 

 fot. 123RF/PICSEL
 

Obszerne badania laboratoryjne dostarczyły potwierdzenia wielu farmakologicznych działań liści miłorzębu, w tym silnego działania przeciwutleniającego i przeciwzapalnego, zdolności poprawiania przepływu krwi przez tętnicę, żyły i naczynia włosowate, a także chronienia wielu komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez toksyny. Dojrzałe owoce należy zebrać, kiedy opadną z drzew, a następnie wydobyć z osnówek migdałowe nasiona. Liście zbiera się i suszy, kiedy zaczną zmieniać kolor jesienią.
 
Miłorząb od dawna wiązano z poprawą funkcjonalności mózgu i poprawą nastroju, szczególnie u ludzi starszych. Badania wykazały, że działa on korzystnie w przypadku problemów z pamięcią i koncentracją, a także leczy i zapobiega objawom niektórych rodzajów demencji, w tym chorobie Alzheirmera.

 
 
fot. 123RF/PICSEL

Dawkowanie

Zalecana dobowa dawka stosowanych preparatów z miłorzębu wynosi 120 mg skoncentrowanego ekstraktu, co stanowi 6g suszonej rośliny. Efekty działania miłorzębu widoczne są po upływie 1-2 miesięcy. Stosuj wiec preparat przez przynajmniej 6 tygodni, zanim ocenisz czy jest skuteczny.

Brahmia (bakopa drobnolistna)

Uważa się, że ta roślina poprawia zarówno pracę mózgu, jak i pamięci. Brahmia to atrakcyjna roślina do wiszących doniczek, która może też być uprawiana w ozdobnym stawie. W celach leczniczych stosuje się jej część nadziemną. Jasnozielona brahmia to skromna, płożąca bylina, pochodząca z terenów bagiennych. To roślina wodna, idealnie czuje się w miejscu wilgotnym lub w stawie. 

 fot. 123RF/PICSEL 

Jak zbierać?

Pędy i liście można ścinać, gdy roślina osiągnie wiek 5 miesięcy, zostawiając 5- centymetrowe kawałki, z których będzie mogła się zregenerować. Liście należy suszyć w cieniu, w temperaturze pokojowej i przechowywać w szczelnych pojemnikach. 

Bakopa wspomaga procesy przetwarzania nowych informacji w ludzkim mózgu, co czyni z niej idealny środek ziołowy dla studentów. Dodatkowo zmniejsza też uczucie lęku, co może być rzeczywistą korzyścią w trakcie egzaminów. Trzeba jednak pamiętać, że pierwsze efekty jej działania, widoczne są dopiero po 3 miesiącach.

 fot. 123RF/PICSEL 

Dawkowanie

Zalej wrzątkiem 1-2g suszonej bakopy. Pij 3 filiżanki naparu dziennie. Można również przyjmować preparaty dostępne w sprzedaży, nie więcej jednak niż 6g dziennie. Zawsze dokładnie czytaj ulotki i stosuj się do zaleceń producenta preparatu. 
 

Rozmaryn lekarski

Niewiele ziół jest tak powszechnie uprawianych i kochanych, jak rozmaryn. Jego liczne odmiany mają wiele zastosowań- jako krzewy żywopłotowe, do pojemników i do formowania, a nawet jako rośliny okrywowe. Świeży, żywiczny zapach i smak jego liści są niezastąpione w kuchni. Sława rozmarynu jako środka wspomagającego pamięć sięga czasów starożytnej Grecji. Rzeczywiście pomaga w skupieniu uwagi, uspokaja i dodaje świeżości umysłu. W lecznictwie wykorzystuje się liście i kwiaty rozmarynu. Lecznicze właściwości rozmarynu jako środka wzmacniającego i stymulującego nerwy i krążenie sprawia, że je jest on popularnym lekiem na ogólne zmęczenie  depresję. Poprawia również poprawę krążenia krwi, wspomaga pamięć i poprawia koncentrację, zwiększając przepływ krwi do mózgu. 

 fot. 123RF/PICSEL 
 
Można zażywać napar z rozmarynu, najpopularniejszy jest jednak w formie olejku eterycznego. Kilka kropli można dodać do kominka zapachowego lub zmieszać z odrobiną oleju spożywczego i zastosować zewnętrznie. Taka forma kuracji sprzyja załagodzeniu skurczy mięśni i bóli artretycznych. Uważa się także, że zapobiega przedwczesnemu łysieniu i stymuluje porost włosów.
 
Tradycyjnie rozmaryn używany był jako środek na trawienie – napar z niego zalecano na skurcze mięśni, wzdęcia i gazy, a także przy „wątrobowych” dolegliwościach takich jak bóle głowy i złe trawienie tłuszczy.

Dawkowanie 

Wlej kilka kropli zagęszczonego olejku rozmarynowego do lampki oliwnej, i pstaw ją pokoju, w którym pracujesz lub się uczysz. Uwaga! Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny stosować rozmarynu w ilościach większych niż do celów kulinarnych. 

Deccoria.pl

Reklama

 
 

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.