Rośliny domowe

Rośliny idealne na biurko. Ładne, łatwe w uprawie i poprawiające koncentrację

Nie ma wątpliwości, że obcowanie z naturą wpływa na nas pozytywnie. Zieleń nas odpręża, regeneruje, sprzyja koncentracji, dobrze wpływa na zdrowie. Warto więc rośliny trzymać na biurku, bo to właśnie przy nim, czy to w pracy, czy przy nauce, każdego dnia spędzamy sporo czasu. 

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Już dawno udowodniono, jak wiele korzyści przynosi spędzanie czasu w towarzystwie roślin. Żywa zieleń, w każdej postaci, działa na nas regenerująco i odprężająco. Daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa, poprawia atmosferę we wnętrzach, w których przebywamy. 

W miejscach pracy, w gabinetach i przy biurkach często doskwierają nam bóle głowy i podrażnienia oczu. Powietrze wysuszone nadmierną pracą klimatyzacji lub ogrzewania powoduje suchy kaszel oraz uczucie zmęczenia. Komputery i smartfony emitują promieniowanie elektromagnetyczne, które również wpływa na osłabienie formy i pogorszenie samopoczucia. 

Zobacz więcej zdjęć

Istnieją przesłanki świadczące o tym, że spędzanie czasu wśród roślin ma niebagatelny wpływ na naszą ogólną kondycję i dobrostan. Rośliny doniczkowe nie tylko filtrują powietrze, pochłaniając dwutlenek węgla i oddając w zamian tlen, ale też oczyszczają je z toksyn, takich jak benzen czy formaldehyd, mogące wydzielać się z materiałów budowlanych i niektórych mebli. Rośliny warto trzymać szczególnie w tych wnętrzach, które narażone są na nadmierne osuszanie powietrza, czyli np. te, w których intensywnie działa klimatyzacja - przyczyniają się one do zwiększania wilgotności powietrza, co również zapobiega wielu przykrym dolegliwościom. A jeśli doskwierają nam suchość spojówek i ból oczu podczas pracy przy komputerze, postawmy w pobliżu ekranu kilka doniczek i częściej zerkajmy na zielone okazy - to przynosi ulgę!

src: Rośliny doniczkowe na BIURKO, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień

Badania naukowców potwierdzają,  że pracownicy biurowi, w których środowisku pojawiły się doniczki z żywymi roślinami pracują wydajniej i efektywniej. Zwiększa się ich koncentracja, a zmniejsza skłonność do popełniania błędów. 

Żywe rośliny nad sztucznymi mają również tę przewagę, że… pachną! Wiele roślin domowych obfituje w olejki eteryczne i wydziela przyjemne dla nosa wonie o terapeutycznym działaniu. Zapach oddają głównie kwiaty, ale aromatyczne substancje znajdują się w każdej części rośliny. Przebywanie w otoczeniu pachnących roślin, w zależności od gatunku sprzyja relaksowi lub pobudza, działa stymulująco lub uspokajająco, poprawia koncentrację czy też redukuje stres.

Jakie rośliny warto trzymać na biurku? Zobacz!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rośliny idealne na biurko. Ładne, łatwe w uprawie i poprawiające koncentrację"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.