Rośliny domowe

Roślinka, która przyciąga pieniądze jak magnes

Na pewno nie raz słyszeliście o filozofii feng shui, starożytnej, chińskiej praktyce urządzania przestrzeni, tak by była ona zgodna ze środowiskiem naturalnym i z wewnętrznymi potrzebami człowieka. Sposób aranżacji otoczenia (nie tylko mieszkań, ale też całych gospodarstw i miast) miał zapewniać nie tylko duchowy spokój i spełnienie, ale też ochronę przed złymi mocami. W myśli tej nieocenioną rolę odgrywają rośliny. Jedną z nich jest grubosz, lepiej nam znany jako drzewko szczęścia.

Roślinka, która przyciąga pieniądze jak magnes
Fot. 123RF/PICSEL

Grubosz to sukulent o krzaczkowatym pokroju. Wyglądem przypomina drzewko bonsai, często też bywa wybierany przez początkujących na obiekt tego rodzaj uprawy. Jest łatwy w pielęgnacji i wytrzymały - znosi nawet niemałe zaniedbania w pielęgnacji. Jak uprawiać grubosza?

W zależności od gatunku grubosze występują w wielu częściach globu. Najpopularniejszym i sprawiającym najmniej problemów w utrzymaniu gatunkiem jest grubosz jajowaty — crassula ovata, wywodzący się z południowej Afryki.

Jest to bylina, która w pojemniku osiągnąć może do 1 metra wysokości. Co może rozczarować niektórych amatorów domowego ogrodnictwa, rośnie ona dość powoli (w ciągu roku jej pędy przyrastają o zaledwie kilka cm), jednak dzięki kilku metodom pielęgnacyjnym, tendencję do takiego wzrostu można utrzymać na stałym poziomie, lub nawet nieco zwiększyć.

Crassula ovata jest ozdobny z liści, które są mięsiste, żywozielone i przyjmują miły dla oka jajowaty kształt — wielu ludziom przypominają one monety, stąd też potoczna nazwa rośliny, czyli „drzewko pieniężne". Dodatkowo spełniają one funkcję magazynu na wodę. Wykształcane przez roślinę kwiaty są drobne i mają biały kolor. Pojawiają się tylko wtedy, kiedy zapewnimy uprawianemu okazowi odpowiednio doświetlone stanowisko. Kora byliny jest jasna, nieco błyszcząca, z wyraźnie zarysowanymi pierścieniami.

Stanowisko
Grubosz preferuje stanowiska o dobrym nasłonecznieniu (pod działaniem nasłonecznienia jego liście pokrywają się na obrzeżkach czerwonym ślaczkiem). Optymalna temperatura dla jego uprawy to ok. 20 - 22 st. C. Co więcej, gatunek ten dobrze znosi ekspozycję na suche powietrze. Latem może być trzymany nawet na zewnątrz. Jeśli chodzi o podłoże, powinno ono być przepuszczalne, najlepiej z domieszką gruboziarnistego piasku bez torfu. Pod warstwą ziemi w doniczce należy zostawić miejsce także na drenaż. Grubosza podlewamy tak, jak inne sukulenty, czyli dopiero wtedy, kiedy ziemia w jego pojemniku obeschnie.

Mimo że dobrze radzi on sobie w pokojowych temperaturach i przy niedużej wilgotności powietrza, nie może być on uprawiany na parapetach nad kaloryferami — sprzyja to niestety i tak już ograniczonemu wzrostowi rośliny.


Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie, służące formowaniu rośliny, kontrolowaniu jej wzrostu oraz zagęstnianiu ulistnienia.

Do nowej doniczki roślinę przesadzamy wtedy, kiedy bryła korzeniowa przerasta podłoże. Crassula ovata jest nie tylko prosty w uprawie, ale również w rozmnażaniu — wystarczy ukorzenić odcięte wierzchołki rośliny w jakimś wilgotnym podłożu.


Grubosz w wielu kulturach symbolizuje szczęście i powodzenie. Z tej przyczyny bywa często ofiarowany w prezencie ślubnym, parapetówkowym — na dobre mieszkanie w nowym miejscu lub początkującym businessmanom. Gatunek ten symbolizuje rozpoczynanie nowej drogi życiowej, początek czegoś dużego, lecz jeszcze niepoznanego.

Feng shui, w którym roślina ta zajmuje szczególne miejsce, wskazuje, by umieszczać ją w południowo-wschodnim kącie domu. Wierzy się, że każdy kolejny liść pojawiający się na roślinie, oznacza rychły napływ dodatkowej gotówki.

Deccoria.pl

Przeczytaj także:

Doniczki nie muszą być nudne

Oryginalne, jesienne dekoracje z dynii

Jak zimą chorują domowe rośliny

Jak przygotować oczko wodne na zimę

 WSPOMINAMY LATO
KLIKNIJ I ZOBACZ NASZE INSPIRACJE!

 


 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.