Rośliny domowe

Jak pozbyć się ziemiórki?

Małe, czarne muszki latające zimą wokół roślin domowych, doniczkowych, to ziemiórki, które składają jaja w ziemi. Z nich wylęgają się larwy, które podgryzają korzenie roślin, przez co te słabną i często zamierają.

REKLAMA

Fot.makeyourlifegreener

Ziemiórki to owady, których larwy są szkodliwe dla kwiatów doniczkowych. Jak rozpoznać, że kwiaty pokojowe zostały zaatakowane przez ziemiórki? Poznaj objawy żerowania larw na roślinach doniczkowych i dowiedz się jak je zwalczać.

Ziemiórka pleniówka (łac. Sciara militaris) to drobna (2-4 mm długości), ciemna muchówka o długich nogach, czułkach i smukłym ciele. Z wyglądu przypomina nieco muszkę owocówkę. Dorosła postać nie jest dla roślin zagrożeniem. Groźne są natomiast jej larwy: długie (około 7 mm) i cienkie, mają przezroczyste ciało poza czarną głową. Samica ziemiórki składa jaja w wilgotnej glebie. Larwy wylegają się po kilku dniach.

Występowanie ziemiórek

Występowanie ziemiórek najłatwiej rozpoznać lustrując rośliny i donice w poszukiwaniu owadów dorosłych - ich obecność to w zasadzie pewnik, że w podłożu znajdują się już larwy. Objawy żerowania na roślinach nie są charakterystyczne – można pomylić je m.in. z wystąpieniem chorób grzybowych na korzeniach. Zazwyczaj dochodzi do zżółknienia, brązowienia i zamierania fragmentów lub całej rośliny z powodu utraty zdolności do pobierania wody i składników pokarmowych.

Zwalczanie ziemiórki

Najczęściej polecanym sposobem na zwalczanie ziemiórki jest podlanie roślin środkami chemicznymi (na czas oprysku wynieś kwiaty na zewnątrz). Jednak w tym przypadku wroga pozna pokonać bez stosowania ogrodowej "chemii". Skutecznie pozbędziesz się problemu, jeżeli połączysz ze sobą kilka metod. 

Pułapka na ziemiórki

Po pierwsze należy zwalczyć dorosłe owady. Uda ci się to poprzez umieszczenie w roślinie specjalnej pułapki. Może to być np. żółta tablica lepowa – do kupienia praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym czy kwiaciarni. Możesz także taką pułapkę wykonać samodzielnie: żółty kubeczek lub szklankę i napełnij w około 2/3 wodą z dodatkiem 1 łyżeczki octu jabłkowego, lub winnego oraz 1 łyżeczki płynu do mycia naczyń.

Sucha ziemia w doniczce

Musisz także od razu zabrać się za zwalczanie larw żerujących w ziemi. Wystarczy, że przesuszysz ziemię w doniczce. Jeśli jednak twoje kwiaty takiego przesuszania nie zniosą, bezpieczniej będzie podlać je naparem z czosnku, który łatwo przygotujesz. Rozgnieć  główkę czosnku i zalej ją szklanką wrzątku. Gdy napar ostygnie, dolej do niego jeszcze litr wody. Dzięki tym metodą skutecznie ograniczysz ilość  ziemiórek.

Metoda Pana Witolda Czuksanowskiego

Warto również, abyś przesadził swoją roślinę. Aby jednak wraz z pozostałościami ziemi na korzeniach nie przeniosły się jaja i larwy ziemiórek do świeżej ziemi, konieczna jest kąpiel dezynfekcyjna.

Wyjmij roślinę z doniczki, korzenie dokładnie wyczyść z ziemi. Następnie na 24 godziny zanurz je w kąpieli dezynfekcyjnej przygotowanej w proporcjach: na litr wody dajemy łyżkę stołową płynnego mydła potasowego (można też rozpuścić kawałek szarego mydła w kostce) oraz łyżkę denaturatu. Po zakończeniu kąpieli rośliny sadzimy do świeżej ziemi i czystych doniczek. Po tym zabiegu ziemiórki już nie wrócą.

Deccoria.pl 

Przeczytaj również: Pleśń i osad w doniczkach roślin domowych

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pozbyć się ziemiórki?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.