Rośliny domowe

Rozmnażanie i odmładzanie pieniążka. Trzymaj się tych zasad, a na wiosnę będzie dużo sadzonek

Pieniążek, czyli Pilea peperomioides, zdobył serca wielu miłośników roślin. Jego okrągłe, soczyście zielone liście sprawiają, że stanowi najpiękniejszą ozdobę wnętrza, a przy tym jest łatwy w pielęgnacji. Również odmładzanie i rozmnażanie pieniążka w domowym zaciszu jest banalnie proste – poradzą sobie z nimi nawet początkujący. Podpowiadamy, jak pozyskać młode sadzonki pilei w kilku krokach.

Rozmnażanie i odmładzanie pieniążka. Trzymaj się tych zasad, a na wiosnę będzie dużo sadzonek
Z jednego pieniążka możemy uzyskać kilka nowych roślin. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Czego nie lubi pieniążek?

Pieniążki są często polecane osobom, które nie mają ręki do kwiatów lub stawiają dopiero pierwsze kroki w uprawie roślin domowych. Jest to gatunek niewymagający oraz łatwy w pielęgnacji. Nie musimy wkładać wiele trudu, aby roślina o liściach przypominających monety odwdzięczyła się nam pięknym wyglądem. Powinniśmy jednak pamiętać, czego nie lubi pieniążek i jakich błędów lepiej unikać podczas jego uprawy.

  • Nie narażajmy pieniążka na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ustawmy go w miejscu, w którym panuje światło rozproszone.

  • Pilea nie powinna stać w przeciągu, szczególnie zimą. Mroźny wiatr sprawi, że roślina zgubi swe dekoracyjne liście.

  • Błędem jest niezapewnienie pieniążkowi zimowego okresu spoczynku. Pamiętajmy, że podczas najchłodniejszych miesięcy w roku pilea powinna być rzadziej podlewana i przechowywana w temperaturze od 15 do 18°C.

  • Pieniążek powinien być uprawiany w doniczce z otworem odpływowym, w której znajduje się drenaż. W innym razie dojdzie do gnicia korzeni.

  • Choć pilea preferuje lekko wilgotne podłoże, nie lubi przelewania. W nadmiernie mokrej ziemi roślina szybko zapadnie na chorobę grzybową i obumrze. Jeśli nie chcemy zmarnować pieniążka, podlewajmy go na podstawkę, gdy podłoże przeschnie.

Przeczytaj również: Czarne plamy na monsterze to zły znak. Zanim obetniesz liście, przeczytaj nasz poradnik

Odmładzanie i rozmnażanie pieniążka – najważniejsze zasady

Pieniążki to rośliny o szybkim tempie wzrostu. Na początku uprawy cieszą oczy pięknym wyglądem, lecz zaledwie po roku tracą swój ładny pokrój. Z tego powodu co sezon warto je odmładzać. Podczas tego zabiegu z jednej rośliny matecznej możemy uzyskać kilka nowych egzemplarzy. Odmładzanie i zarazem rozmnażanie pieniążka nie jest trudne, aby jednak zakończyło się sukcesem, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Poniżej podpowiadamy, jak uzyskać sadzonki pilei krok po kroku.

  1. Z pieniążka odcinamy łodygi o długości ok. 5 cm. Każda z nich powinna mieć po 2-3 pary liści.

  2. Pędy wkładamy do wody lub bezpośrednio do lekkiego, przepuszczalnego podłoża.

  3. Czekamy ok. 3 tygodni, aż sadzonki wypuszczą korzenie. Jeśli znajdują się w ziemi, dbamy o to, aby podłoże było stale lekko wilgotne.

  4. Ukorzenione rośliny przesadzamy do doniczki z otworem odpływowym i warstwą drenażu na dnie. Pieniążek będzie najlepiej rósł w mieszance ziemi uniwersalnej oraz piasku (proporcja 1:3).

Odmładzając pieniążka, pamiętajmy, aby sadzonki pozyskiwać wyłącznie z tych okazów, które osiągnęły minimum 5 cm wysokości. Młode rośliny przesadźmy do niezbyt dużego pojemnika, ponieważ pilea lubi rosnąć w dość ciasnej doniczce. Nie osłabimy przesadnie rośliny matecznej, jeśli pozostawimy na niej kilka pędów z liśćmi. Rozmnażanie pieniążka warto zaplanować na wiosnę.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Najlepsze podłoże dla zamiokulkasa. Szybko się rozrasta, a korzenie nie gniją

Liście anturium przysychają i robią się brązowe. Uratuj je i dokarm specjalnym koktajlem

Jak uprawiać kwiat pieniążek, by obficie rósł i przynosił szczęście?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.