Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Dracena - popularne gatunki, uprawa i rozmnażanie. Jak uprawiać dracenę, by zakwitła?

Jednym z najpopularniejszych gatunków domowych roślin doniczkowych jest dracena obrzeżona. Jeśli usłyszysz kiedyś słowo Magenta, wiedz, że chodzi właśnie o to drzewko. Dracena to dekoracyjny kwiat o niezwykle efektownym pokroju i pięknie ubarwionym ulistnieniu. Dowiedz się, jak o niego dbać, by nie przestawał zachwycać swoim wyglądem.

Dracena - popularne gatunki, uprawa i rozmnażanie. Jak uprawiać dracenę, by zakwitła?
Odpowiednie podłoże zapewni dracenie rozkwit. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Dracena – pochodzenie i charakterystyka 

Dracena obrzeżona, inaczej smokowiec lub smocza palma (łac. Dracaena marginata), jest zaliczana do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Co ciekawe, nazwa rośliny wywodzi się z greckiego słowa "drakania", które oznacza samicę smoka. Spotkać się można z opinią, iż to określenie wzięło się od czerwonego koloru żywicy wypływającej z draceny. 

W środowisku naturalnym dracena występuje na Madagaskarze. Tam jej wysokość wynosi ok. 5 m. W uprawie doniczkowej zwykle nie przekracza 2,5 m wysokości. Nie należy do bardzo niskich roślin. Nawet hodowana w domu, może sięgnąć nawet sufitu. Jej średnia wysokość w mieszkaniu to jednak ok. 130 cm.  

Dracena charakteryzuje się ciekawymi, bardzo dekoracyjnymi i lancetowatymi liśćmi. Ich barwa bywa różna, od czysto zielonej, po różowo-kremową z domieszką zieleni. Po czym poznać dracenę? Po tym, że ma długi, ogołocony i często powyginany pień, a jej wąskie liście usytuowane są na samym jego szczycie. Warto wiedzieć, że warunki i sposób pielęgnacji tej rośliny mogą wpływać na jej ukształtowanie. Może być bowiem krzewiasta lub nierozgałęziona. 

Domowa dracena bardzo rzadko wypuszcza kwiaty. Zdarza się to jedynie u starszych, bardzo zadbanych okazów. Jeśli już się pojawią, są bardzo drobne i zebrane w luźne kwiatostany. Wyrastają one na szczycie pędu, pomiędzy liśćmi. Zwykle ich barwa jest ciemnozielona. Kwiaty wydzielają lekki, przyjemny zapach. 

Przeczytaj również: Liście twojej draceny żółkną i usychają? Sprawdź dlaczego!

Dracena obrzeżona – odmiany  

W sprzedaży dostępnych jest kilka ciekawych odmian draceny, a ich główna różnica pomiędzy nimi polega na odmienności w kolorze liści. Najbardziej popularne to: 

 • dracena Magenta – charakteryzuje się ciemnozieloną barwą liści u nasady, które w środkowej i końcowej części mają ciemne, purpurowe obramowanie; 

 • dracena Bicolor – liście tej odmiany są dwukolorowe: zielone z kremowo-żółtą otoczką; 

 • dracena Tricolor – ma trzykolorowe liście: zielone z kremowymi i różowo-czerwonymi paskami;
   
 • dracena Colorama – wyróżnia się różowo-czerwonymi liśćmi z cienkim, zielonym paseczkiem pośrodku nich. 

Dracena Colorama wyróżnia się intensywnym kolorem. Fot. 123RF.com

Wszystkie z powyższych odmian draceny są wyjątkowo dekoracyjne. Dlatego te rośliny ozdobią każdą przestrzeń swoim nowoczesnym, ponadprzeciętnym wyglądem. 

Dracena – uprawa i pielęgnacja sadzonek 

Jeśli szukasz rośliny, która nie wymaga specjalnej opieki, a dodatkowo potrafi przeżyć bez częstego podlewania, zdecyduj się na dracenę. Oto kilka najważniejszych wskazówek pielęgnacyjnych. 

 • Magenta to gatunek łatwy w uprawie. Bardzo lubi miejsca jasne, o dużej ilości światła rozproszonego. Wtedy wytwarza intensywnie zielone, większe liście. Dracena w cieniu rośnie znacznie wolniej, ale jest bardziej zielona. W miejscach mocno nasłonecznionych często ulega poparzeniom. Bywa, że nierzadko gubi też liście.  

 • Do uprawy draceny najlepsze są podłoża przepuszczalne, bogate w składniki odżywcze. Dlatego na dnie donic powinna znajdować się gruba warstwa drenażu.  

 • Latem dracenę powinno się intensywniej podlewać. W tym okresie nawet krótkie przesuszenie może spowodować opadanie liści. Warto jednak dopilnować, aby woda po podlewaniu nie stała w podstawce. Kwiat ten nie pobiera dodatkowej ilości cieczy. Wręcz przeciwnie, jej nadmiar może spowodować gnicie korzeni. 

 • Doraźnie, od wiosny do jesieni, warto stosować nawóz zawierający dodatkową dawkę potasu i fosforu. Taki zabieg należy powtarzać co ok. 2 tygodnie. W sklepach ogrodniczych są dostępne specjalne nawozy dla tego typu roślin. Dobrze sprawdzają się mieszanki glebowe przeznaczone do roślin takich jak palma, juka oraz oczywiście dracena. Jaka ziemia będzie więc najlepsza do uprawy smoczej palmy? Próchnicza, bogata w składniki odżywcze, o odczynie pH równym 6,3 - 6,8. 

 • Wartościowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest zraszanie liści draceny. To nie konieczność, ale z pewnością jej nie zaszkodzi. Spryskiwanie należy wykonywać podczas upalnej pogody, a także zimą. Ogrzewanie wysusza powietrze w pomieszczeniu, warto więc zadbać o to, aby nie wpłynęło negatywnie na stan rośliny. 

 • Dracena – przesadzanie 

Młode okazy draceny powinno się przesadzać co rok lub co dwa lata. Te starsze – znacznie rzadziej lub prawie wcale. Najlepszym terminem na zmianę miejsca draceny jest wczesna wiosna. To czas, kiedy bez problemu można przesadzić magentę do nowej donicy lub podzielić jej bujne pędy. 

Ważne jest, aby każda kolejna doniczka była nieznacznie większa od poprzedniej. Jej dno warto wzbogacić keramzytem ogrodniczym lub kamyczkami. Jeśli nie zakupiłeś ziemi przeznaczonej dla dracen, możesz umieścić roślinę w tej uniwersalnej, przynajmniej na jakiś czas. Powinna się odpowiednio zaaklimatyzować. 

Ważne: Do swojego pierwotnego stanowiska mocno przyzwyczaja się starsza dracena. Przesadzanie kilkuletnich okazów jest wręcz niewskazane. Należy je wykonywać sporadycznie. Warto więc wcześniej zapewnić kwiatom nieco większą doniczkę, ale nie za dużą. Ponadto częste przesadzanie sędziwych dracen może zaburzyć ich dalszy rozwój. Pamiętaj więc, aby wykonywać ten zabieg tylko w przypadku młodych okazów. 

Dracena – rozmnażanie 

Dracenę bardzo łatwo rozmnożyć. W tym celu należy ukorzenić sadzonki wierzchołkowe. Polega to na bezpośrednim wsadzeniu ich do torfowego podłoża. Mniej rozkrzewione gatunki można uszczykiwać. Uszczykiwanie wierzchołków jest formą cięcia, która polega na usunięciu stożków wzrostu pędów. Można to zrobić paznokciami kciuka i palca wskazującego. Pędy zdrewniałe przycina się sekatorem lub ostrym nożem. Obcinanie wierzchołków pomaga zachować zdrowy wygląd i znacznie wpływa na jakość draceny. 

Rozmnażanie rośliny jest bardziej efektywne, gdy pojemnik z sadzonkami włoży się do plastikowej torby. Należy wyciąć w niej kilka otworów o średnicy ok. 1 cm. Tak przygotowane sadzonki, z dostępem do wilgotnego powietrza, szybciej wypuszczą korzenie.  

Dracena – najczęstsze problemy 

Dracena obrzeżona to przykład rośliny doniczkowej, która stosunkowo rzadko choruje i prawie wcale nie bywa atakowana przez szkodniki. Do najczęstszych problemów, z którymi można się spotkać w trakcie jej uprawy, zalicza się usychanie liści. Zauważyć można także: 

 • zasychanie końcówek liści, brzegów lub całych liści, a nawet ich opadanie. Usychające końcówki liści to efekt zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. Najczęściej spowodowane jest to bliską odległością rośliny w stosunku do grzejnika; 
    
 • zasychanie i opadanie dolnych liści dracen latem, przy mocnym nasłonecznieniu. W tym wypadku trzeba sprawdzić stan rośliny – możliwe, że została przesuszona. W okresie wakacyjnym powinna mieć stale wilgotne podłoże; 
   
 • zasychanie i opadanie liści draceny zimą – to wynik zbyt niskiej temperatury. Dzieje się tak, gdy roślina stoi na parapecie i dotyka szyby. W okresie zimowym należy więc przestawić drzewko w cieplejsze miejsce. 

Pamiętaj o tych kilku zasadach pielęgnacyjnych, aby cieszyć się zdrową i piękną draceną przez wiele sezonów.

Przeczytaj również:

Jak wybrać dobrą ziemię do roślin. Dobrze się ukorzenią, będą szybko i zdrowo rosnąć

Kwiaty wyrosną już po pierwszej aplikacji. Przygotuj nawóz organiczny do anturium, który możesz wykorzystywać na dwa sposoby

Rośliny domowe potrzebują wzmocnienia. Paprotka pokocha ten nawóz, urośnie w mig

"Na zdrowie": Morwa na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.