Spis treści:
- Dlaczego anturium nie chce rosnąć? Oto najczęściej popełniane błędy w uprawie
- Organiczny nawóź do anturium. Na efekty nie trzeba długo czekać
Dlaczego anturium nie chce rosnąć? Oto najczęściej popełniane błędy w uprawie
Anturium cieszy się olbrzymią popularnością ze względu na intensywnie wybarwione kwiaty i sercowate liście. Niestety zahamowanie kwitnienia odbiera roślinie sporo uroku. Dlaczego anturium słabo rośnie i nie chce kwitnąć? Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy są błędy w uprawie tej rośliny.
- Nadmiar lub niedobór oświetlenia – do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia anturium potrzebuje stanowiska jasnego, ale nie mocno słonecznego, gdyż może ono łatwo ulegać poparzeniom. Brak światła z kolei przyczynia się do zaniku kwitnienia i słabszej kondycji ogólnej rośliny.
- Niewłaściwe warunki temperaturowe – kolejnym powodem, dla którego anturium nie kwitnie, jest nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniu. W okresie wegetacji powinna ona wynosić około 20 stopni Celsjusza, natomiast zimą nie może ona być niższa niż 15 stopni Celsjusza. Warto również pamiętać, że anturium nie lubi zimnych przeciągów, dlatego nie powinno stać w pobliżu uchylonego okna.
- Niewłaściwy rozmiar doniczki – ze względu na to, że system korzeniowy rośliny jest słabo rozwinięty, anturium nie wymaga dużej doniczki, gdyż może to utrudnić pobieranie składników odżywczych z gleby.
- Błędy w podlewaniu – aby pięknie kwitnąć, roślina wymaga odpowiedniej ilości wody. Warto jednocześnie pamiętać, że z podlewaniem nie można przesadzić, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni. Co więcej, do podlewania anturium najlepiej używać przefiltrowanej, odstanej wody o temperaturze pokojowej. Unikajmy używania zimnej wody z kranu, ponieważ może ona zawierać chlor, który niekorzystnie wpływa na rośliny.
- Niewłaściwa wilgotność powietrza – w przypadku roślin tropikalnych, takich jak anturium, bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza. Zwykle jest to około 60 proc. Dlatego zaleca się regularne spryskiwaniu kwiatu ciepłą wodą w odstępach od dwóch do trzech razy w tygodniu.
Błędy w uprawie anturium mogą doprowadzić do braku kwitnienia. Fot.123RF.com
Organiczny nawóź do anturium. Na efekty nie trzeba długo czekać
W uprawie anturium bardzo ważne jest też właściwe nawożenie. W sklepach ogrodniczych dostępnych jest mnóstwo różnych nawozów, które w swoim składzie zawierają wszystkie pierwiastki niezbędne dla roślin. Aby pobudzić anturium do intensywnego wzrostu i obfitego kwitnienia można samemu przygotować wartościowy nawóz. Pierwszym składnikiem, którego będziemy potrzebowali, jest banan, a właściwie skórka od banana, która zwykle ląduje w koszu. Kolejnym potrzebnym składnikiem jest kurkuma, która bardzo często jest stosowana w kuchni.
Przepis na organiczny nawóz do anturium jest niezwykle prosty. Pokrój skórkę od banana na małe kawałki i przełóż do naczynia. Następnie dodaj łyżeczkę kurkumy (około 6 gr) i zalej 200 ml wody. Dokładnie wymieszaj i odstaw odżywkę na 2 godziny. Kolejnym krokiem jest przecedzenie nawozu i dodanie wody tak, aby w sumie było 1 l płynu. Odżywkę do anturium można stosować na dwa sposoby. Pierwszą metodą jest podlewanie roślin raz na 30 dni. Natomiast drugim sposobem jest nawożenie dolistne, czyli przelanie nawozu do butelki z atomizerem i spryskiwanie nim roślin.
Takiej domowej roboty nawóz do anturium jest bogaty w azot, fosfor, magnez i inne składniki odżywcze, które nie tylko przyspieszają wzrost rośliny, ale również zwiększają kwitnienie. Co więcej, taka odżywka wzmacnia korzenie i zapewnia atrakcyjny wygląd liści oraz kwiatów. Organiczny nawóz z kurkumy i skórki od banana można wykorzystać również w przypadku innych roślin doniczkowych, które przestały wypuszczać kwiaty.
Przeczytaj również:
Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]
Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki