Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Dlaczego muchołówka gubi liście? Zimą nie popełniaj tego błędu

Nietypowy, ale zjawiskowy wygląd i zdumiewające umiejętności to niezaprzeczalne atuty muchołówki. Roślina ta do życia potrzebuje podlewania i dostępu do promieni słonecznych, a także potrafi „polować” i odżywia się owadami. Dowiedz się, w jaki sposób dbać o muchołówkę, aby mogła długo zdobić domowy parapet! 

Dlaczego muchołówka gubi liście? Zimą nie popełniaj tego błędu
Muchołówka kusi owada wonią i kolorami. Fot.123RF.com

Spis treści:

Muchołówka – co to jest Dionaea muscipula i co wyróżnia tę roślinę? 

Muchołówka (łac. Dionaea muscipula) to roślina należąca do rodziny rosiczkowatych, której naturalnym środowiskiem są nadbrzeżne, bagniste tereny Ameryki Północnej, a zwłaszcza rejon Karoliny Północnej i Południowej. Rośnie na bagnach, czyli na kwaśnym i ubogim w składniki odżywcze podłożu oraz w wilgotnym klimacie. 

Muchołówka ma tak samo specyficzny wygląd jak umiejętności. Roślina ta jest stosunkowo niewielka – osiąga maksymalnie ok. 20 cm wysokości. Wiosną – kiedy kwitnie – na jej łodydze pojawiają się nieliczne białe kwiaty. Jednak tym, co najbardziej przykuwa uwagę, są jej liście. 

Mają one sercowaty kształt, długość od 10 do 15 cm i są ułożone w rozetę. Każdy liść składa się z dwóch części: 

  • asymilacyjnej, czyli sercowatej blaszki liściowej 
  • owadożernej – jest to pułapka składająca się z dwóch blaszek pokrytych bardzo czułymi włoskami. Krawędzie tej części liścia są zakończone zębami. Pułapka na owady ma zwykle wielkość od 3 cm do 6 cm, a przez jej środek przebiega zawias, który umożliwia jej otwieranie się i zamykanie. 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Daniel (@mypersonalbog)

Muchołówka – jak „działa” ten wyjątkowy kwiat? 

Budowa i właściwości tej rośliny pozwalają jej na sprawne, szybkie łapanie owadów. Odpowiada za to zarówno woń wydzielana przez muchołówkę, jak i jej szata kolorystyczna. Pułapki znajdujące się na liściach mają bardzo intensywny, zwykle czerwony odcień, który przyciąga uwagę owadów. Ponadto kwiat ten wytwarza słodki, atrakcyjnie pachnący dla insektów nektar. 

Jak wygląda proces łapania ofiar? 

  • muchołówka kusi owada wonią i kolorami, 
  • kiedy insekt znajdzie się na wewnętrznej, kolorowej stronie liści, to pokrywające ją włoski czuciowe zostają podrażnione 
  • roślina, która poczuła, że ofiara znalazła się na liściach, niemal błyskawicznie zamyka pułapkę – wtedy też rozpoczyna się produkcja soków trawiennych.  

Muchołówka zatrzymuje owada w pułapce, wyłącznie wtedy, jeśli dotknie on przynajmniej dwóch włosków czuciowych lub jednego włoska dwa razy – tylko w tym przypadku jest ona gotowa do ataku i zjedzenia ofiary. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @_za_sklom_

Muchołówka – jak pielęgnować tę roślinę? 

Wszystkim tym, którzy są kolekcjonerami ciekawych okazów i z zapałem hodują zieleń, z całą pewnością przypadnie do gustu właśnie owadożerna muchołówka. Jak dbać o ten kwiat, aby pozostał w dobrej kondycji także w domowych warunkach?  

Uprawa muchołówki nie należy do najłatwiejszych. Roślina ta wymaga odpowiednich warunków do tego, aby mogła kwitnąć, wytwarzać pułapki i zaspokajać swoje potrzeby żywieniowe. Dotyczy to zarówno miejsca, w którym będzie hodowana, jak i jej sposobu podlewania oraz rodzaju podłoża. 

  • Wybór właściwego stanowiska 

Muchołówka lubi ciepło i światło, dlatego najlepiej znaleźć dla niej jak najlepiej nasłonecznione miejsce. Należy zwrócić uwagę, aby stanowisko, w którym znajdzie się roślina, nie było narażone na przeciągi – może to zagrozić jej kondycji. Muchołówka, która jest uprawiana w słonecznym miejscu i w odpowiednio wysokiej temperaturze, ma jaskrawoczerwone liście-pułapki. Oznacza to, że jest zdrowa i może skutecznie zwabiać do siebie owady intensywnym kolorem. 

Ponadto ten owadożerny gatunek – ze względu region, z którego pochodzi – potrzebuje dość wysokiego poziomu wilgoci. Optymalna wilgotność powietrza dla tej rośliny wynosi 80% - nie może być jednak ona pod żadnym pozorem niższa niż 50%. 

muchołówka Muchołówka żywi się niezbyt dużymi owadami. Fot.123RF.com

  • Muchołówka – jak często podlewać? 

Ta drapieżna roślina lubi wilgoci i dosyć mokre podłoże. Dlatego z podlewaniem nie można czekać do momentu, aż ziemia przeschnie. Wtedy jej liście oraz łodygi szybko przestaną być sprężyste i staną się giętkie i wiotkie. 

Muchołówkę należy zawsze podlewać do podstawka znajdującego się pod doniczką. Zaleca się, aby poziom wody w naczyniu nie był niższy niż 2,5 cm. Ponadto do podlewania rośliny nie można używać „kranówki”. Należy do tego wykorzystywać wyłącznie wodę destylowaną lub przegotowaną i odstanej oraz nieskażoną zanieczyszczeniami deszczówkę. Jest to bardzo ważne dla jej kondycji, gdyż podlewanie muchołówki wodą z nawet niewielką zawartością wapnia grozi jej obumarciem. 

  • Jaka ziemia jest najlepsza dla tego owadożernego gatunku? 

Roślina ta rośnie na bagnach, dlatego należy zapewnić jej specjalny rodzaj podłoża. Ziemia w doniczce powinna mieć poziom pH między 3 a 5. Chcąc stworzyć idealne podłoże dla muchołówki, warto wymieszać torf ogrodniczy z piaskiem w stosunku 2:1. 

  • Jaka doniczka najlepiej sprawdzi się do jej uprawy? 

Doniczka, w której będzie rosła roślina, musi mieć otwory w dnie, aby można było podlewać muchołówkę „od spodu”. Ponadto warto przykrywać ją plastikową kopułą w sezonie grzewczym, kiedy w pomieszczeniach bywa bardzo sucho – pomoże to zapewnić jej właściwy poziom wilgoci.  

  • Zimowanie muchówki

Muchołówka należy do roślin, które przechodzą stan spoczynku, czyli zimowanie. Najczęściej dzieje się to pomiędzy listopadem a marcem. To czas, kiedy roślina magazynuje energię potrzebną do wzrostu, dlatego dostarcza jej się wówczas minimalną ilość wody. W tym czasie możemy zaobserwować usychanie liści rośliny – to nic niepokojącego. Kiedy roślina wejdzie w okres zimowego spoczynku, trzeba przenieść ją do dobrze nasłonecznionego, ale nieogrzewanego pomieszczenia. 

Nie wszystkie odmiany muchołówek gubią zimą liście. Niektóre jedynie ograniczają ich aktywność, inne tracą niemal wszystkie.

Gdy w doniczce pojawią się nowe listki to znak, że roślina zakończyła zimowanie.  (przez brak słońca mogą być zdeformowane). Liście łowne zaczynają się pojawiać na przełomie marca i kwietnia.

Muchołówka – czym karmić tę roślinę?  

Nie wszystkie kwiaty odżywiają się jedynie przez proces fotosyntezy – dowodem na to jest muchołówka. Co może jeść ta roślina?  

Muchołówka żywi się niezbyt dużymi owadami. W jej jadłospisie znajdują się średnie i odrobinę większe muchy, komarnice, a nawet ślimaki pomorowe. Nie spożywa ona komarów, muszek owocówek, ziemiórek i os. Po przetrawionych owadach na wewnętrznej powierzchni liści pozostaje chitynowy pancerzyk, którego nie trzeba usuwać, gdyż jest on przynętą dla kolejnych ofiar. 

Mimo tego, że jest to roślina owadożerna, to gatunek ten nie jest żarłocznych – muchołówka podczas całego swojego życia zjada zaledwie kilka insektów. Ponadto każdy liść-pułapka ma swoją ograniczoną żywotność. Może ona zamknąć się jedynie ok. 3-4 razy, a następnie obumiera. 

Muchołówkę można też dokarmiać – samodzielnie złapanymi owadami, niewielką ilością rozdrobnionej karmy dla rybek lub bardzo małymi, posiekanymi kawałkami mięsa. Nie jest to jednak konieczne, gdyż tak jak inne rośliny, potrafi ona również odżywiać się poprzez proces fotosyntezy.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Daniel (@mypersonalbog)

Nawożenie i przesadzanie muchołówki 

W związku z tym, że ten gatunek porasta tereny ubogie w składniki odżywcze i mineralne, to uprawiając muchołówkę w domu, nie należy jej nawozić – może jej to zaszkodzić. Wszystko, czego roślina ta potrzebuje do życia, to woda, dostęp do słońca i owady, które są przede wszystkim źródłem azotanów niezbędnych jej do wzrostu. 

Aby muchołówka mogła jak najdłużej stanowić domowy okaz, trzeba ją przesadzać. Należy to robić co 2-3 lata. 

Muchołówka – ile żyje ta owadożerna roślina? 

Muchołówki to rośliny wieloletnie, dlatego mogą przez długi czas cieszyć oko. Jednak stanie się tak tylko pod warunkiem ich starannej pielęgnacji – zaniedbany okaz szybko obumiera. Trzeba regularnie ją nawadniać, zapewnić właściwe podłoże i stanowisko, a uschnięte pułapki, liście odcinać ostrym nożem. Dzięki temu owadożerna roślina pozostanie na długo w dobrej kondycji, będzie zwabiać owady i zdobić domowe wnętrze! 

Przeczytaj również: Oryginalne ozdoby o niewielkich wymaganiach. Te kaktusy nie mają kolców

rośliny Kochasz kaktusy, ale nie chcesz się pokuć? Te odmiany nie mają kolców. Fot.123RF.com

Pajęczynka i żółte plamy. Jeszcze nie jest za późno! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.