Rośliny domowe

Oryginalne ozdoby o niewielkich wymaganiach. Te kaktusy nie mają kolców

Wiele osób podziwia piękny pokrój kaktusów, ale rezygnuje z ich uprawy ze względu na strach przed groźnymi kolcami. Po plecach przebiega im dreszcz na samą myśl o igłach wbitych w dłoń dziecka lub ukochanego czworonoga. Jednak nie wszystkie kaktusy mają kolce. Istnieją odmiany, które są w pełni bezpieczne dla otoczenia. Poznaj najciekawsze z nich!

Oryginalne ozdoby o niewielkich wymaganiach. Te kaktusy nie mają kolców
Kochasz kaktusy, ale nie chcesz się pokuć? Te odmiany nie mają kolców. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kaktusy bez kolców – co to jest?

Kaktusy, a dokładnie kaktusowate, łac. Cactaceae Juss., to rodzina roślin, które wyróżniają się charakterystyczną, mięsistą łodygą. Stanowi ona swoisty magazyn potrzebnych do rozwoju składników odżywczych i wody.

Do tej rodziny należy około dwa tysiące różnych gatunków. Wśród nich można wyróżnić kaktusy zawierające typowe areole pełne kolców oraz sukulenty pozbawione cierni, które dzięki temu mogą być bezpiecznie hodowane w domu.

Kaktusy bez kolców do domu – najciekawsze odmiany

Kaktusy bez kolców występują w wielu różnych kształtach i kolorach. Bardzo dużo okazów również kwitnie. Dzięki znajomości ich nazw będzie można stworzyć atrakcyjną kompozycję, która uświetni wystrój wnętrza. Oto odmiany kaktusów bez kolców, na które warto zwrócić uwagę:

  • Astrophytum asterias 

Pochodzi z Meksyku i Teksasu. Osiąga wysokość ok. 10 cm. Tworzy okrągłą, spłaszczoną łodygę, która przypomina wyglądem nadmuchiwaną, okrągłą gwiazdę. Składa się z 8 żeber w kształcie trójkątów równoramiennych. Pośrodku nich znajdują się niewielkie, jasne, okrągłe łuski.

Astrophytum ma zazwyczaj zielony kolor, ale występują odmiany np. w białe kropki, jak i czarne w białe plamy. Kaktus bardzo wolno rośnie, dzięki czemu dobrze sprawdzi się np. na wąskim parapecie. Na środku łodygi wyrasta kwiat zazwyczaj biały z żółtym środkiem. Astrophytum najlepiej rośnie w pumeksie wulkanicznym na jasnym stanowisku, gdzie panuje stała temperatura. Do równomiernego rozwoju potrzebuje nawadniania raz w tygodniu latem i raz na trzy tygodnie zimą oraz systematycznego nawożenia płynnym nawozem do kaktusów.

  • Pejotl (jeżowiec Williamsa)

Jego naturalnym miejscem występowania są pustynie i półpustynie. Pęd jest mięsisty i spłaszczony. Niektórym przypomina ozdobne poduszki z pikowaniem pośrodku. Jest delikatnie żeberkowany, a z areoli wyrastają włoski zamiast cierni. Tworzy różowe, niewielkie kwiaty, które wyrastają na środku. Jego pędy zawierają odurzające alkaloidy, głównie meskaliny.

Istnieje legenda, że pod wpływem pejotlu wiele obrazów stworzył… Witkiewicz. Jeżowiec Williamsa jest bardzo łatwy w uprawie. Należy podlewać go tylko, gdy ziemia całkowicie wyschnie. Nie potrzebuje nawożenia ani przesadzania, ponieważ bardzo powoli rośnie. Można na zimę przenosić go do chłodniejszego pomieszczenia, ale nie jest to konieczne. Zakwita dopiero po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach.

Przeczytaj również: Niezwykły sukulent o minimalnych wymaganiach. Jak uprawiać jazgrzę Williamsa (pejotl)?

Jazgrza Williamsa Pejotl bywa porównywany do kajzerki. Fot. 123RF.com

  • Kaktus wielkanocny

Jeden z najbardziej znanych gatunków z rodziny kaktusowatych. Dawniej był bardzo chętnie hodowany, ponieważ zakwitał wiosną na Wielkanoc, a tym samym urozmaicał świąteczne dekoracje. Z gęstej rozety wyrastają długie, żeberkowate pędy. Na ich końcach rozwijają się średniej wielkości, lejkowate kwiaty, które składają się z kilku okółków eliptycznych płatków.

Kaktus wielkanocny lubi jasne, ciepłe stanowiska. Nie może być narażany na zimno, ponieważ wtedy traci swoje kwiaty. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre, aby korzenie nie zaczęły gnić. Ponadto należy zadbać o regularne nawożenie preparatami do kaktusów. Dodatkowa dawka minerałów jest szczególnie potrzebna podczas kwitnienia.

  • Epifilum

Wyjątkowy sukulent z rodziny kaktusowatych, który ma kolce, ale tylko na wczesnym etapie rozwoju. Kilkuletnie egzemplarze tracą ciernie, dzięki czemu można bezpiecznie je uprawiać. Najbardziej popularna odmiana to epifilum ostropłatkowe, nazywane również „królową jednej nocy”, ponieważ zakwita tylko po zmierzchu, a rano kwiat opada. Mimo to są niezwykłe – mają duże, białe płatki i roztaczają wokół siebie bardzo przyjemny zapach.

Aby epifilum pięknie rósł i zakwitł, wystarczy zapewnić mu próchniczną, lekko kwaśną glebę oraz jasne, ale umiarkowanie nasłonecznione, stanowisko. Dodatkowo należy regularnie go podlewać, aby nie doprowadzić do zasuszenia korzeni. Nie można również zapominać o nawożeniu! Jest ono niezbędne do tego, żeby epifilum mógł zakwitnąć.

  • Rhipsalis baccifera (patyczak)

Oryginalny kaktus, który często jest nazywany także patyczakiem. Nazwa ta nawiązuje do ich niezwykłej budowy. Otóż roślina tworzy cienkie, płaskie lub wałeczkowate pędy, które są podzielone na segmenty. Zamiast kolców wyrastają włókniste wyrostki rozproszone w areolach na całej roślinie. Roślina kwitnie na biało, co dodatkowo podnosi jego atrakcyjność. Rhipsalis ma zazwyczaj zwisający pokrój, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako ozdoba wnęk okiennych i półek.

Lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego najkorzystniej ustawić pod nim np. nawilżacz powietrza. Podlewać należy raz w tygodniu w okresie kwitnienia, ale przed kolejną porcją wody trzeba odczekać, aż podłoże przeschnie. Dużą zaletą rośliny jest to, że nie lubi słońca. Dlatego świetnie będzie rosła tam, gdzie inne rośliny nie mogą np. w ciemnych korytarzach, łazienkach z małym oknem lub półkach z dala od okna.

  • Lilia Wielkanocna (Echinopsis subdenudata) 

Niezwykle urokliwy przedstawiciel rodziny kaktusowatych! Tworzy kulistą, spłaszczoną łodygę, która jest podzielona na kilka żeber. Na ich szczycie wyrastają kremowe, niewielkie areole, co dodatkowo podnosi walory dekoracyjne rośliny. Z mięsistej, niewielkiej łodygi wyrastają wysokie pędy zakończone białymi, dużymi kwiatami. Mają one od 15 do 22 cm długości! Co ciekawe, kwitną tylko jeden dzień – rano rozwijają swoje pąki, pozostają otwarte całą noc i następnego dnia obumierają.

Aby lilia wielkanocna zakwitła, trzeba zadbać o chłodne stanowisko w zimie. Najlepiej wtedy przenieść ją do pomieszczenia, gdzie panuje temperatura ok. 10°C. Natomiast wiosną i latem należy trzymać roślinę na mocno nasłonecznionym parapecie i regularnie podlewać umiarkowaną ilością wody.

  • Cactus Cuddly

Wiecznie zielona roślina, która zyskała swój przydomek, ponieważ nie ma kolców i można się do niej przytulać. Łodyga jest wyprostowana, ma niebiesko-zielony kolor i jest podzielona na kilka żeberek.

Cactus Cuddly jest bardzo prosty w uprawie. Należy rzadko go podlewać (raz na dwa tygodnie latem i raz na miesiąc zimą). Dodatkowo wystarczy mu typowe podłoże do kaktusów i podlewanie raz na trzydzieści dni preparatem przeznaczonym do kaktusów. Jedynym obowiązkiem hodowcy jest regularnie przemywać go z kurzu, aby nie zaburzyć procesów fotosyntezy. Cactus Cuddly najlepiej czuje się na nasłonecznionym parapecie. Rośnie powoli, dzięki czemu nie trzeba go często przesadzać.

Kaktusy bez kolców – gdzie postawić?

Większość kaktusów pozbawionych kolców doskonale sprawdzi się jako dekoracja południowych parapetów, gdzie słońce świeci przez cały dzień. Dzięki temu, że nie mają cierni, możesz bezpiecznie umieścić je nawet w pokoju dziecka. Uświetnią także przestrzeń w łazience i korytarzu – ze względu na ich niewielkie rozmiary zmieszczą się na każdej półce.

Wybierz kaktusa, który pasuje do aranżacji wnętrza i ciesz się piękną oraz mało wymagającą ozdobą!

Przeczytaj również: Dlaczego kaktusy usychają, marszczą się i gniją? Unikaj tych błędów!

"Ekologicznie": Kompostownik na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.