Rośliny domowe

Niezwykły sukulent o minimalnych wymaganiach. Jak uprawiać jazgrzę Williamsa (pejotl)?

Jazgrza Williamsa (pejotl) to naprawdę niesamowita roślina przypominająca… kamienie lub kajzerki. Jako sukulent jest jednak nie tylko efektowna, ale też prosta w uprawie i odporna na przesuszenie. Jeśli nie masz czasu na częste podlewanie, to jeden z gatunków dla ciebie. Jak uprawiać pejotl, żeby dobrze się prezentował? Sprawdź! 

 

Niezwykły sukulent o minimalnych wymaganiach. Jak uprawiać jazgrzę Williamsa (pejotl)?
Pejotl bywa porównywany do kajzerki. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Skąd pochodzi jazgrza Williamsa (pejotl)? 

Pejotl (jazgrza Williamsa) jest sukulentem z rodziny kaktusowatych, znanym też pod nazwami echinokaktus Williamsa i jeżowiec Williamsa. Słowo pejotl w meksykańskim/azteckim języku to iskrzyć, błyszczeć, połyskiwać. Historia rośliny sięga nawet 5 500 lat wstecz, natomiast do Europy pejotl przywędrował w XVI wieku. Największa popularność w Polsce przypada z kolei na okres międzywojenny. 

W naturze jazgrza Williamsa występuje przede wszystkim na pustyniach i półpustyniach Teksasu i Nowego Meksyku w USA oraz na północy Meksyku, a więc w suchych warunkach, które stosunkowo łatwo odtworzyć w czasie domowej uprawy.  

Przez wiele lat pejotl był używany ze względu na swoje narkotyczne właściwości. M.in. Witkacy pod jego wpływem stworzył wiele dzieł sztuki, wykorzystywano go też w obrzędach religijnych. Uprawa jest jednak w pełni legalna, ponieważ w naszym klimacie wytworzenie meskaliny o narkotycznym działaniu w kaktusie jest bardzo trudne. Dziko rosnący jeżowiec znajduje się natomiast pod ochroną, dlatego sprawdź, czy kupujesz go ze sprawdzonego źródła. 

Jak wygląda pejotl (jazgrza Williamsa)? 

Pejotl przypomina wyglądem kamienie lub malutką dynię, bywa porównywany także do kajzerki. Wszystko przez kulisty, lekko spłaszczony kształt i żebrowy podział, a także mięsistą skórę. Im sukulent starszy, tym podział ten jest bardziej widoczny i tym więcej kresek pojawia się na jego powierzchni. Rowki mogą być też spiralne lub przybierać inne, ciekawe kształty, niekoniecznie proste.  

W naturze łodyga roślinki wyrasta do ok. 20 cm, w warunkach domowych możesz spodziewać się ok. 6 cm wysokości i 12 cm szerokości. Wzrost jest jednak naprawdę powolny, maksymalnie 1 centymetr rocznie. Chociaż o pejotlu mówi się jeżowiec, nie ma kolców, a zamiast nich zdobią go białe puchate kulki (kępki włosków).  

Jazgrza Williamsa jest jednym z kwitnących kaktusów, a kolorystyka kwiatów oscyluje wokół bieli i różu. Zanim te ozdoby pojawią się jednak na twoim okazie, może minąć kilka lub kilkanaście lat. Po zakończeniu kwitnienia pojawiają się owoce, które teoretycznie są jadalne. 

Na pojawienie się kwiatów trzeba czekać nawet kilka lub kilkanaście lat. Fot. 123RF.com

 

Wybierz najlepsze stanowisko dla jazgrzy Williamsa (pejotlu) 

Odpowiednie warunki do uprawy pejotlu z łatwością stworzysz w swoim mieszkaniu – roślina nie wymaga za dużo twojej uwagi. Jakie stanowisko będzie najlepsze dla jazgrzy Williamsa? 

  • Najlepiej wybierz miejsce słoneczne, bardzo jasne i pełne światła. Wbrew pozorom pejotl da sobie jednak radę również w półcieniu. Szczególnie zaraz po zimie uważaj jednak, by nie doszło do poparzenia od ostrego słońca. 
  • Temperatura pokojowa 18-24°C to odpowiednie warunki dla tego gatunku. Naturalnie w zimie przechodzi w okres spoczynku i jeśli chcesz zapewnić mu naturalny rytm – w tym czasie zadbaj o temperaturę ok. 6-10°C. Uważaj, by roślina nie musiała mierzyć się z ze zbyt dużym zimnem (poniżej 4°C to już stanowczo za mało). 

  • Nie musisz mocno martwić się o nawilżenie powietrza – zadbaj, by było po prostu standardowe (co korzystnie wpłynie też na twoje zdrowie). Uważaj w sezonie grzewczym, żeby roślinka nie stała zaraz przy piecyku czy kaloryferze. 

Pejotl to roślina łatwa w uprawie, która zniesie warunki zwykłego mieszkania bez najmniejszego problemu. Przez wiele dni nie musisz nawet pamiętać, że jazgrza wymaga jakiejkolwiek opieki. 

Przeczytaj również: "Żywe kamienie" szczęścia. Ustaw je na parapecie!

Posiadanie lithopsów w domu podobno przynosi szczęście. Fot. 123RF.com

Sadzenie jazgrzy Williamsa (pejotlu) – ziemia i nawożenie 

Ziemia do jazgrzy Williamsa powinna być nade wszystko przepuszczalna, ponieważ największym zagrożeniem dla rośliny jest jej przelanie. Najlepiej wymieszać piasek/perlit/drobne kamyczki z glebą uniwersalną lub wybrać mieszankę przeznaczoną do uprawy kaktusów. Na samym dnie doniczki musi pojawić się drenaż z keramzytu lub kamieni, a pojemnik powinien na dnie mieć dziurki odpływowe. Początkowo roślinki są naprawdę miniaturowe, dlatego doniczki również będą niewielkie. 

Nawożenie pejotlu nie jest wymagane, sukulenty i kaktusy nie potrzebują wzmocnienia (a zbyt częste stosowanie dodatkowych środków może im wręcz zaszkodzić). Jazgrzę możesz nawozić 2 razy w sezonie wiosenno-letnim, a w jesienno-zimowym – wcale. 

Pejotl (jazgrza Williamsa) podlewanie – jak robić to dobrze? 

Podlewanie pejotlu jest bardzo łatwe – tak naprawdę wyzwaniem jest w tym przypadku takie nawadnianie rośliny, by jej nie przelać. Jest to zatem dobry gatunek dla zapominalskich, którzy tylko do czasu do czasu przypominają sobie o domowej zieleni. Jakie są najważniejsze zasady nawadniania jazgrzy? 

  • Podlewaj roślinę jak najrzadziej – gdy ziemia będzie już wyraźnie sucha. Nie lej wody, gdy gleba nadal jest wilgotna). 
  • W lecie może być wymagane częstsze nawadnianie, w zimie za to zwykle prawie wcale nie trzeba podlewać pejotlu. 
  • Przelanie rośliny może wywołać choroby i być zaproszeniem dla szkodników. 

Choroby jazgrzy Williamsa 

Nieprawidłowości we wzroście rośliny i choroby mogą pojawić się tak naprawdę jedynie w związku ze zbyt dużą ilością wody. Przelanie skutkuje pleśnią, gniciem, zniekształceniem, wydłużeniem czy nawet pękaniem. Nie zawsze chorą roślinę da się uratować, dlatego najlepiej po prostu uważać. 

Pielęgnacja jazgrzy Williamsa (pejotlu) – przycinanie i okres spoczynku 

Pejotl nie jest rośliną, która wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Ani przycinanie, ani mycie nie są w tym przypadku stosowane. Najlepsza pielęgnacja to po prostu spokój, sporo światła i niewiele wody. 

Jak już wspomniano – w idealnych warunkach, odwzorowujących jak najbardziej te naturalne, warto natomiast zapewnić jazgrze okres spoczynku w zimie. Przechowywanie rośliny w chłodzie nie jest jednak niezbędne, ale może pobudzić ją do wypuszczenia kwiatów.  

Jeśli zdecydujesz się na zimowanie pejotlu, uważaj później wiosną. Po okresie przechowywania w chłodzie będzie on bardzo wrażliwy na temperaturę i słońce, a długotrwały brak wody spowoduje lekkie skurczenie. Zanim podlejesz roślinkę, poczekaj, aż przywyknie do standardowych warunków pokojowych. 

Rozmnażanie i przesadzanie jazgrzy Williamsa (pejotlu) – jak to zrobić? 

Rozmnażanie jazgrzy odbywa się zwykle poprzez wykorzystanie kupnych nasionek (na własne można bowiem czekać nawet kilkanaście lat). Można spróbować ponadto rozszczepić roślinę. Nie są to jednak zadania łatwe i zdecydowanie najlepszym wyjściem jest zakup już wyhodowanego okazu. 

Co kilka lat można zmienić pejotlowi doniczkę. Przesadzanie odbywa się jednak rzadko, ponieważ wzrost rośliny jest bardzo wolny. Jeśli chcesz przenieść roślinę, pamiętaj o odpowiedniej przepuszczalnej glebie. 

Pejotl to niezwykle ciekawa roślina, której wygląd zaskakuje nawet najwytrawniejszych miłośników zieleni. Ten sukulent nadaje się jednak do każdego mieszkania, a z jego uprawą dasz sobie radę nawet bez specjalnej wiedzy. Połącz ze sobą kilka jazgrzy i stwórz niepowtarzalną kompozycję! 

Przeczytaj również: Echinocactus grusonii - uroczy sukulent o zjawiskowych kwiatach. Jak go pielęgnować?

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.