Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Poznaj tajniki uprawy cantedeskii. W twoim domu zaroi się od kolorów

Cantedeskia to roślina ozdobna, która w Polsce najczęściej hodowana jest w doniczkach, choć coraz częściej spotykana jest również w ogrodach. Charakteryzuje się ozdobnymi nakrapianymi liśćmi w wielu kolorach — od bieli, przez pomarańcz, aż po ciemną czerwień. Zobaczcie, jakie wymagania ma roślina i jak prawidłowo o nią dbać.

Poznaj tajniki uprawy cantedeskii. W twoim domu zaroi się od kolorów
Cantedeskia występuje w różnych wariantach kolorystycznych. Fot. Pixabay

Z artykułu dowiesz się:

Cantedeskia — podlewanie

Kalia jest rośliną łatwą w pielęgnacji, która dobrze się rozwija nawet pod okiem niezbyt wprawionych ogrodników. Podlewanie cantedeskii powinno być dostosowane do jej zapotrzebowania. Oznacza to, że w fazie wzrostu i kwitnienia może potrzebować podlewania 1-2 razy w ciągu tygodnia. Z kolei w fazie uśpienia roślina nie potrzebuje stałego nawadniania.

Podczas kwitnienia podłoże powinno być zawsze równomiernie wilgotne, ale nigdy zbyt mokre. Przy przepuszczalnej glebie nadmiar wody należy usunąć z donicy lub spodka po około 15 minutach po podlaniu rośliny. Warto też spryskiwać kalię wodą o niskiej zawartości wapnia, aby pięknie się prezentowała. Nie należy martwić się o starsze kwiaty, które zmieniają kolor na zielony. Można je wówczas zostawić i usunąć, dopiero gdy cały kwiatek zbrązowieje.

Przeczytaj również: Przepięknie kwitnie zimą. Wprowadzi do domu kolor i ozdobi każde wnętrze

Cantedeskia — nawożenie

Roślina wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze w fazie kwitnienia i wzrostu. W fazie uśpienia nie potrzebuje nawożenia. Nowe rośliny w okresie od jednego do dwóch tygodni od zakupu należy wzbogacić preparatem dla roślin kwitnących. Do nawożenia cantedeskii można też wykorzystać pałeczki, które zapewniają wygodne i długoterminowe zaopatrywanie rośliny we wszystkie niezbędne jej składniki odżywcze, minerały i pierwiastki śladowe. Kalie potrzebują wzbogacania, dopóki nie uschną i zbrązowieją. W momencie, kiedy rośliny przejdą w stan hibernacji, można całkowicie przestać je nawozić przez okres około dwóch do trzech miesięcy.

Przeczytaj również: Domowe mikstury do nawożenia kwiatów

Cantedeskia — przesadzanie

Świeżo kupione kalie nie muszą być od razu przesadzone, ponieważ zazwyczaj mają wciąż wystarczającą ilość składników odżywczych w doniczce, a ich pielęgnacja wówczas jest łatwa. Jeśli jednak chcesz cieszyć się swoją rośliną w ogrodzie lub na balkonie, można przenosić ją od połowy maja. Należy to zrobić w okresie, kiedy nie występują już nocne przymrozki.

Roślina ta jest bardzo wrażliwa na bakterie i grzyby, dlatego przed sadzeniem należy dobrze umyć i wypłukać doniczki. Podczas przesadzania cantedeskii należy wymienić jej również całą glebę, aby uniknąć zainfekowania rośliny niebezpiecznymi dla niej patogenami. Do sadzenia należy wybrać miejsce w półcieniu.

Można ją umieścić zarówno w ziemi, np. w kwietniku, jak i w większym pojemniku. Przy uprawie w doniczkach ważne jest, aby na ich dnie była położona cienka warstwa drenażowa, która będzie chroniła przed nasiąkaniem wodą. Kalie pokojowe powinny być przesadzone w fazie spoczynku. W tym celu należy używać zwykłej ziemi doniczkowej o pH 6,5 lub gleby bez torfu. Do przesadzania cantedeskii zawsze należy używać rękawiczek, ponieważ wydziela ona mleczny, trujący sok, który może powodować podrażnienia skóry.

Cantedeskia — rozmnażanie

Rozmnażanie cantedeskii odbywa się przez podział starszych roślin. Najlepiej wykonywać go podczas jej przesadzania. Po odsłonięciu korzeni należy ostrożnie oddzielić wybraną sekcję ostrym nożem. Kawałki kłącza kalii sadzi się w doniczkach na głębokości około 4 do 5 cm.

Gleba do rozmnażania cantedeskii powinna składać się z jednej trzeciej torfu, piasku i ziemi doniczkowej (w równych proporcjach). Świeżo odseparowane kłącza należy mocno podlać, aby przyspieszyć ich kiełkowanie. Młode sadzonki kalii należy umieścić w temperaturze pokojowej około 20°C, aby korzenie dobrze rosły. Kalie jednoodmianowe można również wyhodować z nasion, jednak proces ten zajmuje nawet kilka lat.

Cantedeskia — przycinanie

Przycinanie cantedeskii nie jest wymagane, wystarczy usuwać na bieżąco uschnięte liście i kwiaty. Należy jednak unikać podcinania rośliny i odcinania zdrowych, żywotnych, zielonych liści, ponieważ Kalia potrzebuje ich do dostarczania składników odżywczych. Roślina ta jest czasami stosowana jako kwiat cięty, wówczas powinna być umieszczona w wazonie z wodą. W takich warunkach może wytrzymać przez długi czas.

Cantedeskia — ziemia

Jako podłoże dla cantedeskii najlepiej stosować bogatą w próchnicę ziemię doniczkową. Można posadzić ją również w mieszance ziemi i piasku. Najlepiej zastosować tradycyjną ziemię doniczkową lub glebę bez torfu o pH 6,5. Glebę należy podlewać dokładnie, zwłaszcza w fazie wzrostu. Po kwitnieniu można zaprzestać tego działania.

Cantedeskia — choroby

Jeżeli Cantedeskia w fazie kwitnienia będzie zbyt mało podlewana i przesuszona, wówczas istnieje duże ryzyko wystąpienia inwazji mszyc. Ponadto mogą żerować na niej przędziorki i owady łuskowate.

Choroby cantedeskii wywołane przez bakterie lub grzyby występują wówczas, gdy podczas pielęgnacji roślina zostanie zraniona, ponieważ wtedy jest szczególnie podatna na atak patogenów. Jej części, które zostały naruszone, należy wówczas szybko potraktować pestycydami i w razie potrzeby ostro przyciąć. Jeśli cantedeskia, jest hodowana w doniczce w domu, zazwyczaj jest mniej podatna na szkodniki, jednak choroby wynikające ze złej pielęgnacji mogą jej nie ominąć. Wycięte liście i odpady kwiatów należy usuwać razem ze śmieciami domowymi.

Przeczytaj również: Szkodniki zaatakowały twoją roślinę? Tak skutecznie się ich pozbędziesz

Cantedeskia — gubienie liści

Cantedeskia gubi liście, kiedy przechodzi w fazę spoczynku, czyli w okresie letnim. W warunkach domowych jej fazy wzrostu, kwitnienia i spoczynku mogą być nieco przesunięte, dlatego może tracić liście dopiero jesienią lub zimą.

Cantedeskia — stanowisko

Kalia preferuje jasne miejsca, które nie są bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych. Od połowy maja kwitnąca roślina może znajdować się na balkonie lub w ogrodzie. Ważne jest jednak, aby stopniowo przyzwyczajać ją do warunków zewnętrznych, aby uniknąć nieestetycznych oparzeń liści. Idealne dla niej temperatury to od 20 do 22°C, zaś minimalne wartości w okresie kwitnienia to od 16 do 18°C. Stanowisko cantedeskii nie może być bezpośrednio nasłonecznienie. Roślina nie lubi również zimnych przeciągów. Zimą kalie należy zaś umieścić w jasnym, chłodnym pomieszczeniu o temperaturze od 10 do 15°C. W fazie uśpienia kalia może stać w suchym miejscu bez światła i wody nawet przez 2 miesiące.

Cantedeskia — pielęgnacja

Pielęgnacja cantedeskii jest stosunkowo łatwa. Czas jej kwitnienia rozpoczyna się wczesną wiosną. Kwiaty pozostają na niej od trzech do ośmiu tygodni. W fazie wzrostu i kwitnienia raz w tygodniu można ją spryskać wodą o niskiej zawartości wapnia. Zwiększa to wilgotność, którą cantedeskia naprawdę ceni. W miesiącach letnich roślina może stać na balkonie lub tarasie. W kwietniku może występować w pobliżu innych gatunków, również większych, ponieważ nie potrzebuje dostępu do pełnego słońca. Nie jest mrozoodporna, dlatego też musi zostać przeniesiona do domu na zimę lub gdy tylko temperatura w nocy zacznie spadać. Zimą nie potrzebuje podlewania ani nawożenia.

Cantedeskia charakteryzuje się dużymi, pięknymi i wielobarwnymi kwiatami. Ma również wszechstronne zastosowanie – wykorzystuje się ją jako kwiat ozdobny w domach, ale i do tworzenia wiązanek ślubnych i pogrzebowych.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.