Spis treści:
- Dlaczego anturium nie rośnie i nie kwitnie?
- Błędy w uprawie anturium
- Jak pobudzić anturium do wzrostu i kwitnienia? Domowa odżywka czyni cuda
Dlaczego anturium nie rośnie i nie kwitnie?
Kwitnienia anturium przypada od lutego do września, więc odpowiednio pielęgnowane cieszy oko przez długi okres w roku. Czasem jednak zdarza się, że roślina nie chce kwitnąć. Czym jest spowodowana taka sytuacja? Oto najczęstsze powody:
- zbyt mała ilość światła,
- brak zimowego okresu spoczynku,
- nieprawidłowe nawożenie,
- nieodpowiednie podlewanie.
Błędy w uprawie anturium
Choć anturium jest rośliną wymagającą, to przy odpowiedniej pielęgnacji stanowi oryginalną ozdobę każdego wnętrza. Dlatego warto dowiedzieć się, jakich błędów unikać, aby dobrze rosło i pięknie kwitło. Jakie są najczęstsze z nich?
- Niewłaściwe miejsce – niezwykle ważnych czynnikiem, wpływającym na prawidłowy wzrost i kwitnienie anturium, jest wybór odpowiedniego stanowiska. Roślina powinna stać w ciepłym i jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Silne promienie słoneczne mogą poparzyć liście, zaś ustawienie doniczki w całkowitym cieniu może przyczynić się do zaniku kwitnienia.
Najlepszym stanowiskiem dla anturium jest miejsce z rozproszonym światłem. Fot.CanvaPro
- Źle podlewanie – roślina lubi wilgoć i to zarówno w powietrzu, jak i podłożu. Dlatego wymaga regularnego i obfitego podlewania, zwłaszcza w okresie wegetacji. Trzeba jednak bardzo uważać, by nie przesadzić z ilością wody. Co więcej, anturium nie znosi podlewania zimną, chlorowaną i twardą wodą, co może skutkować pojawieniem się ciemnych plam na liściach. Nieodpowiednia woda może też przyczynić się do osłabienia rośliny i wstrzymania jej kwitnienia. Najlepsza woda dla anturium to przefiltrowana, odstana, o temperaturze pokojowej.
- Nadmiar nawozów – nie należy przesadzać z zasilaniem anturium. Nadmiar azotu przyczynia się do wypuszczania kolejnych liści, niemniej kosztem kwitnienia. U przenawożonych roślin na liściach, a zwłaszcza na ich brzegach, mogą pojawić się żółte, brunatne, nieregularne plamy. Aby zadbać o kwitnienie anturium, warto zdecydować się na nawóz z niską zawartością azotu, a z dodatkową dawką potasu.
- Zimne przeciągi – roślina ta nie lubi zimnych przeciągów, dlatego nie powinna stać w pobliżu uchylonego okna.
Jak pobudzić anturium do wzrostu i kwitnienia? Domowa odżywka czyni cuda
Anturium zachwyca swoją niepowtarzalną urodą. Zdarza się jednak, że roślina ładnie rośnie, ale nie chce kwitnąć. Jak sobie poradzić z tym problemem? Oprócz zapewnienia podstawowych warunków uprawowych należy też zadbać o właściwe nawożenie. Niestety preparaty ze sklepu nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Dlatego wystarczy przygotować domową odżywkę, która pobudzi anturium do wzrostu i obfitego kwitnienia. Do jej przygotowania potrzebne będą drożdże piwne, które można nabyć w każdym supermarkecie czy sklepie ze zdrową żywnością.
Drożdże piwne to przede wszystkim bogate źródło witamin z grupy B, które pomagają pobudzić wzrost roślin i wzmocnić układ korzeniowy. Dodatkowo mają w swoim składzie m.in. potas, fosfor, cynk i magnez, co pozytywnie wpływa na ich kondycję. Przygotowanie domowej odżywki do anturium jest niezwykle proste. Wystarczy tylko wymieszać jedną łyżkę drożdży piwnych z jednym litrem wody. I gotowe! Tak przygotowaną odżywką podlewamy kwiat raz na 15 dni. Dzięki temu anturium szybko obsypie się kwiatami. Taki organiczny nawóz można też stosować do innych kwitnących roślin doniczkowych.
Przeczytaj również:
Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]
Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki
Zamiokulkas nie chce rosnąć, już dawno nie wypuścił nowych liści? Zastosuj organiczną odżywkę