Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Rośliny domowe potrzebują wzmocnienia. Paprotka pokocha ten nawóz, urośnie w mig

Paprotka to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, którą można spotkać zarówno w domach, jak i biurach. Oprócz walorów dekoracyjnych nawilża powietrze, a jednocześnie oczyszcza je ze szkodliwych dla ludzkiego organizmu substancji. Często ze względu na niewłaściwą pielęgnację paprotka marnieje i nie rośnie. Na szczęście roślinę można uratować. Wystarczy zrobić domowy nawóz, a paprotka urośnie 5 razy szybciej niż zwykle.        

Rośliny domowe potrzebują wzmocnienia. Paprotka pokocha ten nawóz, urośnie w mig
Zrób ten nawóz, a paprotka będzie rosła jak szalona. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego paprotka marnieje i nie rośnie?

Powszechnie uważa się, że paprotki są roślinami łatwymi w uprawie. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda. Paprotki są dość kapryśne i nawet najmniejszy błąd pielęgnacyjny może sprawić, że zdrowe rośliny zaczynają szybko marnieć. Dlatego w ich uprawie bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego stanowiska, właściwego podłoża i wilgotności powietrza.     

Dlaczego paprotka marnieje i nie rośnie? Powodów może być kilka:

  • zbyt suche powietrze – paprotka pochodzi z tropikalnych lasów, dlatego należy zapewnić jej warunki zbliżone do tych, które tam panują. W pomieszczeniu, w którym rośnie roślina, musi panować bardzo wysoka wilgotność powietrza (od 60 do 80 proc.);

  • niewłaściwe stanowisko – do właściwego wzrostu paprocie potrzebują stanowiska półcienistego. Nie oznacza to jednak, że są cieniolubne – postawione w ciemnym miejscu szybko zmarnieją. Nie mogą też być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ wtedy usychają;

  • przeciągi – roślina ta nie toleruje zimna i przeciągów, dlatego należy trzymać ją z dala od nieszczelnych okien lub często otwieranych drzwi;

  • zbyt obfite lub skąpe nawadnianie – paprotkom szkodzi suche podłoże. Aby rośliny dobrze się rozwijały, ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna. Warto jednocześnie pamiętać, że paproci nie można przelać, gdyż spowoduje to pojawienie się brązowych plam na liściach;

  • podlewanie twardą wodą – w przypadku paproci nie zaleca się używać wody wodociągowej, gdyż jest zbyt twarda i zawiera dużo węglanu wapnia. Podlewanie taką wodą powoduje zasychanie końcówek liści. Dlatego do podlewania wskazane jest użycie odstanej lub przefiltrowanej wody z kranu.   

dlaczego paprotka marnieje Paprotki najlepiej rosną wtedy, gdy mają stale wilgotne podłoże. Fot.123RF.com

Nawożenie paprotki – specyfik na szybki wzrost

Aby paprotka szybko rosła i wypuszczała nowe liście, należy ją regularnie nawozić. W tym celu wcale nie musimy sięgać po gotowe produkty ze sklepu. Rewelacyjnym sposobem na pobudzenie paprotki do wzrostu jest zastosowanie nawozu z mocznika, który dostarcza roślinom azotu, będącego podstawowym budulcem wpływającym na wzrost. Mocznik występuje w postaci białego granulatu i można go z łatwością znaleźć praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym.  

Jak przygotować nawóz do paprotki? Wystarczy tylko rozpuścić łyżkę mocznika w litrze wody. I gotowe! Tak przygotowaną odżywką podlewaj paprotki raz na dwa miesiące. Dzięki temu twoja paprotka odżyje i urośnie 5 razy szybciej niż zwykle. Co więcej, nawóz z mocznika wpłynie też korzystnie na wygląd rośliny – liście staną się bardziej błyszczące, a ich kolor przybierze intensywniejszy odcień.      

Przeczytaj również: 

Paprotka będzie rosła jak oszalała. Zrób odżywkę z popularnego warzywa i przyprawy

Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]

Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.