Spis treści:
- Kaktus wielkanocny – podstawowe zasady uprawy
- Dlaczego kaktus wielkanocny nie kwitnie?
- Co zrobić, żeby kaktus wielkanocny zakwitł?
Kaktus wielkanocny – podstawowe zasady uprawy
Kaktus wielkanocny często bywa mylony z łudząco podobnym do niego kaktusem bożonarodzeniowym (inaczej zwanym szlumbergerą lub grudnikiem). Obie rośliny są bardzo do siebie podobne wyglądem, jednak różnią się okresem kwitnienia. Podczas gdy grudnik zakwita w Boże Narodzenie, kaktus wielkanocny jest zwiastunem wiosny, gdyż kwitnie zwykle na przełomie marca i kwietnia, w okolicach Świąt Wielkanocnych.
Chociaż kaktus wielkanocny nie jest trudny w uprawie, to jednak musi mieć zapewnione podstawowe warunki, dzięki którym będzie mógł prawidłowo się rozwijać. Jego ojczyzną są tropikalne lasy Brazylii, dlatego preferuje jasne stanowiska, ale osłonięte od bezpośredniego nasłonecznienia, gdyż mocne promienie słoneczne mogą doprowadzić do poparzeń pędów. Idealne miejsce, w którym może stanąć roślina, to parapet zachodniej strony. Optymalna temperatura dla kaktusa wielkanocnego wynosi 18-22 st. C.
W okresie wzrostu ta egzotyczna roślina wymaga obfitego i regularnego podlewania. Warto jednocześnie pamiętać, że kaktus wielkanocny źle znosi przelanie. Wtedy jego korzenie szybko zaczynają gnić. Jeśli chodzi o nawożenie, nawóz stosuje się w okresie wegetacyjnym, czyli od lutego do października. Należy wybrać ten do kaktusów i aplikować go co dwa tygodnie. Poza tym, z racji swojego pochodzenia, kaktus wielkanocny uwielbia wilgotne powietrze.
Dlaczego kaktus wielkanocny nie kwitnie?
Czasem jednak zdarza się, że mimo właściwej pielęgnacji, kaktus wielkanocny nie chce kwitnąć wiosną. Okazuje się, że główną przyczyną tego stanu rzeczy jest brak spoczynku zimowego. Jeśli tego nie zapewnimy, roślina nie zawiąże pąków kwiatowych.
Innymi powodami, dla których kaktus wielkanocny nie kwitnie, mogą być też niedobór światła słonecznego, zbyt suche podłoże, brak składników odżywczych, a także niewłaściwy odczyn gleby. Warto również pamiętać, żeby nie przestawiać ani nie przekręcać doniczki w czasie zawiązywania pąków kwiatowych. Mogą one wtedy zacząć opadać.
Co zrobić, żeby kaktus wielkanocny zakwitł?
Na szczęście istnieje sposób na to, aby pobudzić roślinę do kwitnienia. Jeśli chcemy doczekać się wiosną pięknych kwiatów, musimy zapewnić kaktusowi trwający do 6 tygodni okres spoczynku (od listopada do stycznia). Wówczas donicę należy przenieść do chłodniejszego pomieszczenia o temperaturze 10-15 st. C. W tym czasie należy też całkowicie zrezygnować z nawożenia, a także ograniczyć podlewanie do absolutnego minimum.
Kiedy pojawią się pierwsze pąki, przenieś roślinę do cieplejszego pomieszczenia o temperaturze 16-18 st. C oraz stopniowo zwiększ częstotliwość podlewania. Zazwyczaj można je dostrzec w pierwszych dniach wiosny.
Przeczytaj również:
Rzeżucha na Wielkanoc - kiedy i jak wysiać nasiona? Uprawa rzeżuchy krok po kroku
Juka domowa - najważniejsze zasady uprawy. Przestrzegaj ich, a juka będzie bujnie rosła
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.