Spis treści:
- Pielęgnacja kwiatów doniczkowych po zimie
- Nawóz z kaszy gryczanej do kwiatów – przepis i zastosowanie
Pielęgnacja kwiatów doniczkowych po zimie
W okresie zimowym rośliny doniczkowe nie mają łatwo. Ograniczony dostęp do światła, suche powietrze panujące w pomieszczeniach oraz niskie temperatury mogą negatywnie wpływać na kondycję naszych kwiatów. Przedwiośnie to najwyższa pora, aby zadbać o rośliny domowe po tym szczególnie trudnym okresie. Od czego zacząć? Pielęgnację kwiatów doniczkowych po zimie należy rozpocząć od dokładnej oceny ich stanu. Pomoże to ustalić, które okazy wymagają natychmiastowej uwagi oraz jakie działania należy podjąć. Następnie warto usunąć wszystkie martwe lub uszkodzone części roślin. Przedwiośnie to też dobry czas, aby oczyścić kwiaty z kurzu, który powoduje zatykanie aparatów szparkowych, co z kolei hamuje proces fotosyntezy.
Po zimie rośliny doniczkowe wymagają bardziej regularnego podlewania. W tym celu najlepiej sprawdzi się przegotowana lub przefiltrowana woda w temperaturze pokojowej. Warto jednak pamiętać, że podlewanie należy dostosować do indywidualnych potrzeb każdej rośliny, biorąc pod uwagę warunki panujące w pomieszczeniu oraz jej gatunek. Oprócz tego niektóre okazy wymagają przesadzania. Co więcej, pielęgnacja kwiatów doniczkowych po zimie wymaga regularnego dokarmiania. Nasze rośliny potrzebują dodatkowych składników odżywczych, aby móc zdrowo rosnąć, prawidłowo się rozwijać oraz bujnie kwitnąć. W tym celu wcale nie musimy sięgać po produkty chemiczne. Zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po naturalne, domowe sposoby.
Pielęgnacja kwiatów doniczkowych po zimie wymaga usunięcia kurzy z liści. Fot.123RF.com
Nawóz z kaszy gryczanej do kwiatów – przepis i zastosowanie
Nawozy dla roślin doniczkowych można przygotować we własnym zakresie. Są tańsze niż te sklepowe, a ich stosowanie jest zdecydowanie lepszą opcją niż korzystanie z chemikaliów. Aby pobudzić kwiaty domowe do wzrostu i kwitnienia, robię uniwersalny nawóz z kaszy gryczanej. Mało kto wie, że gryka ma wiele dobroczynnych właściwości nie tylko dla naszego organizmu, ale również dla roślin. Zawiera potas, fosfor, magnez, wapń i inne składniki odżywcze, które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kwiatów.
Przygotowanie nawozu z kaszy gryczanej do kwiatów jest banalnie proste. Łyżkę gryki zalewam 300 ml wody, po czym odstawiam mieszankę na dobę. Następnie przecedzam preparat przez sitko i rozcieńczam z wodą w proporcji 1:2 (1 część mieszanki na 2 części wody). Nawóz z kaszy gryczanej dostarcza moim roślinom wszystkich niezbędnych pierwiastków dla zdrowego wzrostu i bujnego kwitnienia. Doskonale się sprawdza m.in. w przypadku zamiokulkasa czy anturium. Ale to nie wszystko. Nawóz ten można stosować do podlewania rozsady (raz w tygodniu), dzięki czemu sadzonki będą zdrowe i silne. Warto jednak pamiętać, że gotowy nawóz można przechowywać nie dłużej 24 godziny.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nawet najbardziej zmarnowany skrzydłokwiat wypuści pąki. Wzmocnij go warzywną odżywką
Wystarczy jedna tabletka. Łodygi zamiokulkasa wystrzelą, a z nimi mnóstwo nowych liści
Wiosenne cięcie grubosza. Sposoby na przycinanie i formowanie drzewka szczęścia