Rośliny domowe

Nawet najbardziej zmarnowany skrzydłokwiat wypuści pąki. Wzmocnij go warzywną odżywką

Skrzydłokwiat jest ceniony nie tylko ze względu na swoje estetyczne walory, ale również unikalne właściwości. Badania przeprowadzone przez naukowców NASA udowodniły, że kwiaty i liście rośliny wchłaniają groźne związki chemiczne znajdujące się w powietrzu. Choć skrzydłokwiat nie ma zbyt wielu wymagań, pewne rzeczy mu nie służą. W rezultacie nagle przestaje rosnąć, marnieje, a do tego nie zakwita. Aby temu zaradzić, wystarczy przygotować warzywną odżywkę, a obsypie się kwiatami jak nigdy.        

Nawet najbardziej zmarnowany skrzydłokwiat wypuści pąki. Wzmocnij go warzywną odżywką
Jeśli skrzydłokwiat nie chce kwitnąć, nie martw się. Zrób warzywną odżywkę, a obsypie się kwiatami. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Skrzydłokwiat nie kwitnie – przyczyny

Skrzydłokwiat bywa nazywany skrzydłolistem lub lilią domową. Określenia te zawdzięcza swoim pięknym, śnieżnobiałym kwiatom, które kształtem przypominają skrzydła. Są bardzo trwałe, gdyż mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy (niekiedy przez cały rok). Jeśli jednak skrzydłokwiat nie kwitnie, wyraźnie traci na atrakcyjności. Roślina ta jest stosunkowo łatwa w uprawie, ale są pewne rzeczy, które mogą przyczynić się do jej osłabienia i zaniku kwitnienia. Oto najczęściej popełniane błędy w uprawie skrzydłokwiatu:

  • niewłaściwe warunki świetlne – roślina ta lubi umiarkowane słońce – do wytworzenia kwiatów najlepsze jest stanowisko jasne, ale o rozproszonym świetle. Ustawiona w pełnym cieniu może jednak nie zakwitnąć;

  • błędy w podlewaniu – chociaż skrzydłokwiat lubi wilgotne podłoże, źle znosi przelanie. Nadmiar wilgoci powoduje gnicie korzeni, a to z kolei przyczynia się do zahamowania kwitnienia. Znaczenie ma również jakość wody – powinna ona być miękka, odstana i mieć temperaturę pokojową;

  • nieodpowiednie warunki temperaturowe i wilgotnościowe – skrzydłokwiat lubi ciepło i wysoką wilgotność powietrza. Optymalna temperatura dla rośliny to 18-25 st. C, z kolei zimą może być mniejsza niż 16 st. C. Należy też pamiętać o zraszaniu rośliny. Ewentualnie w pobliżu doniczki można umieścić nawilżacz powietrza;

  • niewłaściwe nawożenie – zarówno niedobór, jak i nadmiar składników odżywczych może zaburzyć proces kwitnienia. Dlatego zalecane jest nawożenie rośliny nawozem dla roślin kwitnących, który sprzyja wytwarzaniu pąków kwiatowych.

odżywka do skrzydłokwiatu z batata Skrzydłokwiat nie kwitnie z powodu błędów pielęgnacyjnych. Fot.123RF.com

Odżywka do skrzydłokwiatu z batata – przepis i zastosowanie

Jeśli skrzydłokwiat marnieje w oczach i nie chce wypuszczać nowych pąków kwiatowych, nie martw się. Znam przepis na odżywkę, dzięki której roślina będzie uginać się od kwiatów. W tym celu sięgam po popularne warzywo, które jest pełne składników odżywczych niezbędnych nie tylko dla naszego organizmu, lecz także dla roślin. Jest nim batat, który jest bogatą skarbnicą azotu, fosforu, potasu, magnezu i boru. Dzięki zawartości mikro- i makroelementów aktywizuje rośliny do wzrostu i bujnego kwitnienia. Co więcej, jest doskonałym ukorzeniaczem.     

W celu przygotowania odżywki do skrzydłokwiatu kroję batata na kawałki, po czym przerzucam do blendera, dodaję litr wody i dokładnie miksuję. Uzyskaną mieszankę przecedzam przez sitko, rozcieńczam litrem wody i stosuję raz w miesiącu. Będzie to idealna odżywka do roślin, które już kwitną (dzięki temu kwitnienie będzie trwało dłużej) oraz tych, które nie chcą wypuszczać nowych pąków kwiatowych. Taka warzywna mieszanka sprawdzi się nie tylko w przypadku skrzydłokwiatu, ale również do nawożenia anturium, kaktusa wielkanocnego czy fiołków.

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Rozpuść w wodzie, wymieszaj i podlej. Zwiędnięty skrzydłokwiat odżyje i zacznie kwitnąć

Co zrobić, gdy bromelia nie kwitnie? Wystarczy towarzystwo...owoców

Wystarczy jedna tabletka. Łodygi zamiokulkasa wystrzelą, a z nimi mnóstwo nowych liści

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.