Spis treści:
Dlaczego paprotka w zimie usycha?
Przyczyn zimowego pogorszenia stanu paproci domowych może być wiele, jednak do najczęstszych problemów, z którymi zmagają się miłośnicy tych liściastych roślin, należy wysychanie ich intensywnie zielonych, efektownych łodyg. Zwykle za usychanie liści odpowiada nieumiejętna pielęgnacja, choć mogą też przyczynić się do niego infekcje lub atakujące osłabione okazy szkodniki.
Twoja roślina wysycha, a ty nie wiesz, co robisz źle i dlaczego paprotka w zimie usycha? Objaw ten może wynikać np. ze zbyt rzadkiego podlewania. Zdarza się też, że liście paprotki domowej brązowieją, gdy:
- trafi ona na zbyt mocno nasłonecznione stanowisko – rośliny te preferują miejsca jasne, ale o rozproszonym świetle;
- w pomieszczeniu, gdzie rośnie, jest za zimno – paprocie to rośliny tropikalne, które naturalnie porastają stanowiska wilgotne i ciepłe;
- w pomieszczeniu, gdzie rośnie, jest za niska wilgotność powietrza – rośliny te do zdrowego wzrostu przez cały rok potrzebują odpowiedniej wilgotności, z czego w okresie zimowym przy odkręconych grzejnikach jest to szczególnie istotne.
Usychająca paproć potrzebuje odżywienia. Fot. keleny/123rf.com; Alicja Rabiko-Woźniak/deccoria.pl
Moim sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w powietrzu jest domowy nawilżacz, który uruchamiam, gdy wartości spadają poniżej minimum bezpiecznego dla tej roślinki. Inną metodą, prostą i wygodną, jest ustawienie paprotki w talerzyku lub na ozdobnej podstawce wypełnionej wodą i keramzytem. Spróbuj też regularnie spryskiwać je wodą, jednak uważaj, aby nadmiar wody nie kumulował się na liściach, to mogłoby przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych.
Przeczytaj również: Genialny trik wprost ze Szwecji. Pąki wypuści nawet najbardziej zmarnowany storczyk
Odżywka do paprotki z soli epsom
Co ciekawe, paprotki również negatywnie reagują na nadmiar, jak i niedobór odżywek. Regularne nawożenie powinno odbywać się od wczesnej wiosny do jesieni, ale jeśli zauważysz, że roślina cierpi i wysycha, spróbuj ją uratować za pomocą prostej, domowej odżywki. Chcesz pomóc roślinie odzyskać zdrowie i przywrócić jej dobrą kondycję? W zagranicznych ogrodnictwie od pewnego czasu prawdziwą furorę robi prosta odżywka na bazie gorzkiej soli epsom o bardzo wysokiej czystości.
Nigdy wcześniej nie słyszałeś o tym, by sól angielska była stosowana w uprawie roślin doniczkowych? To środek farmaceutyczny o rozmaitych, korzystnych dla zdrowia właściwościach, który potrafi jednocześnie wspomagać wzrost roślin oraz ich regenerację. Początkowo odżywki na bazie soli epsom stosowane były w ogrodach, ale z czasem ich popularność wzrosła i zaczęły pojawiać się w domowych kwietnikach.
Ta substancja zawiera wysokie stężenie siarki i magnezu, pierwiastków chemicznych niezbędnych do wzrostu roślin. Skąd takie działanie? Otóż charakterystyczny skład gorzkiej soli pomaga wrażliwym i kapryśnym paprotkom efektywniej pobierać oraz wykorzystywać azot, potas i fosfor z gleby. Głębokie odżywienie to nie jedyna korzyść, zagraniczni ogrodnicy twierdzą, że sól epsom działa również jak pestycyd, chroniąc rośliny przed rozwojem szkodliwych organizmów.
Do pielęgnacji paprotek w doniczkach przygotuj odżywkę na podstawie poniższego przepisu:
- odmierz 1 czubatą łyżkę soli,
- wsyp miarkę do dzbanka z 2 litrami ciepłej wody,
- dokładnie wymieszaj roztwór, aż sól z wodą całkowicie się połączą,
- poczekaj, aż woda ostygnie i ostrożnie podlej glebę – omijaj łodygi paproci oraz jej liście.
Pilnuj, aby w wodzie nie pozostały nierozpuszczone drobinki soli, substancja musi zupełnie się rozpuścić, aby płynna odżywka była bezpieczna dla twoich roślin. Nawóz na bazie soli epsom sprawdza się przy pielęgnacji wybranych kwiatów doniczkowych, jednak na początku stosuj go nie częściej niż raz na 2 tygodnie. W takiej częstotliwości i umiejętnie podany powinien zwiększyć dostępność cennych składników w glebie. Zadbaj o odżywienie marniejących paprotek, odzyskają zdrowie i łatwiej przetrwają trudny okres zimy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Co zrobić, gdy zamiokulkas ma żółte liście? Tylko ten zabieg uratuje marniejący kwiat
Do storczyków, rozmnażania i lasu w słoiku. Jak stosować węgiel aktywny do roślin doniczkowych?
Liście żółkną, więdną i opadają? Jak dbać o szeflerę, by zdrowo rosła