Spis treści:
Dlaczego storczyki marnieją w zimie?
Storczyki są znane każdemu miłośnikowi roślin, dlatego nie wymagają szczególnego przedstawienia. Fascynują swoją wyjątkową urodą i różnorodnością, ale ich uprawa wymaga pewnej wiedzy i regularności. Orchidee są roślinami egzotycznymi, co sprawia, że zima jest dla nich wyjątkowo uciążliwa. W okresie zimowym rośliny mogą zacząć marnieć, a ich kwitnienie zostaje zahamowane. Dlaczego storczyki marnieją w zimie? Powodów może być co najmniej kilka.
- Niewłaściwe stanowisko – storczyki są roślinami ciepłolubnymi, dlatego są wrażliwe na nagłe zmiany temperatury. Ważne jest, aby nie stawić roślin w miejscu narażonym na zimno lub przeciągi, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Nie należy też trzymać ich w pobliżu źródeł ciepła, gdyż nie lubią suchego powietrza, które powoduje ich osłabienie i więdnięcie. Dlatego w okresie zimowym należy zapewnić storczykom optymalną wilgotność powietrza. Co więcej, rośliny te lubią miejsca jasne (ale nie bezpośrednio nasłonecznienie). Zimą, z powodu krótszych dni, mają one ograniczony dostęp do światła dziennego. W tym czasie idealnym stanowiskiem będzie parapet o południowej wystawie.
Zimą storczyki wcale nie mają łatwo, dlatego należy o nie odpowiednio zadbać. Fot.iamjackson/123RF.com
- Zbyt częste podlewanie – choć orchidee są roślinami wilgociolubnymi, nie można dopuścić do ich przelania. Nadmiar wilgoci sprawia, że korzenie zaczynają gnić (w skrajnych przypadkach może dojść do obumierania całych roślin). Zimą storczyki potrzebują mniej wody ze względu na niższe temperatury i wolniejszy wzrost. Do nawadniania najlepiej sprawdzi się woda miękka o temperaturze pokojowej.
- Przenawożenie – storczyki nie lubią zbytniego nawożenia, które może doprowadzić do zasolenia podłoża i spalenia korzeni. Zimą najlepiej ograniczyć dokarmianie, ponieważ w tym okresie nie potrzebują tak wielu składników odżywczych. Aby uniknąć przenawożenia, warto sięgnąć po odżywki domowe.
Szwedzki trik na kwitnienie storczyka
Twój storczyk nie kwitnie i marnieje w oczach? Nie spisuj go na straty, a zastosuj prosty trik, który robi w Szwecji prawdziwą furorę. Dzięki niemu roślina budzi się do życia i zaczyna kwitnąć na potęgę. Na czym polega szwedzki trik na kwitnienie storczyka? W pierwszej kolejności należy delikatnie wyciągnąć orchideę z doniczki i wyczyścić jej korzenie za pomocą szczoteczki. Następnie sięgamy po przezroczysty wazon i napełniamy go do połowy wodą. Umieszczamy w nim roślinę i ustawiamy w nasłonecznionym miejscu. Należy pamiętać o regularnym zmienianiu wody w wazonie, aby nie dopuścić do jej zmętnienia. Efekty takiej kuracji będą widoczne już po kilku dniach. Dzięki szwedzkiej kąpieli zmarnowany storczyk odżyje i obsypie się pięknymi kwiatami. Wówczas można wsadzić go do doniczki z ziemią.
Dla lepszych efektów warto dodatkowo przygotować naturalną odżywkę ze skórki banana. Jest ona bogata w potas, fosfor, wapń i inne mikroelementy, które są kluczowe dla zdrowego wzrostu i kwitnienia storczyków. W tym celu skórkę z banana umieszczamy w litrowym słoiku, zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy w zacienione miejsce na 2 dni. Po tym czasie domowy nawóz będzie gotowy do podlewania storczyków (bez konieczności rozcieńczania).
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Łyżeczka syropu, woda i cukier. To ratunek dla zmarnowanego storczyka
Co lubi amarylis? Zadbaj o ten piękny kwiat, będzie kwitł co najmniej 4 tygodnie
Jak pielęgnować anturium w zimie? Przygotuj odżywkę na bazie pestki z awokado