Rośliny domowe

Żelazna roślina dla początkujacych. Jak pielęgnować fikusa Ginseng?

Fikus Ginseng to bardzo nowoczesna roślina – ładnie i bardzo oryginalnie prezentuje się na zdjęciach, a do tego niezwykle łatwo ją uprawiać i trudno zabić. Moda na ten ciekawy okaz nastała niedawno i nic nie wskazuje na to, by szybko miała się skończyć. Jak uprawiać tę efektowną roślinę i co zrobić, żeby jak najlepiej rosła? Sprawdź! 

Fikus ma niewielkie wymagania co do uprawy w doniczce i znosi nawet spore zaniedbaniaFot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Zartykulu dowiesz się:

Skąd pochodzi fikus Ginseng? 

Fikus Ginseng – inaczej tępy, Ficus microcarpa/retusa, bonsai, chińska figa – pochodzi z Azji Południowej. W naturze spotkasz go też w Australii i w krajach zachodniej Afryki. Należy do rodziny morwowatych razem z liczbą ok. 1 200 innych gatunków. Fikusy znane są również jako figowce. 

Mimo swojego pochodzenia, fikus ma niewielkie wymagania co do uprawy w doniczce i znosi nawet spore zaniedbania, a bardzo długo wciąż prezentuje się znakomicie. Łatwo też sprawić, by z powrotem zyskał swój naturalny blask. Z tego powodu jest bardzo często stawiany na parapetach, w doniczkach stojących na podłodze, a nawet jako element aranżacji na półce. 

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że fikus Ginseng wytwarza trujący sok mleczny, dlatego dobrze uważać na skórę, szczególnie w trakcie pielęgnacji – najlepiej korzystać wówczas z rękawiczek. 

Jak wygląda fikus Ginseng? 

Dziko rosnący fikus Ginseng wyrasta nawet do 10 m, natomiast w uprawie może urosnąć do ok. 1 m. W naturze sam pień ma często aż 1 m średnicy, a korona z liści – okrągły kształt. Liście tego figowca są stosunkowo niewielkie, ale skórzaste i mięsiste, a także bardzo błyszczące. Ciemnozielona barwa pięknie kontrastuje z szarym lub jasnobrązowym kolorem kory. 

Największą ozdobą tego gatunku jest właśnie efektowny pień – muskularny i poskręcany, jeden okaz ma zwykle kilka korzeni powietrznych, które fantazyjnie łączą się ze sobą. Uformowanie takiego kształtu nie jest jednak naturalne. Aby było możliwe, roślina jest odpowiednio przesadzana, używa się także specjalnych drutów. Jeśli chodzi o kwiaty – w naturze występują, ale w doniczce niestety raczej się nie pojawią. 

fikus Ginseng Fikus Ginseng wytwarza trujący sok mleczny. Fot.123RF.com

Figę chińską z powodu wyglądu często wybiera się do uprawy jako bonsai, a jej urok tkwi w minimalizmie i niepowtarzalności. Nie ma również okresu spoczynku, dlatego nowe liście – z różnym natężeniem, zależnie od opieki – pojawiają się przez cały rok. 

Wybierz najlepsze stanowisko dla fikusa Ginseng 

Fikus Ginseng naprawdę nie ma dużych wymagań. Z jego uprawą poradzi sobie każdy początkujący, a nawet osoba, która „nie ma ręki do kwiatów”. Jakie jest najlepsze stanowisko dla fikusa Ginseng?  

 • Zapewnij roślinie jasne miejsce, ale nie narażone bezpośrednio na działanie słońca. Może to być też półcień lub nawet zacienienie – obserwuj jednak, czy roślina się rozwija i wydaje nowe liście. Jeśli nie, konieczne może być przeniesienie. Gdy ewidentnie światła jest za mało, czasem dochodzi do gubienia liści
 • Najlepsza temperatura to ok. 20 st.C, fikus Ginseng dobrze znosi też standardową temperaturę pokojową. Zadbaj jednak o to, by stanowisko nie było zbyt zimne (niewskazane jest przechowywaniu go w warunkach poniżej 15st.C). 
 • Ze względu na swoje pochodzenie chińska figa lubi wilgotność powietrza, które nie powinno być zbyt suche. 
 • Możesz postawić fikusa obok innych podobnych roślin, np. zroślichy, fitonii czy pieli, ponieważ dobrze czuje się w towarzystwie. Nie lubi natomiast przestawiania, dlatego nie zmieniaj stanowiska rośliny bez większego powodu. 

Sadzenie fikusa Ginseng – ziemia i nawożenie 

Ziemia do fikusa Ginseng powinna być przepuszczalna i żyzna. Możesz zastosować glebę uniwersalną, ewentualnie wymieszaną z piaskiem czy perlitem. Na dole doniczki wyłóż drenaż z keramzytu, kamieni bądź żwiru. Zadbaj, by doniczka miała dziurki odpływowe, a także podstawkę.  

Nawożenie fikusa Ginseng nie jest niezbędne, ale może korzystnie wpłynąć na jej wygląd. Warto zastosować nawóz szczególnie w sytuacji, gdy chcesz przywrócić roślinę do życia po chwilowym zaniedbaniu oraz wiosną. Zastosuj zwykły nawóz wieloskładnikowy dla roślin doniczkowych zgodnie z instrukcją. 

Fikus Ginseng podlewanie – jak robić to dobrze? 

Podobnie jak w przypadku stanowiska – również i przy nawadnianiu chińska figa nie ma wygórowanych wymagań. Podlewanie fikusa Ginseng jest proste i obejmuje: 

 • nawadnianie figi chińskiej co kilka dni – gdy gleba przyschnie – lepiej jednak podlewać ją częściej, ale mniejszymi ilościami wody, 
 • uważanie, by roślina nie została przelana – jeśli woda pojawi się w podstawce, należy ją odlać, 
 • spryskiwanie liści miękką wodą – szczególnie w sezonie grzewczym, gdy powietrze jest suche, a także w lecie (ale nie wtedy, gdy słońce świeci bezpośrednio na liście). 

Pielęgnacja fikusa Ginseng – przycinanie i mycie 

Pielęgnacja figi chińskiej jest prosta, ponieważ to jedna z najmniej wymagających roślin. Szybko się regeneruje i stosunkowo dobrze znosi przesuszenie czy przelanie.  

Liście w warunkach pokojowych sporo się kurzą, dlatego oprócz spryskiwania warto co jakiś czas przecierać je wilgotną szmatką. Przycinanie to natomiast dobry sposób, by nadać fikusowi Ginseng trochę życia – pobudzi to wzrost kolejnych liści i rozkrzewi roślinę.  

Fikus Ginseng jako bonsai 

Fikus Ginseng jest idealnym gatunkiem do stworzenia bonsai, ponieważ bardzo dobrze znosi nawet nieumiejętne przycinanie. Formowanie kształtów wymaga jednak sporo cierpliwości, gdyż osiągnięcie spodziewanych efektów może zająć nawet kilkanaście lat (roślina rośnie stosunkowo wolno). Elastyczne gałęzie ułatwiają jednak modelowanie – w tym drutowanie (jeśli się na nie zdecydujesz, uważaj jednak, by drut nie wrósł w korę). 

Fikus Ginseng - choroby i gubienie liści 

Fikus Ginseng jest rośliną odporną na choroby. Przy przelaniu może dojść do pleśnienia pnia i korzeni powietrznych, a bardzo suche powietrze sprzyja szkodnikom. W przypadku tego gatunku częstsze jest jednak gubienie liści. Może do niego dojść szczególnie, gdy: 

 • jest zbyt ciemno – fikus szybko daje o tym znać, 
 • powietrze jest zbyt suche – czyli roślina stoi blisko kaloryfera lub piecyka (zamiast zakupu nawilżacza powietrza, możesz ustawić obok rośliny pojemnik z wodą), 
 • roślina jest zbyt rzadko podlewana – ma po prostu zbyt suche podłoże, 
 • fikus Ginseng został przelany. 

Po poprawieniu warunków uprawy liście szybko jednak odrastają, dlatego nie musisz się martwić, że twój fikus nie odzyska dawnego blasku. 

Przeczytaj również: Dlaczego fikus benjamina gubi liście? Tak odratujesz roślinę

złólte liscie fikusa Kapryśna roślina. Czego nie lubi fikus benjamina? Fot.123RF.com

Rozmnażanie i przesadzanie fikusa Ginseng – jak to zrobić? 

Przesadzanie fikusa Ginseng co jakiś czas jest niezbędne, ponieważ rośliny te uprawiane są zwykle w niewielkich i płaskich doniczkach. Najlepiej zabierz się za tę czynność wiosną – przy młodych roślinach co roku, przy starszych co 2-3 lata.  

Rozmnażanie fikusa Ginseng jest natomiast możliwe z wykorzystaniem przyciętych w czasie pielęgnacji pędów. Przed umieszczeniem w wilgotnym podłożu należy jednak pozbyć się trującego soku poprzez kilkugodzinne moczenie końcówki w wodzie. 

Jeśli szukasz oryginalnej rośliny, która jest przy tym naprawdę łatwa w uprawie i odporna – fikus Ginseng to najlepszy wybór. Gatunek efektownie prezentuje się w pomieszczeniu i bardzo szybko się regeneruje, jeśli opieka nad nim pójdzie nie tak. 

Przeczytaj również: Nawóz z cebuli do roślin doniczkowych. Na co pomaga i jak go zrobić?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Żelazna roślina dla początkujacych. Jak pielęgnować fikusa Ginseng?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.