Rośliny domowe

Kalendarz i domowe metody nawożenia roślin doniczkowych. Dzięki nim kwiaty będą bujnie rosły

Pielęgnacja roślin doniczkowych to nie tylko ich regularne podlewanie i przesadzanie, gdy brakuje im miejsca. Wzrost liści oraz kwitnienie powinno być wspomagane przez nawozy. W niewielkich doniczkach nie ma zbyt wiele gleby, a to ona odżywia pędy i korzenie. Dlatego – jeśli chcesz zadbać o swoją domową hodowlę – zaopatrz się też w odpowiedni nawóz.

Kalendarz i domowe metody nawożenia roślin doniczkowych. Dzięki nim kwiaty będą bujnie rosły
Poznaj zasady prawidłowego nawożenia roślin doniczkowych. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Jak zapewnić roślinom domowym dobre warunki?

Każdy, kto przynosi do domu kolejną doniczkę z pięknym roślinnym okazem, zastanawia się, jak sprawić, aby nowy nabytek po jakimś czasie prezentował się równie dobrze, jak w momencie zakupu. Nie ma na to magicznego przepisu. Przydaje się za to nieco wiedzy z biologii. Rośliny przeznaczone do domowej uprawy, podobnie jak te hodowane w innych warunkach, potrzebują składników odżywczych, aby mogły rosnąć.

Naturalnie produkują je podczas fotosyntezy. Pozostałą potrzebną część czerpią z gleby. W ogrodzie natura sama reguluje jej żyzność. Jednak w domowych warunkach ten proces jest ograniczony. Dlatego nawożenie roślin doniczkowych jest tak ważne. Jeśli zatem widzisz, że twój kwiat od dłuższego czasu nie kwitnie, ma niewiele liści lub zaczynają one żółknąć, może to być znak, że potrzebuje solidnego odżywienia.

Jakie składniki powinny znaleźć się w nawozach przeznaczonych do roślin doniczkowych?

W sklepach ogrodniczych i supermarketach można dostać szereg preparatów. Już na opakowaniach widnieją etykiety z informacjami, do jakiego gatunku roślin są przeznaczone. Ale nie jest to jedyna wskazówka, którą warto się kierować. Zastanawiasz się, czym nawozić rośliny doniczkowe?

Dobierz środek do potrzeb swoich upraw. Azot będzie pobudzał liście i pędy do szybkiego wzrostu. Jednak jego nadmiar może opóźnić kwitnienie. Lepiej jest zatem sięgać po nawozy azotowe jesienią oraz zimą. Fosfor odpowiada za wzmocnienie systemu korzeniowego. Pozwala roślinie dobrze osadzić się w glebie. Dzięki temu będzie ona dobrze przygotowana na okres wegetacji. Potas doskonale wspomaga owocowanie i kwitnienie. Przyda się zatem wiosną.

Mieszanki do nawożenia roślin doniczkowych mogą być zarówno jednoskładnikowe, jak i złożone z kilku składników, zmieszanych w odpowiednich proporcjach. Oprócz potasu, azotu i fosforu dodaje się do nich również mikroelementy (np. żelazo, mangan czy cynk). One także wspomagają wzrost i dobrą kondycję kwiatów doniczkowych.

Czym nawozić rośliny doniczkowe?

Nawozy przeznaczone do domowych hodowli różnią się między sobą nie tylko składem, ale również formą aplikacji. W jaki sposób je stosować?

 • Nawozy płynne są najczęściej koncentratami. Porcję podaną na opakowaniu trzeba rozrobić z wodą. Taką mieszanką należy podlać roślinę. Najlepiej jest robić to regularnie przez 3–4 tygodnie, po czym wprowadzić okres odpoczynku i wrócić do nawożenia dopiero po pewnym czasie.
 • Nawozy sypkie. Nie należy wsypywać nawozu bezpośrednio do doniczki, bo wtedy jego składniki nie zostaną równomiernie rozprowadzone w glebie. Najlepiej będzie, jeśli rozpuścisz go w wodzie, a przygotowanym roztworem podlejesz roślinę.
 • Nawozy granulowane. Ich sposób aplikacji jest nieco inny. Tutaj zalecane jest równomierne rozsypanie preparatu w doniczce, po czym delikatne wymieszanie go z glebą. Później można podlać roślinę. Granulat będzie stopniowo uwalniał zawarte w nim składniki odżywcze i rozpuści się podczas kontaktu z wodą.
 • Pałeczki nawozowe. Wystarczy wetknąć je w ziemię, a roślina będzie miała zapewnione odżywienie przez długie miesiące.

Zaletą gotowych nawozów jest ich dostępność i łatwość stosowania. Jednak część osób nie stosuje się zbyt precyzyjnie do zaleceń producentów. To prosta droga do tego, aby szybko zauważyć skutki przenawożenia roślin doniczkowych. Jak je rozpoznać?

Końcówki liści, mimo regularnego podlewania, zasychają, a kwiaty tracą swój intensywny kolor. Wzrost roślin zostaje wyraźnie zahamowany. Część osób myli te sygnały z niedożywieniem. Na szczęście, jeśli w porę zorientujesz się, co jest przyczyną takiego stanu, możesz łatwo odwrócić jego skutki. Najlepiej jest intensywnie przepłukać roślinę pod prysznicem, aby pozbyć się nadmiaru preparatu.

Przeczytaj również: Tak nasze babcie nawoziły rośliny w doniczkach. Te sposoby są niezawodne

Przepisy na domowe nawozy

Nadal zastanawiasz się, czym nawozić rośliny doniczkowe i czy warto do tego celu wykorzystać coś poza preparatami dostępnymi w sklepach? Ekologiczne odżywki można w łatwy sposób przygotować z różnego typu domowych odpadów oraz rzeczy, które zazwyczaj są stale dostępne. Podajemy kilka sprawdzonych przepisów.

 • Skorupki jaj

Warto zostawić skorupki z ugotowanych jaj. Składnik ten jest bogaty w węglan wapnia oraz minerały takie jak cynk, fluor, siarka oraz krzem. Z pokruszonych skorupek można przygotować roztwór. Wystarczy zalać ich niewielką ilość czystą wodą i odstawić na kilka dni.

Takim domowym nawozem warto podlewać rośliny przynajmniej raz w tygodniu. Możesz również pokruszone skorupki wysypać bezpośrednio do doniczek. Pamiętaj jedynie, aby nie korzystać z tego sposobu, gdy rośliny preferują kwaśną glebę.

 • Skórki od bananów

Nie wyrzucaj również skórek od bananów. Ta część owocu jest bogata w potas. Jeśli zalejesz je gorącą wodą, to po kilku dniach otrzymasz nawóz, którym spokojnie możesz podlewać swoje domowe rośliny. Skórki możesz wykorzystać kilkukrotnie.

 • Fusy z kawy i herbaty

Z pewnością lądują w koszu, ale jeśli masz w domu jakieś rośliny, warto je zostawić. Znajduje się w nich wiele składników odżywczych cennych dla domowych hodowli. Pozostałości po naparach możesz też wykorzystać jako ściółkę lub jako komponent podłoża.

Przeczytaj również: Nie wyrzucaj odpadów z kuchni. Skórki, obierki, skorupki pomogą w sprzątaniu i nie tylko

Fusy z kawy świetnie sprawdzą się jako naturalny nawóz do kwiatów. Fot. 123RF.com

Kiedy nawozić rośliny doniczkowe? Kalendarz domowej hodowli roślin

Mimo że w warunkach domowych zmiana pór roku nie ma aż takiego znaczenia jak w ogrodach czy innych uprawach na świeżym powietrzu, to rośliny nadal mają swój cykl wzrostu. Planując nawożenie, dobrze jest go uwzględnić.

 • Nawożenie roślin doniczkowych wiosną

Już od początku marca można zacząć odżywianie roślin. Wybierając nawóz, kieruj się gatunkiem rośliny lub specyficznymi potrzebami swoich okazów. Zwróć również uwagę na to, czy roślina ma kwiaty, czy tylko zielone liście. W pierwszym przypadku bardziej wartościowe będą odżywki z większą ilością fosforu, w drugim zaś – z przewagą potasu.

 • Nawożenie roślin doniczkowych latem

Latem najlepiej skupić się na roślinach kwitnących. To one potrzebują w tym czasie najsilniejszego odżywienia. Dostosuj preparat do hodowanego gatunku. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z intensywnością, bo możesz zauważyć skutki przenawożenia roślin doniczkowych.

 • Nawożenie roślin doniczkowych jesienią

Wiele gatunków zaczyna w tym okresie znacznie hamować wzrost i kwitnienie. Rośliny przygotowują się do fazy spoczynku. Nie potrzebują zatem nawożenia. Możesz całkowicie zaprzestać używania odżywek lub korzystać z nich okazjonalnie, na przykład raz w miesiącu.

 • Nawożenie roślin doniczkowych zimą

To czas, aby zupełnie zrezygnować z nawozów. Do tego warto, jeśli jest taka możliwość, przenieść rośliny doniczkowe do chłodniejszego pomieszczenia. Mocno ogrzewane powietrze zdecydowanie im nie służy.

Pamiętaj też, aby nie nawozić kwiatów tuż po przesadzeniu. Dzięki temu dużo lepiej się ukorzenią. Odczekaj około miesiąca, po czym zacznij stosować odpowiednio dobrane odżywki.

Przeczytaj również: ABC podlewania roślin doniczkowych. Twoje kwiaty będą w doskonałej kondycji

Wsyp do doniczki łyżeczkę cynamonu. Pachnący i skuteczny sposób na pleśń na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kalendarz i domowe metody nawożenia roślin doniczkowych. Dzięki nim kwiaty będą bujnie rosły"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.