Rośliny domowe

Azalia doniczkowa na pniu. Zraszaj ją regularnie, a obsypie się kwiatami

W ostatnich miesiącach bardzo modną dekoracją wnętrz są kwitnące, miniaturowe drzewka. Szczególnie popularne są azalie doniczkowe na pniu, które świetnie wyglądają w przestrzeniach w stylu minimalistycznym i japandi. Chcesz zacząć uprawiać tę zjawiskową roślinę u siebie w domu? Sprawdź, o czym pamiętać! 

Azalia doniczkowa na pniu. Zraszaj ją regularnie, a obsypie się kwiatami
Azalia świetnie sprawdza się w uprawie w domu i dobrze reaguje na formowanie. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Azalia doniczkowa na pniu – charakterystyka 

Azalia, łac. Rhododendron, to często spotykana roślina w ogrodach, której pierwotnym miejscem występowania jest głównie Azja, jednak pojedyncze okazy można spotkać także Europie. Jest urodziwym, zwartym, długowiecznym krzewem – w naturalnych warunkach może osiągać nawet 5 m wysokości. Jednak w uprawie doniczkowej jest mniejsza, niemniej równie okazała i zjawiskowa. 

Do najczęściej hodowanych odmian tej rośliny w domu należą azalia japońska i indyjska. Ta druga jest szczególnie lubiana za wytwarzanie prostego, ale grubego pnia. Niemniej każda z nich świetnie sprawdza się w uprawie w domu i dobrze reaguje na formowanie.  

Okazy doniczkowe są tworzone poprzez szczepienie poprzez szczepienie młodej części rośliny z podkładką o dobrze wykształconej bryle korzeniowej. W rezultacie niemal od razu można cieszyć się piękną dekoracją bez czekania aż azalia osiągnie pożądaną, pienną formę i bez ryzyka, że roślina osiągnie wymiary jak w naturalnym środowisku. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Adrianna (@ada_kwiaty_i_dom)

Azalia doniczkowa na pniu – stanowisko 

Uprawa azalii w doniczce w domu nie jest łatwym zadaniem. Roślina ma wysokie wymagania, a ich niespełnienie kończy się zazwyczaj jej obumarciem. Najważniejsze jest znaleźć jej odpowiednie stanowisko. Azalia, mimo swojego pochodzenia, nie jest fanką bezpośredniego nasłonecznienia. Lepiej czuje się na stanowisku, gdzie jest ciepło i dociera rozproszone światło. Jednocześnie nie można umieścić jej w: 

  • cieniu – wtedy przestanie kwitnąć, 
  • pobliżu kaloryfera i przeciągu – zacznie tracić kwiaty i liście. 

Najlepszym miejscem dla azalii jest wschodni lub zachodni parapet albo południowe okno osłonięte firanką. Latem można wystawić ją na zewnątrz na taras lub balkon pod warunkiem, że nie są one mocno nasłonecznione.  

Azalia doniczkowa na pniu – pielęgnacja 

Właściwe miejsce to 50% sukcesu w uprawie drzewka. Jednak trzeba również pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Oto, co jest ważne w uprawie azalii doniczkowej na pniu: 

  • podlewanie – powinno odbywać się regularnie, aby roślina miała stale umiarkowanie wilgotne podłoże. Nie należy dopuszczać do przesuszania jej ani przelewania – krzew bardzo źle reaguje zarówno na brak, jak i nadmiar wody. Najlepiej podlewać go za każdym razem, gdy ziemia wyraźnie przeschnie z wierzchu, 

  • zraszanie – aby podnieść poziom wilgoci wokół drzewka, należy regularnie zraszać pień i liście. Jednocześnie należy pamiętać, żeby robić to wyłącznie poza okresem kwitnienia. Gdy woda dostanie się do wnętrza kwiatów, może spowodować ich opadanie,  

  • zasilanie – roślina bardzo intensywnie kwitnie, przez co potrzebuje dużej ilości składników mineralnych. Zatem nawożenie azalii doniczkowej na pniu powinno odbywać się co 1-2 tygodnie w okresie wegetacji. Natomiast poza nim należy dokarmiać ją co 2-3 tygodnie, aby nie straciła swojego pięknego pokroju, 

Bardzo istotnym elementem pielęgnacji jest wybór właściwej ziemi. Azalia doniczkowa na pniu potrzebuje lekkiej, przepuszczalnej, ale jednocześnie żyznej gleby o pH pomiędzy 3,5 a 4,5. Najlepiej sprawdzi się specjalne podłoże przeznaczone do rododendronów. Na dnie doniczki powinna znaleźć się warstwa drenażu, aby zapobiec gromadzeniu się wody w pojemniku i rozwijaniu się infekcji grzybowych.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ewa Rapalska (@88ewka)

Azalia doniczkowa na pniu - przesadzanie 

Wiele osób obawia się przesadzania azalii. Nic dziwnego. To delikatna roślina, która dodatkowo jest dość ciężka, więc łatwo ją uszkodzić. Dlatego najlepiej zmieniać jej donicę na większą co 2-3 lata.  

Co więcej, nowy pojemnik powinien być tylko kilka centymetrów większy, aby nie budzić azalii do nadmiernej produkcji korzeni. Natomiast warto pamiętać, że czasami wystarczy doraźna wymiana wierzchniej warstwy ziemi na nową, zwłaszcza jeśli dbasz o regularne nawożenie. 

Azalia doniczkowa na pniu – rozmnażanie 

Azalie rozmnaża się wegetatywnie przez sadzonkowanie. Aby pozyskać nową roślinę, należy: 

  • odciąć półzdrewniały pęd z 3-4 międzywęzłami lub piętką, czyli starszą częścią gałązki, 
  • delikatnie ściąć pasek kory na dole – zwiększa to szansę ukorzenienia się, 
  • zanurzyć pęd w preparacie wspierającym wytwarzanie korzeni, 
  • umieścić nową sadzonkę w wilgotnej mieszance torfu z piaskiem w stosunku 1:1, 
  • utrzymywać temperaturę podłoża na poziomie 20 st.C. , a powietrza wokół powyżej 10 st.C. 

Po ok. 4-5 tygodniach roślina powinna się ukorzenić. Po tym czasie pozostaje pielęgnować azalię, tak jak pozostałe egzemplarze w domu. 

Azalia doniczkowa na pniu – przycinanie 

Azalia doniczkowa świetnie znosi przycinanie, dzięki czemu można ją dowolnie formować, np. w kształt piramidy lub drzewko bonsai. Aby to zrobić, wystarczy regularnie skracać jej pędy o 2-3 cm, tuż po okresie kwitnienia. W rezultacie już po kilku latach możesz stworzyć drzewko o ciekawym pokroju. 

Cięcie może być także potrzebne, jeśli któreś pędy są zdeformowane, uszkodzone lub chore. Jednak w tych przypadkach nie należy czekać, aż skończy się okres kwitnienia – osłabione gałęzie mogą stać się idealnym miejscem do rozwoju grzybów i innych pasożytów. Jeśli chcesz tego uniknąć, jak najszybciej pozbądź się niepożądanych pędów.  

Jednocześnie pamiętaj, aby do cięcia używać wyłącznie ostrych i czystych narzędzi. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji grzybowych pomiędzy swoimi okazami.  

Azalia doniczkowa na pniu – choroby 

Brak odpowiednich warunków do rozwoju sprawia, że azalia doniczkowa na pniu zaczyna chorować. Najczęściej dotykają ją różne infekcje grzybowe, które wynikają z nadmiernego podlewania rośliny. Aby uratować swój okaz, należy jak najszybciej przesadzić go do nowej doniczki z otworami odpływowymi i odpowiednio grubą warstwą drenażu. Dobrym pomysłem jest zastosowanie oprysku przeciwgrzybiczego. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko rozmnażania się patogenów.  

Bardzo częstym problemem w uprawie azalii jest to, że traci ona swój piękny pokrój. Nie ma to na szczęście nie ma związku z chorobami, a występuje, gdy roślina jest umieszczona na niewłaściwym stanowisku, np. w ciemnym kącie pokoju. Dlatego jeśli zauważysz u swojej azalii doniczkowej na pniu gubienie liści i kwiatów niezwłocznie zmień jej miejsce bliżej naturalnego źródła światła. Zimą roślina powinna stać blisko okna, natomiast latem można ją nieco odsunąć w głąb pomieszczenia, aby bezpośrednie promienie słońca nie wyrządziły jej krzywdy. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Malwina (@dekoratolove)

Oprócz chorób, azalii zagrażają różne szkodniki. Często po przesuszeniu rośliny pojawiają się uporczywe przędziorki. Są to popularne pasożyty, które grasują pośród domowych okazów. Aby się z nimi uporać, należy umyć całą roślinę np. materiałem nasączonym roztworem wody z mydłem. Jednak żeby mieć pewność, że wszystkie przędziorki zostały wyeliminowane, najlepiej przeprowadzić oprysk odpowiednimi preparatami.  

Azalia doniczkowa na pniu to zjawiskowa dekoracja, która urozmaici niejedną aranżację wnętrza. Świetnie sprawdzi się także na prezent! Sprawdź. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.