Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak zrobić idealną ziemię do donic? Kwiaty, warzywa i zioła będą bujnie i zdrowo rosły

Dobrze dobrana ziemia do donic to podstawa roślin hodowanych w domu. Często nie wiemy, dlaczego roślina uschła, pojawiły się pasożyty czy choroby. Przyczyna może leżeć w glebie, jaką wybraliśmy. Jaka ziemia najlepiej sprawdzi się w donicach i jak samodzielnie przygotować taką mieszankę?

Jak zrobić idealną ziemię do donic? Kwiaty, warzywa i zioła będą bujnie i zdrowo rosły
Ziemia jest jednym z najważniejszych elementów, który ma wpływ na rozwój rośliny. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jaka ziemia jest najlepsza do donic?

Ziemia jest jednym z najważniejszych elementów, który ma wpływ na rozwój rośliny. Gleba, której użyjemy w donicach, powinna być przede wszystkim luźna, żeby został zachowany swobodny rozrost korzeni i odpowiedni przepływ powietrza. Musi również zapewnić drenaż i potrzebne składniki odżywcze.

Pod żadnym pozorem do donicy nie należy używać ziemi wykopanej z ogródka. Jest możliwość, że będzie ona zawierać szkodniki lub nasiona chwastów. Taka gleba jest też o wiele mniej przepuszczalna niż podłoże przeznaczone do donic.

Na co zwracać uwagę, kupując ziemię do donic?

Podczas kupowania ziemi do donic należy zwrócić uwagę na skład podłoża. Gleba wysokiej jakości będzie mieć odpowiednią strukturę, pH i składniki odżywcze, co pozwoli roślinie na swobodny rozwój i odpowiedni wzrost.

Mieszanki sklepowe często zawierają słabej jakości składniki pochodzące m.in. ze szklarni. Gleba z takimi składnikami może zawierać choroby, które zaatakują dopiero co wsadzone do donic rośliny. Dodatkowo nie uzupełni ona zapotrzebowania składników odżywczych. Należy również zwrócić uwagę na zawartość torfu. Tanie podłoża będą składać się z niskiej jakości torfu, który szybko się zbija. Przez to w przyszłości może dojść do przelania rośliny.

Przy doborze ziemi doniczkowej sprawdźmy także, czy jest ona lekka. Ta odpowiednia do donic nie może zbijać się w grudki ani lepić. Możemy więc wziąć odrobinę ziemi w rękę i sprawdzić, czy zlepi się w bryłę, jeśli nie, będzie to dobry produkt.

jak zrobić idealną ziemię do donic Do donicy nie należy używać ziemi wykopanej z ogródka. Fot.123RF.com

Jak zrobić idealną ziemię do donic?

Idealna ziemia do donic to taka, jaką przygotujemy samodzielnie w domu. Wtedy będziemy mieć pewność co do jakości gleby. Rośliny dostaną składniki odżywcze i niezbędne mikroorganizmy, czyli wszystko to, czego potrzebują. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko wystąpienia chorób lub pasożytów.

Do przygotowania idealnej ziemi będziemy potrzebować:

  • podstawowej gleby sklepowej;
  • perlit;
  • gleba kompostowa;
  • fusy z kawy i herbaty;
  • wermikompost.

Po przygotowaniu składników w dużym pojemniku dokładnie mieszamy glebę sklepową, perlit, glebę kompostową i fusy. Następnie dolewamy wermikompost i ponownie starannie łączymy produkty. Tak przygotowaną ziemię do donic można użyć do przesadzania kwiatków lub jako dodatek do aktualnej gleby.

Zrobienie takiej ziemi do roślin jest stosunkowo tanie i proste, a pozwoli to na dostarczenie składników odżywczych i odpowiedniego nawodnienie.

Przeczytaj również: Juka domowa - najważniejsze zasady uprawy. Przestrzegaj ich, a juka będzie bujnie rosła

Skutki doboru złej ziemi do donic

Dobranie złej ziemi do donicy może wiązać się z nieodpowiednim rozwojem rośliny, którą posadzimy. Mały wzrost, gnicie, choroby, pojawienie się pasożytów, to wszystko może być spowodowane nieodpowiednio wybraną glebą. Taka ziemia zdecydowanie będzie zawierała mało składników odżywczych. Jeśli nie zdecydujemy się na odpowiednie nawożenie, może się to odbić na roślinie. Skutkiem takiego działania będzie przede wszystkim słaby rozwój, roślina nie będzie rosła, liście zmienią barwę i mogą opadać. Kwitnienie czy plony będą bardzo mierne.

Źle dobrana ziemia do donicy może również skutkować zgniciem rośliny. Gleba bez odpowiedniego drenażu doprowadzi do zbierania się wody u dołu donicy. Przez to korzenie będą mieć z nią nieustanny kontakt, w wyniku czego zaczną gnić i obumierać.

Choroby i pasożyty mogą zostać przyniesione od razu z ziemią do donic. Między innymi z tego właśnie powodu nie należy używać ziemi z ogrodu. Także wpływ na rozwój chorób mają wcześniej wymienione kwestie takie jak brak składników odżywczych i nieodpowiednie nawadnianie. W takim stanie roślina jest znacznie osłabiona, co sprzyja atakowaniu przez choroby i szkodniki.

Przeczytaj również: Domowy nawóz na wzrost i kwitnienie kwiatów doniczkowych. Nigdy nie były tak piękne i bujne

Fusy po kawie - zastosowanie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.