Rośliny domowe

Dlaczego dracena żółknie i gubi liście? Dzięki temu odratujesz roślinę

Dlaczego liście draceny opadają, żółkną lub ich końcówki się zawijają? Przypominamy podstawowe zasady pielęgnacji tej atrakcyjnej rośliny doniczkowej i wyjaśniamy, jak rozpoznać choroby draceny.

Dlaczego dracena żółknie i gubi liście? Dzięki temu odratujesz roślinę
Rodzaj dracena liczy przeszło 40 gatunków. W domu najczęściej uprawia się dracenę obrzeżoną Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Draceny cieszą się niesłabnącą popularnością jako egzotyczne rośliny do mieszkania, które nie sprawiają większych trudności w uprawie. Do rodzaju dracena zalicza się ponad 40 gatunków sukulentów drzewiastych i krzewiastych, które naturalnie występują w tropikalnych i subtropikalnych rejonach Azji i Afryki. Gatunki dostosowane do prowadzenia w doniczkach i uprawy domowej to: dracena wonna, obrzeżona i dracena Sandera.

Dracena — stanowisko

Draceny odwdzięczają pięknym wyglądem i silnym wzrostem, jeśli zapewni się im prawidłowe warunki. Rośliny z tej grupy odznaczają się dużymi wymaganiami świetlnymi. Dobrze czują się na stanowiskach widnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. To ważne szczególnie w przypadku odmian o kolorowych liściach. Z powodu niewystarczającej ilości światła mogą one blaknąć lub nie wybarwiać się.

Ze względu na egzotyczne pochodzenie, draceny są ciepłolubne, ale często nie tolerują nadmiernie suchego powietrza. W okresie zimowym należy im zapewnić temperaturę na poziomie 12-15 st. C (w przypadku draceny wonnej) i 15-18 st. C (dracena obrzeżona, Sandera). Latem odpowiednia dla nich jest przeciętna temperatura pokojowa.

Dracena — podlewanie

Podlewanie roślin należy dopasować do pory roku: latem i wiosną zaleca się umiarkowane nawadnianie (kolejne podlewanie wykonuje się, gdy wierzch podłoża jest lekko wilgotny), jesienią i zimą należy je ograniczyć (rośliny podlewa się, gdy ziemia w doniczce przeschnie). Draceny dobrze znoszą zraszanie.

Dracena — ziemia

Podłoże dla dracen powinno być żyzne, próchnicze, bogate w składniki pokarmowe, ale lekkie i  przepuszczalne. Rośliny z tej grupy preferują ziemię o lekko kwaśnym pH (pH 6,3-6,8). W sklepach ogrodniczych kupić można ziemię przeznaczoną do uprawy dracen, juk oraz palm. Sprawdzi się również ziemią liściowa lub samodzielnie przygotowana mieszanka ziemi kompostowej, grubego piasku i torfu (proporcje 3:2:1).

Dracena — nawożenie

W okresie wzrostu warto nawozić rośliny płynnym nawozem wieloskładnikowym rozprowadzonym w wodzie do podlewania. Zabieg powtarza się zwykle raz na dwa tygodnie.

Dracena — przesadzanie

Do prawidłowego rozwoju draceny wymagają regularnego przesadzania do nowej, niewyjałowionej ziemi. Nieduże i młode okazy przesadza się nawet co roku, a starsze co 2-3 lata (lub wcześniej, jeśli doniczka jest zbyt mała). Zabieg ten przeprowadza się na wiosnę. Jeśli rozmiar okazu uniemożliwia przesadzenie, należy wymienić wierzchnią warstwę podłoża na nową. Przed przeniesieniem draceny do większego pojemnika na jego dnie warto umieścić warstwę drenażu.

dracena ma żółte końce Liście draceny zawijają się na końcach z powodu przesuszonego powietrza Fot. 123RF/PICSEL

Czego nie lubi dracena?

W pielęgnacji dracen szczególnie istotne jest właściwie nawadnianie. Rośliny nie przepadają za zalewaniem podłoża lub utrzymywaniu wody w podstawce doniczki. Może to prowadzić do gnicia korzeni i łodyg, które objawiają się ogólnym pogorszeniem stanu roślin. Jeśli dracena ma opuszczone liście, robią się one wiotkie i żółkną w pierwszej kolejności dobrze skontrolować stan korzeni.

Zbyt wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza również źle wpływają na draceny — powodują, że końcówki ich liści są suche lub zawijają się. Problem ten pojawia się szczególnie zimą, gdy na skutek nadmiernego ogrzewania powietrze w mieszkaniu staje się suche. Aby odratować rośliny, zaleca się zraszać je wodą lub umieścić w pobliżu doniczek pojemniki z wodą, która parując, zwiększy wilgotność powietrza.

Szok termiczny (gwałtowna zmiana temperatury zmiana warunków z chłodnych na ciepłe, np. po przyniesieniu ze sklepu), często sprawia, że brzegi liści draceny pękają.

Dlaczego dracena gubi liście?

Opadanie dolnych liści w przypadku dracen jest zjawiskiem naturalnym, związanym z tworzeniem się pnia. Niepokojący powinien być nadmierny, masowy opad, prowadzący do jego ogołocenia. Stan ten powodowany jest przesuszonym powietrzem i zbyt wysoką albo wręcz przeciwnie, zbyt niską temperaturą, niedopasowaną do wymagań gatunkowych tych roślin.

Nieduży przyrost oraz drobnienie liści (czasem też ich żółknięcie i opadanie) może być związane z niewłaściwym nawożeniem dracen i niedoborami składników odżywczych. Plamy na liściach wierzchołkowych to objaw nadmiaru fluoru, którego źródłem są nawozy fosforowe oraz woda kranowa.  Z kolei przenawożenie azotem można rozpoznać po zaniku intensywnej barwy liści.

dracena żółte liście Liście dracen żółkną z powodu błędów  nawożeniu lub podlewaniu Fot. 123RF/PICSEL

Dracena — choroby 

Nieprawidłowa pielęgnacja może przyczynić się do porażenia draceny chorobami grzybowymi i bakteryjnymi.Do najczęstszych chorób atakujących draceny należą:

  • Bakteryjna plamistość liści – na liściach pojawiają się, ciemnobrązowe, szybko rosnące, wodniste plamy, które niekiedy nieprzyjemnie pachną, czasem dochodzi też do czernienia dolnej części łodygi. W przypadku tej choroby należy reagować szybko, ponieważ rośliny w zaawansowanym stadium nadają się już tylko do wyrzucenia. Przeciwko bakteryjnej plamistości używa się chemicznych preparatów, które stymulują wzrost rośliny i jednocześnie hamując rozwój patogenów.
  • Grzybowa plamistość liściach – żółte lub brązowawe, niewielkie plamy z fioletową obwódką oznaczają infekcję o podłożu grzybowym. W przypadku wystąpienia choroby, porażone liście należy usuwać oraz ograniczyć zraszanie roślin. Zaleca się wykonywanie oprysków środkami grzybobójczymi i biopreparatami.
  • Fuzaryjna plamistość liści – w wyniku infekcji na liściach uwidaczniają się wodniste plamy z żółtą otoczką, a u podstawy rozet liściowych pojawia się zgnilizna. Chorobę zwalcza się przy użyciu biopreparatów przeznaczonych w tym celu.

 Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego dracena żółknie i gubi liście? Dzięki temu odratujesz roślinę"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.