Porady ogrodnicze

Domowy środek na chwasty – naturalne sposoby na chwasty w ogrodzie i na kostce brukowej

Chwasty to wszystkie rośliny, które są niepożądane w danym miejscu. Choć czasem ładnie się prezentują i mają lecznicze właściwości, mogą też szybko się rozsiać i zniszczyć uprawy. Jak pozbyć się chwastów z ogrodu i z kostki brukowej? Oto kilka skutecznych i jednocześnie naturalnych sposobów na walkę z nimi.

Domowy środek na chwasty – naturalne sposoby na chwasty w ogrodzie i na kostce brukowej
Jak się pozbyć chwastów naturalnymi sposobami? Oto najskuteczniejsze pomysły. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to są chwasty?

Czym są chwasty? To rośliny, które są niepożądane w danym miejscu. Zazwyczaj rosną dziko na siedliskach segetalnych, czyli tych wytworzonych przez działania człowieka i przeznaczonych do uprawy roślin. Chwasty mogą niekorzystnie wpływać na uprawę roślin użytkowych, ponieważ konkurują z nimi o składniki pokarmowe, wodę i światło. Właśnie dlatego tak chętnie i uparcie się ich pozbywamy. Należy jednak pamiętać, że część chwastów w innym miejscu jest uznawana za pożyteczne. Niektóre wykazują nawet działanie lecznicze. Należą do nich między innymi:

 • mniszek lekarski,
 • dziurawiec zwyczajny,
 • krwawnik pospolity,
 • rdest ptasi,
 • przytulia czepna,
 • gwiazdnica pospolita.

Do pojawienia się chwastów na trawniku czy na kostce brukowej może się przyczyniać nieodpowiednia pielęgnacja. Rzadki trawnik lub brak trawy to miejsca idealne dla ich wzrostu. Powodem ich inwazji może być też zbyt niskie koszenie, zbyt oszczędne podlewanie i niedostateczne nawożenie. Znaczenie może mieć także odczyn gleby. Gdy jest kwaśny (pH poniżej 6), środowisko sprzyja występowaniu chwastów.

Jakie są rodzaje chwastów?

Chwasty możemy podzielić na jednoliścienne i dwuliścienne. Do pierwszej grupy należą takie, które w trakcie kiełkowania wytwarzają tylko jeden liścień. To rośliny jednoroczne lub wieloletnie, do których zalicza się między innymi:

 • miotła zbożowa,
 • chwastnica jednostronna,
 • wyczyniec polny,
 • perz właściwy.

Chwasty dwuliścienne rozsiewają się tak w ogrodzie, jak i na polach uprawnych. Są trudne do usunięcia, ponieważ zwykle mocno zakorzeniają się w glebie. W początkowej fazie wzrostu rośliny te mają dwa liścienie (liście zarodkowe). Do chwastów dwuliściennych należy między innymi:

 • chaber bławatek,
 • jasnota purpurowa,
 • przytulia czepna,
 • niezapominajka polna,
 • kąkol polny.

Chwasty można pogrupować także wedle innych kryteriów, biorąc pod uwagę czy to długość cyklu życiowego, czy też miejsce występowania lub główny sposób rozmnażania.

Przeczytaj również: Usuwanie mchu z podjazdu, schodów i trawnika. Sprawdzone sposoby, które niszczą tylko mech

Jak się pozbyć chwastów – 3 naturalne sposoby

Walka z chwastami jest bardzo uciążliwa. Wielu osobom wydaje się zapewne, że jedynymi skutecznymi metodami na ich pozbycie się są chemiczne opryski na chwasty czy ręczne pielenie. Metody te są często stosowane, jednak ręczne wyrywanie chwastów bywa ogromnie męczące. Z kolei chemiczne opryski mogą zaszkodzić nie tylko chwastom, ale też innym roślinom.

Jak się pozbyć chwastów naturalnymi sposobami? Oto najskuteczniejsze pomysły:

 • Oprysk na chwasty z octu – wystarczy wymieszać ocet z wodą w proporcji 2:1. Otrzymanym roztworem należy opryskać chwasty. Najlepiej zastosować tę metodę na podjeździe czy ścieżce, a więc w miejscu, gdzie nie ma innych roślin. To doskonały sposób na pozbycie się chwastów rosnących na kostce brukowej. Zniszczy chwasty, a przy tym nie uszkodzi kostki, chociaż dla pewności warto wykonać wcześniej próbę w mało widocznym miejscu. Ewentualnie można w bezwietrzny dzień spróbować nanieść roztwór octu na chwasty rosnące między roślinami uprawnymi. Trzeba to jednak zrobić ostrożnie, aby ocet nie zniszczył kwiatów czy traw, które uprawiamy.

 • Soda oczyszczona na chwasty – świetnie poradzi sobie z chwastami na podjazdach i ścieżkach. Należy je posypać sodą już wiosną, zanim zaczną rosnąć lub bezpośrednio po ręcznym usunięciu, by nie odrosły.

 • Boraks na chwasty – środek ten świetnie poradzi sobie z chwastami rosnącymi na przykład w szczelinach chodnika przed domem. To produkt, który można kupić w aptece. Posypujemy szczeliny boraksem już wczesną wiosną, aby chwasty nie mogły się mocno ukorzenić. Boraks odstrasza także mrówki i inne owady. Trzeba jednak uważać, aby specyfik ten nie uszkodził innych roślin, ponieważ wykazuje działanie toksyczne i drażniące.

Przed pojawianiem się chwastów na kostce brukowej może też zabezpieczyć jej fugowanie.

Chwasty w ogrodzie – skutki

Chwasty trawnikowe wyróżniają się zwykle dość krótkim okresem wegetacji. Szybko wydają nasiona, a więc niezwykle prędko się też rozprzestrzeniają. Doskonale dostosowują się do warunków otoczenia, przez co wypierają trawy uprawne. To rośliny dzikie, odznaczające się większą wytrzymałością. Często silnie zakorzeniają się w glebie. W efekcie mogą nawet doprowadzić do całkowitego zamarcia roślin czy traw uprawnych, przez co na pięknym i zadbanym dotychczas trawniku pojawiają się puste przestrzenie.

Niektóre chwasty nie powodują od razu takich strat, jednak ich nadmierny rozrost i tak sprawi, że będą konkurować z uprawami czy trawą o składniki pokarmowe, wodę oraz światło. Ich występowanie wiąże się przede wszystkim ze zubożeniem zasobów energetycznych w glebie. Im są wyższe i im jest ich więcej, tym bardziej zacieniają rośliny uprawne. Niektóre chwasty mają też właściwości trujące. To na przykład szczwół plamisty, który często pojawia się przy drogach czy płotach, ale też skrzyp polny, który korzystnie wpływa na stan włosów i paznokci, ale jednocześnie może być trujący dla krów oraz koni.

Przeczytaj również: 

Drzewo tlenowe - szybko rośnie i błyskawicznie pochłania dwutlenek węgla. Uprawa, sadzenie, przycinanie Oxytree

Żółte i suche placki na trawniku. Jak uzupełnić dziury w trawniku? Niezawodne sposoby

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.