Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Monstera nadal nie ma dziur? To częsty problem, ale jest na to rada

Monstera jest ceniona przede wszystkim za swoje efektowne, duże i dziurawe liście. Jednak nie każdemu domowemu okazowi udaje się je wytworzyć. Może to być źródłem niepokoju, zwłaszcza gdy roślina wydaje się zdrowa, a mimo to jej liście pozostają gładkie. Skąd bierze się ten problem i jak wspomóc roślinę w rozwoju? Sprawdź, co może wpływać na brak dziur w liściach monstery i jakie warunki trzeba jej zapewnić, by w pełni rozwinęła swój potencjał.

 

Monstera nadal nie ma dziur? To częsty problem, ale jest na to rada
Przyczyn braku lub małej ilości dziur w liściach monstery może być kilka. Na co zwrócić uwagę? Fot. wirestock/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego monstera nie ma dziur?

Na początku warto zaznaczyć, że nie każda monstera ma naturalną skłonność do tworzenia charakterystycznych dziur (fenestracji) w liściach. Najbardziej znana jest monstera deliciosa, która w sprzyjających warunkach dorasta do imponujących rozmiarów, przy czym rozwija liście z licznymi otworami i wcięciami. Jednak istnieją odmiany, które nie wykształcają dziurnp. monstera karstenianum, standleyana i tuberculata.

Brak dziur w liściach często wynika po prostu z młodego wieku rośliny. Młode monstery mają liście sercowate, pełne i gładkie – fenestracje pojawiają się dopiero wraz z wiekiem i wzrostem rośliny. Zazwyczaj pierwsze otwory można zaobserwować, gdy monstera osiągnie co najmniej 2-3 lata lub rozrośnie się na szerokość ok. 90 cm. To naturalny etap rozwoju: gdy roślina staje się starsza i silniejsza, z każdym nowym liściem pojawia się coraz więcej dziur i wcięć. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i pozwolić monsterze dojrzeć, zapewniając jej jak najlepsze warunki do wzrostu.

Natomiast jeżeli roślina powinna mieć już dziury (odpowiednia odmiana np. deliciosa czy borsigiana variegata, wiek ok. 2-3 lata), a mimo to ich nie wytwarza, przyczyną są najczęściej błędy w uprawie, m.in. stanowisko, wilgotność powietrza, podłoże, nawożenie czy też podlewanie. 

Przeczytaj również: Monstera wreszcie zaczęła wypuszczać nowe liście. Pomogła kuracja z herbaty

Jak prawidłowo pielęgnować monsterę i przyspieszyć jej wzrost?

Warunki uprawy monstery w domu są bezpośrednio związane z jej pochodzeniem z tropikalnych lasów deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. Monstera rośnie jako pnącze pod osłoną wysokich drzew. Zapewnienie roślinie warunków zbliżonych do naturalnego środowiska pozwala jej zdrowo rosnąć i wytwarzać charakterystyczne, efektowne liście:

  • Stanowisko

Monstera najlepiej rośnie w jasnym, rozproszonym świetle. Zbyt ciemne miejsce spowalnia wzrost i powoduje, że liście są mniejsze i pozbawione fenestracji. Bezpośrednie słońce może poparzyć liście, dlatego idealne jest stanowisko przy oknie z firanką lub kilka metrów od południowego okna. Jeżeli monstera rośnie w głębi pokoju, warto rozważyć doświetlanie lampą roślinną, szczególnie zimą. Roślina nie toleruje przeciągów, a optymalna temperatura dla jej szybkiego wzrostu to 20–28°C.

  • Podlewanie i wilgotność powietrza

Monstera lubi umiarkowanie wilgotne podłoże – należy podlewać ją wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi (ok. 2-4 cm) przeschnie. Roślina pobiera również wodę z otoczenia poprzez korzenie powietrzne (pełniące też funkcję korzeni czepnych), wyrastające z łodygi. Dlatego ważna jest także wysoka wilgotność powietrza (optymalnie powyżej 60 proc.). Można regularnie zraszać liście, korzystać z nawilżacza powietrza lub ustawić doniczkę na podstawce z mokrymi kamykami. Zimą nie powinna stać w pobliżu grzejnika – powietrze będzie zbyt suche.


Monstera deliciosa to pnącze, którego liście mogą osiągać ok. 60 cm średnicy w warunkach naturalnych. Fot. tylim/CanvaPro

  • Nawożenie i podłoże

Aby monstera szybko rosła, potrzebuje regularnego nawożenia. W okresie intensywnego wzrostu (wiosna–lato) należy stosować nawóz do roślin zielonych co 2-3 tygodnie. Jesienią i zimą warto ograniczyć nawożenie do jednego razu w miesiącu lub całkowicie z niego zrezygnować. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, bogate w próchnicę, z dodatkiem perlitu lub kory, aby zapewnić korzeniom dostęp powietrza i zapobiec zastojom wody.

  • Podpory i przesadzanie

Monstera to roślina pnąca – szybciej rośnie, gdy ma możliwość wspinania się po podporze (np. kratce wypełnionej wilgotnym mchem lub paliku kokosowym) przy pomocy korzeni. Roślina ta nie lubi częstego przesadzania. Najlepiej robić to ok. co 2 lata (wiosną), wymieniając doniczkę na większą, by zapewnić jej miejsce na rozrost korzeni. Zawsze należy wybierać doniczki z otworami odpływowymi, co zapobiega zastojom wody i gniciu korzeni.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak dbać o storczyki latem, by dłużej kwitły? Krzemowa odżywka sprawia, że zasypują się kwiatami

Szkodniki roślin doniczkowych. Jak je rozpoznać i szybko się ich pozbyć?

4 najlepsze domowe nawozy do zamiokulkasa. Tanie i bogate w składniki odżywcze

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.