Spis treści:
Palikowanie roślin
Wiele roślin doniczkowych poradzi sobie bez dodatkowego wsparcia w postaci podpory. Istnieją jednak gatunki, dla których jest to niezbędne, gdyż mogą być narażone na złamanie pędów. Jeśli zatem zależy ci na ich prawidłowym rozwoju, należy zadbać o palikowanie, czyli montaż specjalnych podpórek. Głównym celem tego zabiegu jest ustabilizowanie rośliny oraz wsparcie jej swobodnego rozrostu. Jest to szczególnie istotne, gdy dany okaz posiada masywne liście, które są dla niego obciążeniem.
Niektóre rośliny w środowisku naturalnym cechują się niezwykłym trybem życia. Są to tzw. pnącza, które wspinają się po pniach drzew, aby ich liście miały dostęp do światła. Niestety bez odpowiedniego wsparcia ich pędy mogą się łamać pod własnym ciężarem. Dlatego podpory pełnią ważną rolę w życiu tych roślin, gdyż umożliwiają wspinanie się do góry. Dzięki temu rośliny mogą tworzyć większe liście. Co więcej, odwdzięczą się pięknym wzrostem i staną się prawdziwą ozdobą twojego domu czy mieszkania.
Palikowanie umożliwia roślinom wspinanie się ku górze. Fot.123RF.com
Jakie rośliny wymagają palikowania?
W środowisku naturalnym rośliny, takie jak monstery, filodendrony czy rafidofory, wspinają się po pniach drzew, by dotrzeć do światła. Ich łodygi są wiotkie, słabe oraz mają skłonność do przewracania się i łamania. Z racji tego, że rośliny nie mogą samodzielnie utrzymać ciężar masywnych liści, wymagają palikowania. Zabieg ten zapewni naszym okazom stabilizację, a także umożliwi wspinanie się ku górze. Utrzyma też cięższe pędy oraz ochroni je przed złamaniem. Ponadto palikowanie umożliwi roślinom prawidłowy wzrost, a także uzyskanie właściwego pokroju czy wielkości liści (przyczepione do podpory mają większy dostęp do światła).
Przeczytaj również: Jeśli monstera marnieje w oczach, to oznacza, że czegoś jej brakuje. Przygotuj specjalną odżywkę
W przypadku drobniejszych roślin zwisających, takich jak bluszcz, hoja czy ceropegia, palikowanie jest opcjonalne. Tworzą długie, zwisające pędy, które wspaniale zdobią każde wnętrze. Warto też wiedzieć, że rośliny zwisające mają elastyczne pędy, które można formować w różnorakie kształty. To sprawia, że mogą rosnąć na podpórkach i wszelkiego rodzaju drabinkach.
Monstera nie może samodzielnie utrzymać ciężar masywnych liści, dlatego wymaga palikowania. Fot.CanvaPro
Jakie paliki stosować do roślin?
Obecnie na rynku można znaleźć bardzo duży wybór palików do roślin doniczkowych, które różnią się przede wszystkim kształtem oraz materiałem użytym do produkcji. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.
-
Palik kokosowy
Paliki z włókna kokosowego są bardzo popularne. Występują w różnych wariantach, grubościach i wysokościach, dlatego można łatwo dobrać odpowiednią podporę dla naszych roślin. Najlepiej sprawdzą się w przypadku gatunków o dużych i długich korzeniach powietrznych, np. monstery czy filodendronów. Palik kokosowy jest bardzo solidny, dlatego bez problemu utrzyma ciężkie rośliny w pionie.
-
Palik z mchu sphagnum
To pionowa podpórka, wypełniona mchem sphagnum, który ma właściwości absorpcji (wchłaniania) wody. Następnie oddaje ją roślinie, która jest do niego przyczepiona za pomocą korzeni powietrznych. To sprawia, że palik z mchu sphagnum doskonale sprawdzi się w domach, w których powietrze jest wyjątkowo suche. Ważne jest jednak, aby zamontować podporę podczas przesadzania rośliny, inaczej możemy doprowadzić do zniszczenia jej korzeni.
W przypadku monstery czy filodendronów równie dobrze sprawdzą się biodegradowalne paliki wykonane z miskantów i odpadów ziemniaczanych. Niezależnie od tego, jaki rodzaj podpory wybierzemy, ważne jest, aby miała chropowatą powierzchnię, co ułatwi korzeniom powietrznym chwycenie się palika.
Jeśli chodzi o drobniejsze rośliny zwisające, warto postawić na podpórki metalowe, tyczki bambusowe, a także klasyczne drabinki. Doskonale sprawdzą się też podpory o ciekawych kształtach, które pozwalają uzyskać oryginalny pokrój i wygląd roślin.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Reanimacja roślin doniczkowych w zimie. Zamiast do ogrodniczego, idę do apteki