Spis treści:
Gwiazda betlejemska pochodzi z Meksyku. Jej cechą charakterystyczną są przebarwiające się przykwiatki, które wspaniale kontrastują z zielonymi liśćmi. Na święta Bożego Narodzenia wybieramy roślinę z czerwonymi przykwiatkami. Mogą mieć również pomarańczową, żółtą, białą lub dwukolorową barwę.
Jakie wymagania ma gwiazda betlejemska?
Gwiazda betlejemska będzie kwitła kilka miesięcy, jeśli zastosujemy proste zasady pielęgnacyjne. Roślina ta nie ma wygórowanych wymagań.
- Stanowisko
Gwiazda betlejemska wymaga ciepłego i jasnego stanowiska, jednak nie stawiajmy jej przy grzejnikach. Optymalna temperatura dla tego kwiatu to 18-21 stopni Celsjusza. Nie toleruje natomiast ciemnych i przewiewnych pomieszczeń.
- Podłoże
Gwiazda betlejemska lubi torfowe i stale wilgotne podłoże. Nie możemy doprowadzić do przesuszenia gleby, ponieważ poinsecja nie odzyska swojego atrakcyjnego wyglądu. Pamiętajmy, że ta roślina nie może mieć zbyt wilgotnej ziemi, ponieważ prowadzi to do rozwoju chorób grzybowych i gnicia korzeni.
- Podlewanie
Ten bożonarodzeniowy kwiat powinniśmy podlewać umiarkowanie – co dwa dni, woda nie może zalegać w podstawce. W przypadku suchego powietrza w pomieszczeniu warto rozpylać mgiełkę wokół gwiazdy betlejemskiej lub stosować nawilżacz powietrza.
Przeczytaj również: Najpiękniejsze odmiany gwiazdy betlejemskiej. Nie tylko czerwone
- Przycinanie
Przycinanie pędów gwiazdy betlejemskiej jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, wykonujemy go latem. W lipcu należy przyciąć łodyżki o około 2 centymetry. Zabieg ten powtarzamy po miesiącu.
- Zimowanie
Pod koniec zimy gwiazda betlejemska przechodzi w stan spoczynku. Wtedy należy skrócić jej pędy. W odmianach krzaczastych zostawiamy na bocznych gałązkach po 2-3 pąki w kątach liści, natomiast formy jednopędowe przycinamy nad 3 bądź 4 pąkiem. Po wykonaniu tego zabiegu przenosimy poinsecję do chłodnego pomieszczenia o temperaturze 12-15 stopni Celsjusza, zaprzestając podlewania i nawożenia.
- Przesadzanie
W marcu lub kwietniu przesadzamy gwiazdę betlejemską do żyznej ziemi z dodatkiem keramzytu i piasku gruboziarnistego. Optymalne pH podłoża powinno wynosić od 5,8 do 6,5. Po przesadzeniu ustawiamy poinsecję w jasnym pomieszczeniu o temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Roślinę intensywnie podlewamy i zaczynamy nawozić, gdy nowe pędy urosną do kilku centymetrów.
Poinsencja to kwiat, który kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Fot.123RF/Piscel
Czym nawozić gwiazdę betlejemską?
Gwiazdę betlejemską warto zasilać nawozem z suchych drożdży, ciepłej wody i krowiego mleka. Ta mleczna odżywka wzmacnia roślinę i zapewnia jej odpowiednie mikroelementy niezbędne do kwitnięcia.
Na początek musimy wsypać do naczynia paczkę suszonych drożdży. Następnie należy zalać je 200 mililitrami ciepłej wody i zostawić na parę minut.
W następnym kroku dodajemy 300 mililitrów krowiego mleka, ponieważ zawarte w nim białko jest źródłem azotu organicznego – wspomaga wzrost gwiazdy betlejemskiej. W swoim składzie ma również wapń będący ważnym składnikiem odżywczym.
Za pomocą strzykawki nabieramy mleczny nawóz, wystarczy nawet kilkanaście mililitrów. Polewamy nim ziemię dookoła łodyg gwiazdy betlejemskiej. Czynność powtarzamy raz na dwa tygodnie.
Przeczytaj również:
Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska długo stała? Unikaj tego błędu, a kwiat przetrwa kilka lat
Te rośliny przyciągają pieniądze i szczęście. Sprawdź, jak je pielęgnować i nie zmarnować