Rośliny domowe

Zakwita tylko raz w swoim życiu. Co zrobić po przekwitnięciu i jak pielęgnować echmeę

Echmea, kwitnąca tylko raz w ciągu całego swojego cyklu życiowego, uznawana jest za jedną z piękniejszych reprezentantów bromelii. To ciekawie prezentująca się, a przy łatwa w pielęgnacji roślina, która na pewno wniesie do mieszkania trochę egzotyki. Co warto wiedzieć na temat jej kwitnienia i domowej pielęgnacji?

Zakwita tylko raz w swoim życiu. Co zrobić po przekwitnięciu i jak pielęgnować echmeę
Echmea jest niezwykle oryginalną rośliną ozdobną. Fot.123RF.com

Spis treści:

Echmea – roślina blisko spokrewniona z ananasem

Rośliny z rodzaju Aechmea należą do dość obszernej rodziny bromeliowatych (łac. Bromeliaceae), inaczej ananasowatych, w której wyróżnia się około 1400 różnych gatunków.

Najbardziej znaną echmeą jest echmea wstęgowata (łac. Aechmea fasciata), która pochodzi z egzotycznych lasów deszczowych Ameryki Południowej. Jest bardzo blisko spokrewniona z ananasem i podobnie jak inne ananasowate, zalicza się do epifitów. Oznacza to, że w naturalnym środowisku porasta konary drzew. Gałęzie służą tej roślinie za podporę, natomiast kora dostarcza niezbędnych składników odżywczych.

Warto pamiętać o tym, że echmea zakwita tylko raz w życiu, ale kwitną dopiero kilkuletnie okazy rośliny. Drobne kwiaty w wierzchołkowej części kwiatostanu pojawiają się zazwyczaj w lecie, chociaż niektóre okazy mogą zakwitać w dowolnej porze w ciągu roku, także zimą. Kwiatostan wygląda świeżo przez minimum 6 tygodni. Najczęściej jest to jednak okres około 3 – 4 miesięcy.  

echmea uprawa Echmea wstęgowata jest epifitem i w naturze rośnie na konarach drzew. Fot.123RF.com

Jak wygląda echmea?

Echmea wstęgowata wyróżnia się dość okazałym kwiatostanem o kształcie gwiazdy, który wyrasta z samego środka rozety liściowej. Składa się z różowych przykwiatków, spomiędzy których wyrastają tak zwane kwiaty właściwe. Te zwykle przybierają różną barwę – wszystko zależy od odmiany.

W języku angielskim echmea występuje także pod potoczną nazwą „vase” (tłum. „wazon”). To bardzo adekwatne określenie na pokrój opisywanej rośliny. Ta tworzy bowiem specyficzną lejkowatą rozetę, której kształt ułatwia roślinie gromadzenie wody. Sama rozeta ma długie, grube i ciemnozielone liście, które pokrywają się srebrzystym nalotem. Odpowiednio wyrośnięta może przybierać średnicę do 60 cm z liśćmi długości 30 cm.

Echmea słynie właśnie z dekoracyjnych liści oraz ze stosunkowo długo utrzymującego się kwiatostanu – różowego, o oryginalnej prezencji.

Przeczytaj również: Echinocactus grusonii - uroczy sukulent o zjawiskowych kwiatach. Jak go pielęgnować?

Echinocactus grusonii Echinocactus grusonii to uroczy sukulent, który urozmaici każdą, zieloną, egzotyczna kompozycję. Fot.123RF.com

Echmea – zróżnicowanie gatunkowe i rodzajowe

Opisywany kwiat z rodziny bromeliowatych jest zróżnicowany pod względem gatunkowym i rodzajowym.

Jeśli chodzi o ten pierwszy podział, to trzeba podkreślić, że najliczniej występuje wspomniana już echmea wstęgowata. Jej wysokość może sięgać do około 60 cm. Roślina ta tworzy niezbyt rozległy system korzeniowy. Do pozostałych cech charakterystycznych zaliczają się duże, ozdobne liście i oryginalny kwiatostan, złożony z kwiatów o niebieskofioletowej barwie.

Do pozostałych gatunków zaliczają się między innymi:

 • echmea błyszcząca (łac. Aechmea fulgens),
 • echmea lancetolistna (łac. Aechmea chantinii),
 • echmea Aechmea miniata,
 • echmea Aechmea kentii,
 • echmea Aechmea weilbachii,
 • echmea Aechmea serrata,
 • echmea Aechmea drakeana,
 • echmea Aechmea aquilega,
 • echmea Aechmea biflora.

W odniesieniu do zróżnicowania odmianowego rodzaju wyróżnia się:

 • odmianę „Variegata” (liście paskowane),
 • odmianę „Blue Tango” (rozgałęziony kwiatostan o fioletoworóżowej jaskrawej barwie),
 • odmianę „Ametista” (kwiaty w odcieniu ametystowym),
 • odmianę „Kiwi” (o paskowanych zielonopurpurowych liściach),
 • odmianę „Morgana” (szerokie szarozielone liście).

Oczywiście tych wariantów jest jeszcze znacznie więcej.

Echmea – uprawa i pielęgnacja w domowych warunkach

Echmea to roślina uznawana za łatwą w pielęgnacji i tolerancyjną na wiele warunków. Odnajdzie się w wielu domach i mieszkaniach. Do tego jest łatwo dostępna – do zakupienia w praktycznie każdym większym sklepie z roślinami.

Pielęgnacja echmei wstęgowatej rosnącej w doniczce nie powinna sprawiać trudności nawet tym osobom, które nie są wprawione w ogrodnictwie. Roślina dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie, ale również światło rozproszone. Do wzrostu będzie potrzebować dość wilgotnej ziemi i temperatury pokojowej, mieszczącej się w przedziale od 12 do 27 stopni Celsjusza. Natomiast najbardziej optymalne będą wartości  18 – 24°C. W niższej temperaturze zwłaszcza młode egzemplarze echmei mogą niestety gnić.

 • Podłoże echmei

Echmeę sadzi się w bezwapniową i przepuszczalną ziemię, najlepiej wyłożoną z wierzchu korą. Dobrze sprawdzają się ponadto mieszanki z torfu i gruboziarnistego piasku. Przyda się też oczywiście drenaż na dnie donicy.

 • Podlewanie echmei

Pamiętaj o tym, że w naturze echmea rośnie w zagłębieniach kory i chętnie korzysta z wody deszczowej. Ta spływa do niej po liściach do lejkowatego otworu. Postaraj się odtworzyć takie warunki w domowym zaciszu. Dlatego podlewając roślinę, kieruj zawsze strumień wody wprost do wnętrza rozety.

Podłoże, w którym echmea rośnie, musi być stale wilgotne, dlatego wodę dostarczaj co najmniej 2 razy w tygodniu. Jeśli mieszkanie nie ma dużej wilgotności powietrza, rób to częściej. W leju rozety liściowej powinno ciągle znajdować się około 2,5 centymetra wody. Trzeba ją zmieniać mniej więcej raz w miesiącu.

echmea pielęgnacja Zaletą echmei jest łatwa uprawa i niewielki zakres czynności pielęgnacyjnych. Fot.123RF.com

 • Nawożenie echmei

Starszym roślinom z tego gatunku możesz podać raz w roku mocno rozcieńczoną dawkę nawozu dla sukulentów. W przypadku młodszych okazów jest to zbędne.

 • Rozmnażanie echmei 

Rozmnażanie echmei wstęgowatej przeprowadza się metodą odrostów korzeniowych. Natomiast z ich oddzieleniem trzeba poczekać do chwili, gdy stara rozeta całkowicie obumrze. Jeśli już nadejdzie właściwy moment, to przy użyciu noża oddziel młodą rozetę od starej.

Sadzonkę echmei sadzi się następnie w nowej doniczce i obficie podlewa się wodą. Prawidłowo przygotowana „nowa” roślina powinna mieć mniej więcej połowę wysokości rośliny matecznej.

 • Choroby i szkodniki echmei 

Echmea nie jest rośliną szczególnie narażoną na choroby i na szkodniki. Niemniej, podobnie jak w przypadku każdej innej rośliny, w zbyt suchych warunkach uprawy mogą pojawić się mszyce. Do ich zwalczania warto użyć domowych lub chemicznych preparatów.

Echmea – co robić, gdy przekwitnie? 

Zostało już wspomniane o tym, że echmea kwitnie tylko raz. Zatem trzeba wiedzieć, co robić z rośliną po przekwitnieniu.

Zeschły lub zwiędnięty kwiat usuwa się, odcinając go u podstawy ostrym narzędziem. Obumarłą roślinę mateczną usuń, a odrosty oddziel i zasadź osobno do doniczek. Te urosną i za kilka lat także zakwitną.

Dlaczego echmea nie chce kwitnąć?

Jeśli echmea nie chce kwitnąć, to możliwe, że roślina była nadmiernie podlewana lub wzrasta w zbyt niskiej temperaturze. Warto to zaobserwować i w porę zareagować. Usuń ewentualną wodę z rozety, przesusz ziemię i przenieś roślinę na cieplejsze stanowisko.   

Jak przyspieszyć kwitnienie? Można na przykład umieścić ogryzek jabłka w lejku rozety liściowej młodej rośliny. Taka materia organiczna wydzieli etylen, który pobudza kwiaty.  

Echmea to na pewno roślina dla cierpliwych, którzy potrafią poczekać na to, co najpiękniejsze. Aż kilku lat trzeba na to, by pojawiły się zachwycające kwiatostany, dodające wnętrzom egzotycznego charakteru. Na pewno jednak warto ich oczekiwać i cieszyć się, gdy już się zaprezentują.

Przeczytaj również: Wiecznie zielona roślina idealna dla początkujących. Jak dbać o zroślichę?

Zroślicha Zroślicha pięknie prezentuje się we wnętrzach. Fot. 123RF.com

Egzotyczna ozdoba, skuteczne lekarstwo. Właściwości aloesu na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.