Spis treści:
- Dlaczego przesadzanie roślin doniczkowych jest takie ważne?
- Przesadzanie roślin doniczkowych – kalendarz ma znaczenie
- Przesadzanie roślin doniczkowych a fazy księżyca
- Przesadzanie roślin doniczkowych krok po kroku
- Przesadzanie roślin doniczkowych – błędy, których możesz uniknąć
Dlaczego przesadzanie roślin doniczkowych jest takie ważne?
Mieszkanie udekorowane zielenią nabiera wyjątkowego ciepła i charakteru. Rośliny zdobiące wnętrze zwykle są starannie dobierane i otoczone sporą troską. Jednakże podlewanie, nawożenie i przycinanie to nie wszystko. Rośliny doniczkowe nie tylko zużywają substancje odżywcze z podłoża, ale także powiększają swe rozmiary zarówno nad ziemią, jak i pod nią. Aby mogły dalej się rozwijać i cieszyć oko swoim bujnym wzrostem, z biegiem czasu wymagają zapewnienia im coraz większego pojemnika.
Po czym poznać, że roślina wymaga przesadzenia? Gdy doniczka jest już zbyt mała, nie tylko łatwo się przewraca. Z pewnością zauważysz, że:
- korzenie wychodzą przez otwór w dnie doniczki,
- roślinie opadają liście,
- podłoże staje się zbite,
- widocznych jest wiele nowych odrostów,
- wiosną nie pojawiają się nowe pędy,
- zielona roślina staje się mniej zielona,
- roślina przestanie kwitnąć.
Nie ma jednego, określonego czasu, co jaki warto przesadzać rośliny. Młode, rosnące okazy wymagają go raz w roku, z kolei starsze – co 2-3 lata. Z kolei niektórym wystarczy tylko wymiana wierzchniej warstwy podłoża na nowe.
Przed przesadzaniem należy intensywnie podlać roślinę doniczkową. Fot.123RF.com
Przesadzanie roślin doniczkowych – kalendarz ma znaczenie
Duże znaczenie w przypadku przesadzania roślin mają określone pory roku. Warto zapoznać się z wymaganiami konkretnych okazów, jednak zwykle najlepszym momentem jest wczesna wiosna, kiedy roślina jeszcze nie kwitnie i nie zdążyła rozpocząć wzrostu po zimowym spoczynku. Czasem można wykonać je także latem bądź jesienią (we wrześniu lub październiku), ale nie u wszystkich gatunków. Z kolei absolutnie złym pomysłem jest przesadzanie roślin doniczkowych zimą. Dlaczego? W tym czasie rośliny przechodzą w stan zimowego uśpienia i nie dojdzie do ich ukorzenienia się w nowym podłożu. Wyjątkiem będą tu niektóre sukulenty.
Przesadzanie roślin doniczkowych a fazy księżyca
Znajomość przybliżonych okresów dobrych do przesadzania roślin warto wesprzeć znajomością faz księżyca, które wpłyną korzystnie na różne procesy roślinne z nim związane. Może wydawać się to zaskakujące, ale działanie ruchów księżyca wpływa m.in. na wzrost roślin, ich regenerację, a nawet na pojawianie się kwiatów. Jak to możliwe? Księżyc powoduje nie tylko przypływy i odpływy mórz. Jest także przyczyną wznoszenia soków w łodydze ku górze rośliny oraz przesuwania ich do części korzeniowej.
Mając na uwadze fazy księżycowe, można więc określić wartościowy harmonogram pielęgnacji roślin. W przypadku przesadzania najbardziej dogodną fazą jest księżyc przybywający, podczas której soki wędrują ku nadziemnej części rośliny. Dzięki temu jest ona bardziej odporna na wszelkie manipulacje w okolicy korzeni i dużo lepiej zniesie przeprowadzkę do nowego pojemnika.
Przeczytaj również: Chcesz, żeby twój storczyk odżył i zakwitł? Wypróbuj nowatorski trik ze Szwecji
Wypróbowana przez mieszkankę Szwecji metoda w krótkim czasie pobudza storczyki do kwitnienia. Fot. 123RF.com
Przesadzanie roślin doniczkowych krok po kroku
- Przed przystąpieniem do przesadzania należy wybrać odpowiednią ziemię dla posiadanego gatunku rośliny. Dobrym pomysłem jest zastosowanie takiego samego podłoża, jakie ma w aktualnej donicy.
- Warto upewnić się, że następna doniczka nie jest zbyt duża. Zazwyczaj wybiera się jedynie 2-3 cm większe pojemniki od dotychczasowych, gdyż nie wszystkie rośliny lubią mieć sporo wolnego miejsca. W przypadku dużych gatunków doniczka może być nawet 10-15 cm większa.
- Na spodzie nowego pojemnika dobrze jest ułożyć warstwę drenażu z keramzytu, kamieni, żwiru lub potłuczonej porcelany.
- Na około godzinę przed „operacją”, podlej przesadzaną roślinę. Dzięki temu łatwiej będzie wyjąć ją z pojemnika.
- Aby wyjąć roślinę ze zbyt małej doniczki, należy odwrócić ją do góry dnem i wyjąć. Jeśli stawia opór, możesz delikatnie postukać w doniczkę. Jeśli do przesadzenia masz z kolei rośliny kłujące, dobrze jest owinąć je gazetą, zanim za nie chwycisz.
Rośliny doniczkowe przesadza się co 2-3 lata, a te rosnące w bardzo dużych pojemnikach - rzadziej. Fot.123RF.com
- W przypadku bardzo dużych roślin doniczkowych, które trudno swobodnie obracać i wyciągać z pojemników, wystarczy oczyścić delikatnie powierzchnię bryły korzeniowej ze starej ziemi i dosypać świeżej. Jeśli jednak nie ma innej opcji, jak wsadzenie jej do nowej donicy, poproś o pomoc drugą osobę i wyjmij roślinę z doniczki przewróconej na ziemi na bok.
- Jeśli pojemnik jest zbyt ciasny, by wyjąć roślinę bez jej uszkodzenia – bez wahania rozbij go lub rozetnij, np. nożycami kuchennymi.
- Bryłę korzeniową oczyść ze starej ziemi oraz chorych, obumarłych korzeni. Następnie przełóż roślinę do przygotowanego większego pojemnika, uzupełniając wolną przestrzeń świeżym podłożem, lekko dociskając dookoła bryły korzeniowej.
- Koniecznie dopilnuj, aby roślina znajdowała się na tej samej wysokości donicy co wcześniej.
- Nową ziemię dosypuj w pozycji pionowej, pozostawiając wolne miejsce około 2 cm od góry.
- Przesadzoną roślinę obficie podlej wodą.
- Pozostaw ją w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności powietrza, chroniąc ją od bezpośredniego działania promieni słonecznych.
Im dłużej rośliny rosną w jednym pojemniku, tym ziemia jest bardziej wyjałowiona. Fot.123RF.com
Przesadzanie roślin doniczkowych – błędy, których możesz uniknąć
Czy po przesadzeniu rośliny, zamiast rosnąć lepiej, marnieją? Jeśli tak, zrób rachunek sumienia i sprawdź, czy przy wykonywaniu tej czynności nie popełniłeś jednego z najczęściej popełnianych błędów, takich jak:
- nie zwracanie uwagi na najbardziej odpowiedni ku temu moment. Przeprowadzka rośliny w nieodpowiednim czasie może sprawić, że nie zakwitnie nawet przez cały kolejny rok, a jej młode pędy i korzenie ulegną uszkodzeniu. Z jednej strony dobrze byłoby zrobić to szybko, by nasz zbyt duży już okaz nie marnował swojej energii na powiększanie bryły korzeniowej, ale z drugiej należy utrafić w okres, w którym jeszcze nie zaczął rosnąć, tj. po zimowym spoczynku;
- brak warstwy drenażowej w donicy, skutkujący zaleganiu wody w korzeniach;
- użycie ziemi wprost z ogródka zamiast tej dedykowanej roślinom doniczkowym może skutkować chorobą rośliny. Zdecydowanie lepiej jest wybrać gotową mieszankę ziemi ogrodowej, uniwersalnej bądź specjalnej, dobranej pod konkretny rodzaj posiadanej rośliny;
- nawożenie tuż po przesadzeniu. Czynność ta to nie tylko spory szok dla rośliny związany z częstym uszkodzeniem jej korzeni, ale także nowe i bogate w składniki odżywcze podłoże. Dlatego też warto odczekać kilka tygodni (minimum 4), zanim zasilisz przesadzonego kwiatka;
- zbyt duża doniczka, w której roślina, zamiast wypuszczać nowe pędy, koncentruje się na rozbudowie systemu korzeniowego;
- narażenie rośliny na zbyt dużą ilość promieni słonecznych. Rośliny ciepło- i światłolubne nie powinny być od razu wystawiane na słońce, ponieważ tuż po przesadzeniu są bardziej wrażliwe na poparzenie liści. Warto więc zapewnić im mniejsze nasłonecznienie przez kilka pierwszych tygodni w nowym pojemniku;
- zbyt niskie posadzenie rośliny w donicy, które może doprowadzić do gnicia korzeni. Łatwo go uniknąć, pilnując wysokości zakopania w ziemi odpowiadającej tej w poprzedniej donicy.
Jak widać, przesadzanie nie jest rzeczą trudną. Warto jednak zapamiętać tych kilka podstawowych zasad i się ich trzymać, a rośliny z pewnością odwdzięczą się wspaniałym wyglądem przez wiele lat.
Przeczytaj również: Jakie rośliny pasują do twojego znaku zodiaku? Sprawdź, jak idealnie je dobrać
Które rośliny pasują do różnych znaków zodiaku? Sprawdź! Fot. 123RF.com/CanvaPro