Porady ogrodnicze

Chcesz, żeby twój storczyk odżył i zakwitł? Wypróbuj nowatorski trik ze Szwecji

Czasem zdarza się, że nawet mimo odpowiedniej pielęgnacji, storczyk nie kwitnie i usycha. W tej sytuacji z pomocą przychodzi nowatorski trik ze Szwecji, który sprawia, że nawet umierający storczyk zaczyna zakwitać. Sprawdźcie, na czym polega ta metoda i jak uratować swojego storczyka.

Chcesz, żeby twój storczyk odżył i zakwitł? Wypróbuj nowatorski trik ze Szwecji
Wypróbowana przez mieszkankę Szwecji metoda w krótkim czasie pobudza storczyki do kwitnienia. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Storczyk – charakterystyka

Storczyki (Orchis) pochodzą z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej, z Azji i z Australii. Większość odmian storczyków to epifity, czyli byliny, rosnące wysoko nad ziemią, najczęściej w koronach drzew egzotycznych. Ich korzenie nie mają styczności z podłożem, a beztrosko zwisają, pobierając wodę i minerały z powietrza. Jednak storczyki, w przeciwieństwie np. do jemioły, która również jest epifitem, nie szkodzą roślinie, na której się wspierają. Wykorzystują ją wyłącznie jako podporę, ale nie wpływają negatywnie na jej stan. 

Storczyki wyróżniają dosyć grube, mięsiste, podłużne liście. Rośliny mają zwykle jeden lub kilka pędów kwiatowych, a ich kwiaty – które utrzymują się na łodygach nawet przez 9 miesięcy – mogą przybierać różne kolory i kształty. W Polsce najbardziej popularny jest falenopsis (tzw. ćmówka) – odmiana ta nie sprawia problemów w uprawie, a ponadto długo kwitnie.

Przeczytaj również: Zacznij podlewać storczyki w ten sposób. Będą kwitły jak szalone

Storczyki nie mają dużych wymagań, trzeba tylko wiedzieć, jak odpowiednio je pielęgnować. Fot. 123RF.com

Storczyk — wymagania i zasady uprawy

Ze względu na to, że storczyki pochodzą z terenów tropikalnych i subtropikalnych, mają dość specyficzne wymagania uprawowe, dlatego należy wiedzieć, jak odpowiednio je pielęgnować. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady uprawy storczyków:

  • Jasne stanowisko o rozproszonym świetle – epifity nie mają bezpośredniego kontaktu ze słońcem, ponieważ gałęzie egzotycznych drzew skutecznie blokują jego promienie. Warto więc ustawić je w pokoju w pobliżu okna osłoniętego firanką.

  • Wysoka wilgotność powietrza – w lasach tropikalnych panuje specyficzny mikroklimat. Jest tam nie tylko ciepło, ale także bardzo wilgotno, dzięki czemu korzenie mogą swobodnie pobierać niezbędną wodę oraz minerały z powietrza, a przy tym nie tracić swojego pięknego wyglądu. 

  • Umiarkowana temperatura – w strefie tropikalnej i subtropikalnej w ciągu dnia panuje temperatura między 20 a 30°C, która nocą oraz zimą spada, często nawet o kilkanaście stopni. Takie wahania temperatury najłatwiej zapewnić roślinie latem, wynosząc ją na zewnątrz. Natomiast zimą można na noc zakręcać grzejnik, aby powietrze w pomieszczeniu się ochłodziło. 

  • Przepuszczalne, lekkie podłoże z kory, włókna kokosowego i keramzytu – korzenie muszą mieć przestrzeń, aby mogły swobodnie się rozwijać i pobierać cenne minerały. Taka "ziemia" chroni je także przed gniciem i chorobami grzybowymi.  

  • Rzadkie, ale obfite podlewanie – z uwagi na to, że w polskich domach trudno utrzymać właściwy poziom wilgotności powietrza, należy roślinę regularnie podlewać, najlepiej rzadko, ale obficie. Storczyki są wrażliwe na jakość wody. Nie lubią one wody „twardej”, czyli z dużą zawartością wapnia. Dlatego woda do podlewania storczyków zawsze powinna być odstana. Ewentualnie można posłużyć się deszczówką lub wodą destylowaną.

Usychające liście storczyków mogą być oznaką złej pielęgnacji. Fot. 123RF.com

Błędy w uprawie storczyków

Znasz podstawowe wymagania storczyków, starasz się im sprostać, a mimo to twój storczyk nie wytwarza pędów kwiatowych, żółknie i marnieje? Wyjaśniamy, dlaczego storczyk usycha i nie kwitnie:

  • Niedobór światła — gdy storczyk ma zbyt mało światła, nie jest w stanie zgromadzić energii potrzebnej do wzrostu pąków. Co więcej, na ciemnym stanowisku liście stają się matowe i słabe, a kwiaty pojedyncze i krótkotrwale. Jeśli zauważyłeś, że storczyk słabo się rozwija lub kwitnie, przestaw go bliżej okna.

  • Zimne przeciągi — większość odmian storczyków, które spotyka się na domowych parapetach, to rośliny tropikalne. Są one przyzwyczajone do wyższej i bardziej wyrównanej temperatury. Dlaczego storczyk usycha? Przyczyną może być nieszczelne okno albo zbyt długie wietrzenie pomieszczeń. Jeśli zauważysz usychające pąki na storczyku, sprawdź, czy roślina nie jest narażona na chłodne powiewy.

  • Suche powietrze — storczyki lubią wysoką wilgotność. Zbyt suche powietrze wpływa negatywnie na ich kondycję. W naszych warunkach dzieje się tak zazwyczaj jesienią i zimą, a powodem tego jest głównie centralne ogrzewanie. Jeśli chcesz poprawić stan ulubionej rośliny, spróbuj zwiększyć wilgotność powietrza, ustawiając w jej pobliżu pojemniki z wodą lub nawilżacz powietrza.

  • Nieodpowiednie podłoże — posadzenie storczyka w uniwersalnej ziemi do kwiatków kwitnących jest dla storczyków zabójcze. Taka gleba jest nieprzepuszczalna, nadmiernie wilgotna i zbyt ciężka dla ich delikatnego systemu korzeniowego. W rezultacie kwiat traci zdolność do pobierania składników mineralnych i wody, zaczyna gnić i obumiera. 

  • Przesuszenie lub przelanie — niedobór wody w przypadku orchidei szybko staje się widoczny. Korzenie rośliny przybierają kolor srebrzysty, a liście i pąki obsychają. Z kolei zbyt częsty kontakt korzeni z wodą może z łatwością doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych i pleśni, które mogłyby uszkodzić system korzeniowy, a w efekcie sprawić, że roślina obumrze.

Skuteczny trik ze Szwecji pozwala storczykom ponownie zakwitnąć. Fot. 123RF.com

Co zrobić, żeby storczyk odżył?

Pomimo starań i właściwej pielęgnacji, twój storczyk wciąż nie kwitnie? Wypróbuj nowatorski szwedzki trik z przezroczystym wazonem! Na czym on polega?

Niedawno media w Szwecji obiegła informacja przekazana przez Helen Norvall, która wyjawiła swój patent na uratowanie storczyków. 34-letnia Szwedka przez dwa lata bezskutecznie próbowała pobudzić swoje storczyki do kwitnienia, stosując różnorodne polecane przez specjalistów metody. Niestety nie przynosiły one pożądanego efektu i storczyki Helen wciąż nie kwitły.

W końcu kobieta postanowiła wykorzystać do uprawy swoich roślin przezroczysty wazon. Na początku delikatnie wyciągnęła storczyki z dotychczasowych doniczek, oczyściła i opłukała korzenie, a następnie umieściła rośliny w przezroczystym wazonie, wypełnionym do połowy wodą. Później postawiła storczyki w równomiernie oświetlonym miejscu, tak by słońce docierało do ich korzeni.

Ku zdziwieniu Helen, po krótkim czasie jej storczyki zakwitły! Swoim odkryciem Helen Norvall podzieliła się w mediach społecznościowych, a jego skuteczność potwierdziło już mnóstwo osób.

Chcąc zastosować tę nowatorską metodę, warto pamiętać, by regularnie wymieniać wodę w doniczce z kwiatami, tak by nie stała się mętna i zanieczyszczona. Gdy storczyk odżyje, wówczas można z powrotem umieścić go w podłożu z kory i keramzytu.

Przeczytaj również: Storczyk nie kwitnie i gubi kwiaty? To skutek naszych błędów w pielęgnacji

Głównym powodem zrzucania kwiatów storczyka jest niewłaściwa pielęgnacja. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.