Rośliny domowe

Starzec azjatycki – oryginalna roślina dla tych, którzy nie mają głowy do podlewania

Starzec azjatycki to uroczy sukulent o ciekawym pokroju. To też doskonała propozycja dla tych, którzy nie mają głowy do podlewania roślin. Chociaż nie sprawia żadnych trudności w uprawie, warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Sprawdź, jak zadbać o starca azjatyckiego.   

Starzec azjatycki –  oryginalna roślina dla tych, którzy nie mają głowy do podlewania
Podpowiadamy, jak zadbać o starca azjatyckiego i jak uprawiać tę roślinę w doniczce. Fot.123RF.com

Spis treści:

Starzec azjatycki – charakterystyka

Starzec azjatycki, zwany także starcem himalajskim, to oryginalny sukulent pochodzący z Afryki. Posiada rozłożysty pokrój i może dorastać do 50 cm wysokości. Wzrost rośliny w młodym wieku jest dość szybki, natomiast później się spowalnia. Główną ozdobą starca azjatyckiego są długie, mięsiste liście w pięknym, soczyście zielonym kolorze. Tworzą one atrakcyjną kępę, ale wraz ze wzrostem pędy drewnieją, a roślina przybiera formę niewielkiego drzewka. Intensywna barwa liści i oryginalny pokrój sprawiają, że starzec azjatycki stanowi niezwykle atrakcyjną ozdobę wnętrz.         

Co ciekawe, starzec himalajski może również kwitnąć, chociaż nie zdarza się to zbyt często. Jego kwiaty są delikatne, żółte i mają lekki zapach. Nie jest to jednak główny walor dekoracyjny tej rośliny.   

Starzec azjatycki –  uprawa i pielęgnacja

Starzec azjatycki jest rośliną niewymagającą i łatwą w uprawie. To świetna propozycja dla osób, które nie mają czasu na częstą pielęgnację i podlewanie roślin. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, ponieważ są błędy, których nie wybacza.

  • Stanowisko

Jak większość sukulentów starzec azjatycki wymaga dużej ilości światła i ciepłego stanowiska. Toleruje nawet bezpośrednie nasłonecznienie na oknie południowym lub wschodnim. Należy też zadbać, aby temperatura w pomieszczeniu (szczególnie w zimowe miesiące) nie była niższa niż 15 st. C.

  • Podłoże

Po zakupie starca himalajskiego należy przesadzić. W tym celu sprawdzi się ziemia do kaktusów i sukulentów. Można też użyć ziemi uniwersalnej przemieszanej z piaskiem, perlitem i torfem, który dostarczy dodatkowe substancje odżywcze. Ponadto podłoże musi być dobrze przepuszczalne i lekkie.

  • Podlewanie i nawożenie

Starzec azjatycki posiada zdolność kumulowania wody, dlatego jest doskonale przystosowany do okresów suszy. Pod tym względem jest to świetna roślina dla osób, które zapominają o podlewaniu kwiatów albo często wyjeżdżają. Starca najlepiej podlewać wodą o temperaturze pokojowej i tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest już przesuszona. Donica, w której uprawiamy roślinę, koniecznie musi być z odpływem. Nie wolno też zostawiać wody na spodku.

Jeśli chodzi o nawożenie, starca zaleca się nawozić raz na półtora, dwa miesiące specjalnym nawozem przeznaczonym dla sukulentów i kaktusów.   

  • Rozmnażanie

Rozmnażanie starca azjatyckiego nie należy do trudnych zabiegów. Lepiej to zrobić w ciepłe miesiące – od połowy wiosny to połowy lata. Aby rozmnożyć roślinę należy uciąć kilkucentymetrowe zielone pędy, a następnie ukorzenić je w przepuszczalnym podłożu (kamyki i gleba do roślin doniczkowych w proporcjach 50:50). Po około dwóch miesiącach przesadzamy nowe egzemplarze w docelowe donice.      

  • Choroby i szkodniki

Najczęstszym szkodnikiem starca azjatyckiego są wełnowce, których żerowanie powoduje duże spustoszenie. Te niewielkie pluskwiaki żywią się sokiem z liści i pędów, a także podgryzają korzenie. W konsekwencji roślina przestaje rosnąć. Ponadto starca azjatyckiego mogą zaatakować przędziorki.

Warto zaznaczyć, że szkodniki pojawiają się najczęściej na osłabionych roślinach, z kolei osłabienie wynika zwykle z błędów uprawowych. W takim przypadku należy zastosować chemiczne środki do zwalczania szkodników przeznaczone do sukulentów.  

Dlaczego starzec azjatycki gnije?

Głównym zagrożeniem w uprawie starca azjatyckiego jest przelanie, które może skutkować gniciem korzeni i chorobami grzybowymi. Jak rozpoznać, że roślina została przelana? Zamiast soczystych, zdrowo wyglądających pędów będziemy wiedzieli wiotczejące, szarzejące fragmenty.

Dlatego warto pamiętać o tym, że zdecydowanie bardziej zaszkodzi roślinie nadmiar wody i częste podlewanie niż przegapienie terminu. Nawet jeśli zdarzy nam się zapomnieć o podlaniu starca, nie będzie to mieć większego wpływu na jego stan. Roślina szybko odzyska dawną formę, gdy tylko podlejemy ją niewielką ilością wody.  

Co lubi starzec azjatycki?

Podsumowując, starzec azjatycki jest rośliną łatwą w uprawie pod warunkiem spełniania tych podstawowych wymogów. Pamiętaj jednak, aby zadbać o:

  • ciepłe i jasne stanowisko,

  • odpowiednią przepuszczalność podłoża,

  • umiarkowane podlewanie,

  • właściwe nawożenia.

Przeczytaj również: 

Co zrobić, żeby skrzydłokwiat zakwitł? Kwadrans po podlaniu trzeba wykonać ważną czynność

Zapomniana konkurentka aloesu. Jak pielęgnować żyworódkę i korzystać z jej właściwości leczniczych?

Uprawa kalanchoe. Jeszcze nigdy nie była tak zielona i bujna. Jak to zrobić?

rośliny domowe

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.