Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Uprawa kalanchoe. Jeszcze nigdy nie była tak zielona i bujna. Jak to zrobić?

Kalanchoe to roślina, która zachwyca swoim wyglądem i bogactwem drobnych, różnokolorowych kwiatów. W dodatku jest to mało wymagający kwiat w uprawie, który sprawdza się nawet u tych, którzy zapominają o regularnym podlewaniu. Zobacz, jak zadbać o kalanchoe, żeby bujnie rosło i o czym musisz pamiętać podczas uprawy tej rośliny.

Uprawa kalanchoe. Jeszcze nigdy nie była tak zielona i bujna. Jak to zrobić?
Kalanchoe nawozi się w okresie od maja do sierpnia około dwóch razy w miesiącu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kalanchoe – charakterystyka

Kalanchoe należy do rodziny gruboszowatych. Najbardziej popularną kwitnącą rośliną z tego rodzaju jest Kalanchoe Blossfelda. Roślinę można zakupić w wielu kolorach, m.in. w czerwonym, żółtym, pomarańczowym, białym, różowym czy liliowym. Są również okazy dwukolorowe.

W środowisku naturalnym roślinę można spotkać w rejonach klimatów tropikalnych. Do Europy przywędrowała ona z Madagaskaru, gdzie rośnie w górskich lasach deszczowych.

Roślina ta znana jest również pod nazwami żyworódka lub płodnolist. Są one pochodną tego, jak roślina się rozmnaża, ponieważ na brzegach liści, roślina wytwarza rozmnóżki z korzeniami, które bardzo szybko i łatwo się ukorzeniają.

Przeczytaj również: Mistrzyni przetrwania. Jak pielęgnować kalanchoe, żeby kwitła długo i obficie?

Jak często podlewać kalanchoe?

Liście kalanchoe są wyposażone w zapas wody, dzięki czemu mogą przez pewien czas przetrzymać okres suszy.

Z racji tego, że roślina sama magazynuje wilgoć, wystarczy podlewać ją raz w tygodniu. Robiąc to, musimy uważać, aby nie zmoczyć jej liści. W dodatku warto unikać zbyt częstego podlewania, ponieważ kalanchoe woli, gdy gleba jest zbyt sucha niż zbyt wilgotna.

Kalanchoe wystarczy podlać raz w tygodniu. Fot.CanvaPro

Czym nawozić kalanchoe?

Kalanchoe nawozi się w okresie od maja do sierpnia około dwóch razy w miesiącu. Robiąc to, warto używać specjalnego nawozu przeznaczonego dla sukulentów. Najlepiej, aby był to płynny nawóz rozpuszczony w wodzie.

Pamiętajmy również o tym, że rośliny kwitnące wykorzystują więcej energii i substancji odżywczych niż rośliny zielone i potrzebują w związku z tym bardziej regularnego nawożenia.

Co lubi kalanchoe?

Kalanchoe nie jest rośliną bardzo wymagającą, jeśli chodzi o uprawę. Jednak warto wiedzieć, co konkretnie lubi kalanchoe, aby móc ją prawidłowo pielęgnować:

  • Żyzną ziemię z mineralnymi dodatkami.
  • Dobrze przepuszczalne podłoże.
  • Odpowiednią temperaturę, czyli około 12-15 stopni Celsjusza, a w lato nawet około 27 stopni Celsjusza.
  • Słoneczne stanowisko, które sprawi, że kalanchoe będzie kwitła zdecydowanie obficiej, a jej liście będą miały bardziej intensywną, ciemnozieloną barwę

Błędy w uprawie kalanchoe

Chcąc odpowiednio zadbać o kalanchoe, musimy również wiedzieć, jakich błędów się wystrzegać, podczas uprawy rośliny.

Przede wszystkim kalanchoe nie może być nadmiernie podlewane. To roślina przyzwyczajona do suszy, więc nie lubi mokrej gleby. Oprócz tego częstym błędem jest nieprawidłowe nawożenie, które przyczynia się do niedoboru niektórych mikroelementów.

Oprócz tego warto też pamiętać, że kalanchoe nie toleruje spryskiwania liści. Roślina nie powinna być również wystawiana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a zwłaszcza latem w godzinach popołudniowych, ponieważ może dojść do poparzenia liści.

Kolejnym błędem jest to, że wiele osób traktuje kalanchoe jak roślinę jednoroczną i pozbywa się jej przekwitnięciu, a może ona rosnąć wiele lat, chociaż z wiekiem traci ładny wygląd.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby kalanchoe kwitło wiele razy? Stosuj trzy najważniejsze zasady uprawy

Co zrobić, żeby kalanchoe pięknie kwitło?

Kalanchoe może pięknie zakwitać, jeśli odpowiednio o to zadbamy. Przede wszystkim, gdy roślina przekwitnie, należy ją przyciąć, skracając jej pędy nawet o połowę.

Ważna jest także świadomość tego, że kalanchoe należy do tzw. roślin krótkiego dnia, czyli kwitnie wtedy, gdy dni są najkrótsze. W Polsce jesienią oraz zimą dni są odpowiednio krótkie, ale używamy sztucznego oświetlenia. Z tego powodu należy zadbać o częściowe zaciemnienie rośliny.

Zimą należy kalanchoe umieścić w pomieszczeniu, w którym nie używamy sztucznego światła. W przypadku, gdy nie mamy takiej możliwości, możemy zdecydować się na nakrywanie rośliny, np. kartonem na około 14 godzin lub postawienie jej na parapecie za grubą zasłoną, która osłoni roślinę przed sztucznym światłem.

Zaciemnienie kalanchoe powinno trwać około 1-1,5 miesiąca. W tym czasie warto zadbać również o to, aby roślina miała nieco chłodniej, około 15 stopni Celsjusza. Dzięki tym zabiegom roślina powinna bujnie i efektownie zakwitnąć.

Czy kalanchoe jest trujące?

Kalanchoe jest kwiatem trującym dla kotów oraz dla psów. U czworonogów może spowodować problemy trawienne i zaburzenie rytmu serca.

Jeśli chodzi o ludzi, to trzeba pamiętać, że co prawda okazy z gatunku gruboszowatych Kalanchoe są cenione ze względu na ich właściwości lecznicze, ale nie zapominajmy o tym, że ta rodzina liczy ponad 130 gatunków, dlatego warto upewnić się, który z nich posiadamy. Najkorzystniejszy wpływ na organizm człowieka ma żyworódka pierzasta, czyli Kalanchoe pinnata.

Przeczytaj również: TOP10 roślin doniczkowych, które kwitną zimą. Niektóre z nich zachwycają

rośliny kwitnące zimą Oto lista dziesięciu najpiękniejszych roślin domowych kwitnących zimą. Fot. 123RF/PICSEL

Przeczytaj również: 

Zimą storczyki marnieją. Ogrodnik tłumaczy, co trzeba zrobić, by wiosną wypuściły dużo pąków

Syrop na kwitnienie anturium stosuję co 15 dni. Wypuszcza pąki jeden po drugim

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.