Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Co zrobić, żeby skrzydłokwiat zakwitł? Kwadrans po podlaniu trzeba wykonać ważną czynność

Skrzydłokwiat to wyjątkowa roślina, która nie tylko świetnie się prezentuje, ale i posiada wyjątkowe właściwości, które sprawiają, że warto mieć ją w swoim mieszkaniu. Jednak często w domowych warunkach roślina nie chce kwitnąć. Sprawdź, co zrobić, żeby skrzydłokwiat zakwitł i jak prawidłowo o niego zadbać.

Co zrobić, żeby skrzydłokwiat zakwitł? Kwadrans po podlaniu trzeba wykonać ważną czynność
Podlewanie skrzydłokwiatu musi być regularne. Fot.123RF.com

Spis treści:

Skrzydłokwiat to powszechnie znana roślina doniczkowa o walorach ozdobnych. Jest on bardzo wytrzymały, ma piękne białe kwiaty oraz oczyszcza powietrze. Niestety czasem zdarza się, że skrzydłokwiat nie chce kwitnąć, dlatego warto wiedzieć, jakie zmiany w uprawie należy wtedy wprowadzić.

Skrzydłokwiat – charakterystyka

Skrzydłokwiat jest rodzajem rośliny z rodziny obrazkowatych obejmującym 49 gatunków. Naturalnie występuje w strefach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz Oceanii.

Skrzydłokwiat znany jest również jako lilia domowa lub skrzydłolist. Swoją nazwę zawdzięcza białym lub zielonym liściom przykwiatowym, zawiniętym wokół mlecznego kwiatostanu. Jest on kwiatem doniczkowym, który ma bardzo specyficzne właściwości, ponieważ redukuje szkodliwe substancje z powietrza. Oczyszcza pomieszczenie z formaldehydu, ksylolu, toluolu, amoniaku, trójchloroetylenu i benzolu, a na dodatek wydziela tlen.

Skrzydłokwiat – odmiany

Najczęściej w uprawie domowej spotykane są dwa gatunki skrzydłokwiatu:

 • skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii),
 • skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum).

Do najciekawszych odmian skrzydłokwiatu Wallisa należą:

 • Clevelandii - to odmiana, która posiada bardzo duże lancetowate liście, osiągające nawet 45 cm długości.
 • Euro Giant - w tym przypadku skrzydłokwiat jest bardzo duży i wysoki. Równocześnie posiada piękne i dorodne liście, które mogą dorastać nawet do 1 metra długości.
 • Sensation – to również bardzo wysoka odmiana skrzydłokwiatu, która może osiągnąć do 1,8 metra wysokości. Posiada duże liście i kwiaty.
 • Mauna Loa - jest to odmiana o szerokich i intensywnie zielonych liściach. Posiada również delikatnie pachnące kwiaty.

Skrzydłokwiat kwiecisty również posiada wiele intersujących odmian, do których zaliczane są między innymi:

 • Alfa - to odmiana, która dorasta do 60 cm wysokości. Kwitnie przez cały rok, a jej liście przykwiatkowe są śnieżnobiałe.
 • Chopin – to skrzydłokwiat, który ma szeroki i krzaczasty pokrój. Roślina osiąga około 30-60 cm wysokości i tyle samo szerokości.
 • Cupido Opal – odmiana ma 30-50 cm wysokości i ładny, gęsty pokrój. Dodatkowo kwitnie ona przez cały rok.

Kwitnące skrzydłokwiaty. Kwitnące skrzydłokwiaty. Fot.123RF.com

Skrzydłokwiat - podstawy uprawy

Uprawa skrzydłokwiatu nie jest skomplikowana, ponieważ jest to roślina, która ma małe wymagania, a równocześnie szybko się rozrasta i pięknie zakwita.

Skrzydłokwiat najlepiej będzie się czuł w świetle rozproszonym lub w półcieniu. Ustawiając nasz okaz, warto unikać stanowisk narażonych na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Jeśli chcemy, aby skrzydłokwiat umieszczony był na parapecie, to należy umiejscowić go na oknach, które wychodzą na północ, wschód lub zachód. Roślina najlepiej będzie się rozwijać w przedziale temperatur pomiędzy 18 a 25 stopni Celsjusza. Ważne jest również to, aby nie ustawiać jej w przeciągu.

Podłoże dla skrzydłokwiatów powinno być lekko przepuszczalne o neutralnym odczynie. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się standardowa ziemia kwiatowa. Można również zmieszać ziemię kompostową z piaskiem w proporcji 1:1. Warto też pamiętać o tym, że skrzydłokwiat szybko się rozrasta, ale nie lubi dużych doniczek. Wobec tego, gdy będziemy go przesadzać, to powinniśmy wybrać doniczkę, która jest niewiele większa od poprzedniej. Przesadzanie najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną.

Podlewanie skrzydłokwiatu musi być regularne, ale umiarkowane. Podłoże w doniczce powinno być ciągle lekko wilgotne. Roślinę należy podlewać w momencie, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie, a głębsza nadal jest lekko wilgotna. Trzeba jednak uważać, aby nie przelać skrzydłokwiatu, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni oraz liści.

Oprócz tego raz w miesiącu warto zasilać skrzydłokwiaty nawozem uniwersalnym do domowych roślin doniczkowych lub nawozem naturalnym w postaci biohumusu.

Czego nie lubi skrzydłokwiat?

Podczas uprawy trzeba też wziąć pod uwagę to, czego nie lubi skrzydłokwiat. Do warunków, które nie sprzyjają rozwojowi rośliny, zalicza się:

 • Podlewanie skrzydłokwiatu wodą, która zawiera chlor.
 • Zbytnia ekspozycja rośliny na słońce.
 • Przeciągi i zbyt niska temperatura.
 • Przelewanie rośliny.
 • Nadmierna aplikacja środków zmineralizowanych czy nawozów do uprawy w donicach, zwłaszcza zawierających wysokie stężenie wapnia.

Dlaczego skrzydłokwiat nie chce kwitnąć?

Skrzydłokwiat znany jest przede wszystkim ze swoich pięknych kwiatów. Zazwyczaj pojawiają się one w okresie od wiosny do jesieni. Jednak często zdarza się, że podczas uprawy w domu, roślina nie chce kwitnąć. Oto główne powody tego, dlaczego skrzydłokwiat nie zakwita:

 • Zbyt mało światła – roślina lubi półcień, jednak w pełnym cieniu nie wydaje ona kwiatów. Do wytwarzania ich potrzebuje widnego stanowiska.
 • Twarda i zimna woda – sprawia ona, że nie tylko pojawiają się brązowe plamy na liściach, ale i można zaobserwować pleśń w doniczce. Skutkuje to tym, że roślina gorzej się rozwija, więc nie wytwarza również kwiatów.
 • Źle dobrany nawóz - często podaje się nawóz bogaty głównie w azot, ponieważ wspiera on rozwój liści skrzydłokwiatu. Jednak trzeba pamiętać, że po podaniu nawozu azotowego rzeczywiście bujnie rozwijają się zielone części rośliny, ale odbywa się to kosztem kwitnienia.

skrzydłokwiat Domowe mikstury stymulują kwitnienie skrzydłokwiatów. Fot. 123RF.com/Canva Pro: straitel

Co zrobić, żeby skrzydłokwiat zakwitł?

Wiele osób zastanawia się, co jeszcze oprócz zapewnienia odpowiednich warunków uprawy, można zrobić, żeby skrzydłokwiat zakwitł.

Warto wprowadzić istotne zabiegi pielęgnacyjne takie jak: cykliczne nawilżanie powietrza, zraszanie kępy, podlewanie miękką wodą i odpowiednie dokarmianie. Oprócz tego należy pilnować, by korzenie nie były zanurzone w wodzie, dlatego ważne jest usuwanie nadmiaru wody jakiś kwadrans po podlaniu. Dzięki tym działaniom kondycja skrzydłokwiatu powinna się poprawić, a co za tym idzie, będzie on częściej zakwitał.  

Przeczytaj również:

Niestraszne mu trudne warunki. Skrzydłokwiat najlepszy kwiat do wnętrz. Jak go pielęgnować?

Skrzydłokwiaty tego nie znoszą. Dlatego marnieją i nie kwitną

Pielęgnowanie skrzydłokwiatów w domu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.