Rośliny domowe

Doświetlanie roślin doniczkowych. Jak doświetlać rośliny w domu?

Wzrost roślin w dużym stopniu zależy od tego, czy mają one dostęp do światła. Dzięki światłu fotosynteza pobudza liście, a te stają się mocne i intensywnie zielone. Wiosną i latem nie trzeba dodatkowo doświetlać roślin. Jednak późną jesienią i zimą ilość docierających do pomieszczeń promieni słonecznych jest mała. Jak sobie z tym problemem poradzić?

Doświetlanie roślin doniczkowych. Jak doświetlać rośliny w domu?
Sposobem na to, aby w miesiącach, gdy dostęp do naturalnego światła jest mocno ograniczony, nadal zapewniać roślinom dobre warunki, może być ich sztuczne doświetlanie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Wpływ światła na wzrost roślin doniczkowych

Osoby, które hodują w swoich domach kwiaty w doniczkach, nawet jeśli nie zagłębiają się bardzo w ten temat, wiedzą, że najlepiej jest ustawić je na parapecie. Jest to oczywiście dobre posunięcie. Jednak, po co tak naprawdę doświetla się rośliny?

Fotosynteza polega na przekształcaniu wody i dwutlenku węgla w glukozę. Ten składnik odżywia roślinę, a ta ma siłę rosnąć. Podczas procesu dochodzi też do rozpadu wody na wodór i tlen – to właśnie wtedy życiodajny dla ludzi gaz jest uwalniany do atmosfery. Brak dostępu do naturalnego lub sztucznego światła powoduje, że fotosynteza zostaje zahamowana.

Sposobem na to, aby w miesiącach, gdy dostęp do naturalnego światła jest mocno ograniczony, nadal zapewniać roślinom dobre warunki, może być ich sztuczne doświetlanie. Taki zabieg jest korzystny z kilku powodów. Doświetlanie zapewnia nie tylko lepszy wzrost roślin, ale również zapobiega brązowieniu liści oraz wiotczeniu łodyg. Kwiaty stają się też bardziej odporne na szkodniki i różne choroby.

Metodę sztucznego doświetlania roślin stosuje się także, wtedy gdy nie można obniżyć temperatury w pomieszczeniu i wprowadzić okazów w naturalny okres spoczynku. Dzięki doświetlaniu można utrzymać rośliny w stanie wegetacji przez cały rok.

Czym doświetlać rośliny hodowane w domu?

Czasami pomaga samo przestawienie doniczek bliżej źródła naturalnego światła. Najlepszym miejscem są parapety od strony zachodniej lub południowej. Jednak nie zawsze w mieszkaniach jest dostęp do pomieszczeń wyeksponowanych na różne strony świata. W takich przypadkach można pomóc sobie w dbaniu o domową hodowlę, sięgając po urządzenia stwarzające dogodne warunki dla roślin.

Czym doświetlać rośliny, gdy brakuje naturalnych promieni słonecznych? Pomocne mogą być różnego rodzaju lampy. Ważne jest, aby nie robić tego, korzystając ze zwykłych żarówek. Emitowane przez nie światło nie ma barwy, która jest odpowiedzialna za fotosyntezę. Żarówka wydziela też ciepło, które może dodatkowo pobudzać odparowanie wody z liści i korzeni, co nie jest dla roślin korzystne.

Przeczytaj również: Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Wsyp do doniczki garść, zobaczysz, jaki będzie efekt

Jakie urządzenia nadają się do domowego doświetlania kwiatów?

W ogrodnictwie od wielu lat wykorzystuje się lampy metahalogenkowe i sodowe. Pierwszy typ wspomaga kwitnienie i owocowanie, drugi stosuje się w okresie wegetatywnym oraz podczas ukorzeniania sadzonek. Tego typu lampy mogą być stosowane wtedy, kiedy trzeba doświetlać rośliny doniczkowe. Jednak z uwagi na to, że emitują też ciepło, lepiej jest wykorzystać je w ogrodach zimowych lub przydomowych oranżeriach.

Tańszym i bardziej uniwersalnym rozwiązaniem są lampy fluorescencyjne. Jak doświetlać nimi rośliny? Trzeba umieścić je w pobliżu doniczek i pozostawiać włączone przez kilka godzin dziennie. Warto też zmieniać ich położenie, aby do każdej części rośliny dotarła odpowiednia ilość światła.

Do zimowej hodowli kwiatów w doniczkach nadają się również lampy LED. Ich zaletą jest energooszczędność oraz to, że te urządzenia są bardzo bezpieczne dla roślin. Plusem jest także możliwość łączenia różnego spektrum barw tak, aby uzyskać jak najlepsze efekty w hodowli. Należy pamiętać, że zwykłe żarówki LED dające białe światło nie powinny być używane do doświetlania roślin. Taka barwa fal świetlnych nie ma znaczenia dla fotosyntezy.

Jaka barwa światła jest najlepsza dla domowych roślin?

Rośliny produkują kilka różnych typów chlorofilu. Najważniejszą rolę dla ich kwitnienia i wzrostu mają te określane jako typ A oraz B. Pochłaniają one światło o czerwonej i niebieskiej barwie. To cenna wskazówka, którą należy się kierować przy wyborze oświetlenia.

Światło niebieskie wzmacnia liście. Powoduje, że stają się grubsze i intensywnie zielone. Wspomaga też kwitnienie. Natomiast światło czerwone jest wskazane dla roślin ozdobnych z kwiatami. Ekspozycja na jego promienie sprawia, że hodowane okazy dłużej kwitną. Dodatkowo pobudza rośliny do zawiązywania owoców i nasion.

Które gatunki wymagają doświetlania?

Najwięcej promieni słonecznych potrzebują rośliny o egzotycznym pochodzeniu. Jeśli nie będą miały zapewnionych odpowiednich warunków, to nie tylko zostanie zahamowany ich wzrost, ale też słabsze będzie ich kwitnienie. Mniejsza ilość chlorofilu może też spowodować bledsze zabarwienie liści. Większość popularnych roślin z terenów tropikalnych należy doświetlać żarówkami o natężeniu emitowanego światła między 2500 a 5000 luksów (lx).

Jakie rośliny doświetlać zimą? Najwięcej światła potrzebują takie gatunki jak:

  • agawa,
  • aloes,
  • bugenwilla,
  • hibiskus,
  • cytrusy,
  • sukulenty.

Z kolei monstera, dracena, difenbachia, anturium, szeflera, czy filodendrony lubią umiarkowane natężenie promieni i delikatnie rozproszone wiązki. Paprocie, anturium, bluszcz, aglaonema, kalatea i maranta to gatunki cieniolubne. Wystarczy im światło o natężeniu od 700 do 1000 lumenów.

Przeczytaj również: Szlumbergera jeszcze nie kwitnie? Zobacz, co musisz zrobić

 Sprawdźcie, co zrobić, by grudnik zakwitł pełnią barw na święta. Fot.123RF.com

Jak doświetlać rośliny zimą?

Przy doświetlaniu domowych kwiatów hodowanych w doniczkach ważna jest regularność. Lampa ustawiona w pobliżu roślin powinna być włączona przez ok. 10 godzin. Warto powtarzać ten zabieg codziennie. Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że zbyt intensywne doświetlanie może hamować fizjologiczne procesy rośliny. Nie należy więc korzystać z lamp przez całą dobę.

Najlepiej jest doświetlać kwiaty wczesnym rankiem oraz wieczorami. W trakcie dnia można polegać na naturalnie docierających promieniach. Roślina będzie wtedy pobudzana do wzrostu. Przez całą dobę doświetla się tylko sadzonki przeznaczone do późniejszych rozsadów. 

Równie ważną kwestią, jak to, jak długo doświetlać rośliny, jest też odległość, w jakiej powinny być ustawione lampy. Niewielkie doniczki najlepiej jest doświetlać, zachowując ok. 20–30 cm odstępu pomiędzy kwiatem a urządzeniem. Okazałe rośliny optymalnie doświetla się dwiema lampami zamontowanymi w odległości 80–200 cm. Powinny być ustawione ukośnie z góry, wtedy do zieleni będzie docierało najwięcej światła.

O czym należy pamiętać przy sztucznym doświetlaniu roślin?

Korzystanie z lamp pozwala domowym kwiatom przetrwać czas zimy, a na wiosnę intensywnie zakwitnąć. Jednak, aby takie wspomaganie było korzystne, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Ekspozycja na lampy powoduje szybsze odparowanie wody, dlatego trzeba podlewać roślinę intensywniej niż zazwyczaj.

Gatunki o kolorowych liściach, czyli o tropikalnym pochodzeniu, mogą być naświetlane dłużej niż te hodowane w Europie. Jednocześnie egzotyczne okazy wolą rozproszone promienie od tych kierowanych bezpośrednio na liście. Dlatego lepiej jest odsunąć lampy nieco dalej, aby nie narażać roślin na zbyt bliską ekspozycję.

Przeczytaj również: Żelazny zasady uprawy gwiazdy betlejemskiej. Jeśli ich dotrzymasz, kwiat będzie długo zdobił dom

gwiazda betlejemska Cieniowanie gwiazdy betlejemskiej sprawi, że będzie cieszyć oko na Boże Narodzenie. Fot.123RF.com

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.