Rośliny domowe

Monstera ma żółte liście i marnieje w oczach? Jest na to prosty sposób

Monstera to piękna roślina doniczkowa o okazałych błyszczących liściach, która pięknie prezentuje się we wnętrzach. Czasami jednak z powodu niewłaściwej pielęgnacji jej liście żółkną, brązowieją, a kwiat traci swój urok. Jak odratować monsterę? Sprawdźcie nasz patent!

Monstera ma żółte liście i marnieje w oczach? Jest na to prosty sposób
Wyjaśniamy, jak domowym sposobem odratować monsterę, która zaczęła żółknąć i gnić. Fot. 123RF.com; Canva Pro: felipecaparros

Spis treści:

Monstera — charakterystyka

Monstera (Monstera) to roślina, która występuje naturalnie w tropikalnych rejonach Ameryki Środkowej i Południowej, od Meksyku aż po Panamę. Monstery rosną w lasach deszczowych, przyczepiając się swoimi korzeniami powietrznymi do drzew i z miesiąca na miesiąc pną się w górę. W swoim naturalnym środowisku monstery osiągnąć nawet 20 m wysokości! Ich majestatyczne, błyszczące liście z charakterystycznymi wycięciami podbiły serca ludzi na całym świecie, a monstery z lasów tropikalnych trafiły na salony. Dziś są jednymi z najbardziej popularnych roślin doniczkowych uprawianych w domach i mieszkaniach niemal na całym świecie.

Rosnące w warunkach domowych monstery nie osiągają aż tak spektakularnych rozmiarów. Zwykle dorastają do 1-2 m wysokości i 0,5-1 m szerokości, chociaż zdarzają się też wieloletnie okazy o naprawdę imponujących rozmiarach.

Najpopularniejszą odmianą monstery uprawianą w naszym kraju jest Monstera deliciosa o ciemnozielonych liściach i powycinanych na brzegach. Często spotykana jest również Monstera monkey mask o pnącym pokroju i mniejszych listkach z drobnymi otworami. Wśród kolekcjonerów dużym uznaniem cieszą się też odmiany monstery o nietypowym wybarwieniu np. Monstera Variegata z biało-zielonymi liśćmi.

Co ciekawe, rosnące w naturze monstery wytwarzają owoce w kształcie szyszek o długości do 25 cm, których cechą jest słodki zapach oraz smak podobny do mieszanki banana i ananasa.

Owoce monstery mają słodki zapach i smak. Fot. 123RF.com

Uprawa monstery — najważniejsze zasady

Uprawa monstery może być prawdziwą przyjemnością pod warunkiem, że pozna się jej wymagania. Na szczęście nie są one wygórowane i łatwo im sprostać. Jak dbać o monsterę? Wyjaśniamy poniżej:

  • Stanowisko

Przyniesiona do domu ze sklepu monstera bardzo łatwo przystosowuje się do nowych warunków. Pamiętajmy jednak, by zapewnić jej odpowiednie stanowisko, które zapewni roślinie dostęp do rozproszonego światła słonecznego oraz miejsce do rozwoju. W uprawie monstery odpadają ciemne i ciasne kąty. Tam roślina nie pokaże swojego potencjału. Najlepiej ustawić ją w przestronnym miejscu w pobliżu okna.

  • Podłoże

Najlepsza do uprawy monstery będzie ziemia żyzna, przepuszczalna, o obojętnym pH. Idealnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie gotowej mieszanki do roślin zielonych. Pamiętajmy, aby zawsze na dnie doniczki wyłożyć warstwę drenażu np. z keramzytu. Monsterę warto co dwa lata przesadzać do większego pojemnika, aby mogła swobodnie się rozrastać. Z biegiem czasu roślina będzie potrzebowała też podpórek, które utrzymają pędy w pionowej pozycji.

  • Podlewanie

Monstera preferuje ziemię wilgotną, ale nie przelaną. W okresie wegetacji należy podlewać monsterę mniej więcej raz w tygodniu. Gdy utrzymują się wysokie temperatury, można roślinę nawadniać częściej.  Przy czym przed każdym kolejnym podlewaniem warto sprawdzić palcem, czy ziemia w doniczce zdążyła przeschnąć. Jeśli wciąż jest wilgotna, wstrzymajmy się jeszcze kolejnym nawadnianiem do czasu, aż gleba całkowicie wyschnie.

  • Nawożenie

Aby pobudzić wzrost monstery, warto ją w okresie wegetacji nawozić. Do dokarmiania rośliny można wykorzystywać specjalne odżywki dostępne w sklepach lub domowy nawóz na bazie bananów. O tym, jak go przygotować pisaliśmy w artykule: Czym podlewać monsterę, żeby szybciej rosła? Wypróbuj domowe sposoby

Wyjaśniamy, jakim nawozem podlewać monsterę, by wypuszczała nowe liście. Fot. 123RF.com

Błędy w uprawie monstery

Największymi błędami w uprawie monstery, które skutkują pogorszeniem się jej wyglądu jest przede wszystkim przelanie i przesuszenie rośliny. Jak rozpoznać, co zrobiliśmy źle? Oto wskazówki, które podpowiedzą, dlaczego monstera choruje:

  • Liście monstery są żółte — możliwe, że zaatakowały ją szkodniki. Przejrzyj dokładnie roślinę, zajrzyj też pod spód liści i sprawdź, czy nie znajdują się tam małe owady lub larwy. Jeśli znalazłeś jakieś szkodniki — umyj roślinę pod bieżącą wodą i zastosuj chemiczne środki owadobójcze lub domowy preparat zwalczający insekty. Przepis znajdziesz tutaj: Szkodniki zaatakowały twoją roślinę? Tak skutecznie się ich pozbędziesz

  • Liście monstery żółkną i mają brązowe plamy — to znak, że przelaliśmy swoją roślinę, korzenie zostały zaatakowane przez chorobę grzybową, która przeniosła się już na liście. W tej sytuacji konieczne będzie przesadzenie rośliny. W pierwszej kolejności musisz oczyścić korzenie z ziemi i dotychczasowego podłoża i opłukać je w świeżej wodzie. Następnym krokiem jest osuszenie korzeni i obcięcie sterylnymi nożyczkami wszystkich miękkich lub zgniłych korzonków. Po cięciu pozostaw roślinę na kilka godzin, by "rany" się zasklepiły. Po upływie kilku godzin przesadź roślinę do świeżego i suchego podłoża z warstwą drenażu i otworami opływowymi, które sprawią, że nadmiar wody będzie swobodnie wypływał z doniczki. Po posadzeniu delikatnie podlej monsterę odstaną lub przefiltrowaną wodą. Możesz również zastosować środek przeciwgrzybiczny lub wywar z czosnku, który zapobiegnie dalszemu rozwojowi infekcji. Zamiast domowego wywaru możesz również wykorzystać czosnek w kapsułkach i włożyć do doniczki z ziemią. Z tabletek zacznie stopniowo uwalniać się esencja, która podziała na roślinę jak antybiotyk. Czosnek zwalczy bakterie i uchroni roślinę przed rozwojem choroby grzybowej. To najlepszy sposób, by odratować przelaną monsterę!

    Co zrobić z żółtymi liśćmi monstery? Wszystkie liście, które zaczęły żółknąć koniecznie obetnij! Nie da się już ich uratować, a dzięki ich obcięciu roślina zyska siłę, by wypuszczać nowe i zdrowe listki.
  • Liście monstery mają plamy i przebarwienia — oznacza to, że roślina jest przenawożona. Zdarze się to głównie w okresie zimowym. Lepiej wtedy całkowicie wstrzymać się z jej z dokarmianiem i wrócić do nawożenia wiosną.

  • Liście monstery zwijają się i zasychają na końcach — to znak, że roślina jest przesuszona. Przygotuj odstaną lub przegotowaną wodę i zacznij podlewać roślinę stopniowo, małymi dawkami, aż zauważysz, że ziemia w doniczce się nawilży. Jeśli problem będzie się powtarzał, to postaraj się nawadniać swoją roślinę częściej, np. dwa razy w tygodniu.

Źródło: Dlaczego liście monstery żółkną, pojawiają się brązowe plamy? Youtube.com. Kanał: Make Your Life Greener

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.