Rośliny domowe

Szkodniki zaatakowały twoją roślinę? Tak skutecznie się ich pozbędziesz

Dbasz o swoją ukochaną roślinę, a mimo to jej liście z każdym dniem marnieją coraz bardziej? Przyglądasz się jej z bliska i dostrzegasz pełzające robaczki lub brzydkie plamy z żółtą obwódką? Dowiedz się, jak walczyć z chorobami i szkodnikami roślin domowych.

Szkodniki zaatakowały twoją roślinę? Tak skutecznie się ich pozbędziesz
Preparatami na choroby i szkodniki roślin po rozcieńczeniu z wodą można podlać roślinę, a także zastosować je jako opryski. Fot.123RF.com

Z artykułu dowiesz się:

Dlaczego i na co chorują kwiaty domowe?

Rośliny mogą chorować m.in. na choroby spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją. Choroby te nie są co do zasady niebezpieczne – najczęściej wystarczy po prostu poprawić błędy w pielęgnacji. Nie przenoszą się także na inne okazy.

Często spotykane są także choroby związane z nieodpowiednią ilością pobieranych z gleby składników mineralnych. Do chorób takich należy np. chloroza, która objawia się żółknięciem liści w okolicach nerwów. Niedobór składników odżywczych może być spowodowany niewystarczającym nawożeniem – lub wprost przeciwnie: zbyt obfitym.  

Jednymi z najczęstszych chorób, jakie dotykają rośliny domowe, są jednak choroby grzybowe. Grzyby atakują osłabione rośliny – te nieodpowiednio pielęgnowane, przelane lub umieszczone w niewłaściwym podłożu. Powodem tych chorób może być także zbyt mała ilość światła, o co jesienią i zimą jest bardzo łatwo. Warto także pamiętać, że rośliny mogą zarazić się, stojąc blisko siebie.

Choroby grzybowe mogą zaatakować nie tylko liście i łodygi, ale także system korzeniowy, który wówczas gnije, ciemnieje i mięknie. Zarażone korzenie uniemożliwiają roślinie pobieranie odpowiednich składników z podłoża i ta obumiera z głodu na twoich oczach.

Osłabione rośliny mogą paść także ofiarą szkodników. Te łatwo rozprzestrzeniają się na inne okazy, spijając soki z roślin lub żerując w ziemi. Bądź czujny i uważny na wszelkie niepokojące zmiany w wyglądzie liści. To, na co chorują kwiaty domowe, a przede wszystkim jak im pomóc, określisz dzięki analizie objawów.

Zobacz więcej zdjęć

Choroby grzybowe roślin domowych – objawy

Choroby grzybowe mogą objawiać się na kilka różnych sposobów. Oto najczęstsze z nich.

  • Brązowe plamy z żółtą obwódką

Jednym z łatwych do zauważenia objawów jest plamistość liści. Zmiany pojawiają się wewnątrz blaszki liściowej lub na jej brzegach. Gdy je zaobserwujesz, odetnij zarażone liście i przesadź roślinę do bardziej przepuszczalnego (wzbogaconego perlitem lub wermikulitem) podłoża. Podlewaj bardzo ostrożnie. Możesz także sięgnąć po chemiczne środki grzybobójcze (tzw. fungicydy).

  • Szary nalot na liściach i łodygach

Szara pleśń atakuje rośliny, którym brakuje światła. Choroba ta pojawia się najczęściej jesienią i zimą. Gnilne plamy widać zarówno na liściach, jak i na łodygach, które pokrywają się wówczas charakterystycznym szarym nalotem. Jeśli go zaobserwujesz, oczyść roślinę, ustaw ją w lepiej doświetlonym miejscu i zapewnij dobry przepływ powietrza, rozluźniając patyczkiem górną część podłoża.

  • Pomarańczowe, niewielkie, liczne plamki

Plamistość to choroba wywoływana przez cząsteczki przenoszone w powietrzu. Na liściach powstają wyczuwalne zgrubienia. Aby wyleczyć roślinę, jak najszybciej usuń zarażone liście (nie wyrzucaj ich do kompostownika – tam mogą być dalej silnym źródłem zakażenia). Roślinę opryskaj fungicydem – środkiem grzybobójczym.

Przeczytaj również: Jak usunąć pleśń w doniczce z kwiatami? Poznaj domowe sposoby

Biały nalot na ziemi świadczy o infekcji grzybowej. Fot. 123RF/PICSEL

Preparaty na choroby grzybowe

Domowe sposoby na choroby grzybowe to np. posypywanie ziemi cynamonem lub węglem aktywnym. Niestety metody te nie zawsze działają. Chorobom grzybowym zdecydowanie lepiej przeciwdziałać za pomocą specjalnych środków. W tym celu stosuj naturalne preparaty ochronne na bazie antygrzybicznego i antybakteryjnego grapefruita. Jeśli to nie pomoże, sięgnij po środki chemiczne. Najpopularniejsze z nich zawierają tiofanat metylowy. Po rozcieńczeniu z wodą można nimi podlać roślinę, a także zastosować je jako oprysk.

Choroba grzybowa u roślin – jak z nią walczyć?

Najważniejszym elementem walki z chorobą grzybową jest wycięcie zarażonych części rośliny. Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy, wyjmij roślinę z doniczki i sprawdź stan jej korzeni. Wszystkie brzydkie części korzeni wytnij sterylnym narzędziem. Wymień podłoże. Pamiętaj, by do ziemi uniwersalnej dodać perlit, wermikulit lub korę sosnową. Taka mieszanka zapewni roślinie lepszą cyrkulację powietrza. Gdy roślina będzie wymagała podlewania, zastosuj przeciwgrzybowy środek chemiczny.

Szkodniki na kwiatach najlepiej spryskać odpowiednim preparatem. Fot. 123RF/PICSEL

Jak bezpiecznie wykonać oprysk?

Podczas opryskiwania roślin pamiętaj o środkach ostrożności, które zapewnią ci bezpieczeństwo. Wybierz ubrania, które zasłaniają skórę. Koniecznie załóż jednorazowe rękawiczki, maseczkę oraz okulary ochronne. Jeśli masz taką możliwość, wykonuj oprysk na balkonie lub w ogrodzie (najlepiej wieczorem, poza okresem aktywności pszczół, którym oprysk mógłby zaszkodzić), z dala od dzieci i zwierząt. Opryskaną roślinę pozostaw do wysuszenia na ok. 24 godziny w pomieszczeniu, w którym nie planujesz w tym czasie przebywać.

Nie tylko grzyby, czyli szkodniki roślin domowych

Choroby grzybowe to niejedyny problem, na jaki możesz się natknąć podczas hodowania roślin. Prawdziwą zmorą mogą stać się szkodniki, szczególnie te zauważone zbyt późno. Walka z każdym z nich wygląda inaczej, jest także dość czasochłonna. Dlatego ochrona roślin przed szkodnikami, zanim się jeszcze pojawią, jest równie ważna, co odpowiednie nasłonecznienie i nawodnienie.

Domowe sposoby na zwalczanie szkodników roślin doniczkowych

Roślina mniej narażona na atak szkodników to ta, której zapewnisz optymalne warunki rozwoju. Dbaj więc o odpowiednie stanowisko, podłoże i częstotliwość podlewania. Zapobiegawczo możesz sięgnąć także po naturalne środki ochronne, takie jak wywar z wrotyczu, skrzypu czy cebuli.

Niestety, niekiedy domowe sposoby ochrony przed szkodnikami mogą zawodzić. Szkodniki mogą zostać przyniesione do domu z nowo zakupioną rośliną, a czasem nawet z powietrzem – np. wlecieć przez otwarte okno. Mogą pojawić się na łodygach i liściach, zanim je dostrzeżesz. Jeśli atak szkodników jest bardzo intensywny, śmiało sięgaj po środki chemiczne, stosując się do zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania oprysków.

Rada: Chcesz ochronić rośliny przed szkodnikami? Może warto także zaprosić do swojej domowej dżungli dobroczynka kalifornijskiego? To drapieżne roztocze, które żywi się m.in. przędziorkiem. Można kupić je żywe, zamknięte w saszetce. Wydostają się one przez mały otwór na zewnątrz i polują na szkodniki, a także na ich larwy.

Najczęściej spotykane szkodniki roślin domowych

Jakie szkodniki najchętniej atakują domowe rośliny? Oto lista „nieproszonych gości” w domu każdego miłośnika flory.

Przędziorki to małe, czerwonawe roztocza, które żerują na spodzie liści. Tworzą delikatną, srebrzystą pajęczynkę, oplatając po kolei wszystkie części rośliny. Trzeba z nimi walczyć szybko, bo namnażają się w zawrotnym tempie. Nie lubią wilgoci, więc warto porządnie umyć roślinę (najlepiej denaturatem albo wodą z szarym mydłem) i dużo częściej ją zraszać. Przędziorek to jednak trudny do pokonania przeciwnik i aby z nim wygrać, trzeba często sięgnąć po środki chemiczne zawierające heksytiazoks. Opryski wykonuj co tydzień przez 3-4 tygodnie.

Sprawdź: Jak pozbyć się przędziorków z roślin domowych

przędziorek na liściu Z przędziorkami należy walczyć szybko, bo namnażają się w szybkim tempie. Fot. 123RF/PICSEL

Wciornastki to malutkie, ledwo dostrzegalne, białe lub czarne robaczki w kształcie przecinków. Wciornastki wysysają soki z rośliny. Pod wpływem ich obecności liście zwijają się i uzyskują srebrzysty kolor. Aby upewnić się, że to z nimi masz do czynienia, wykonaj tzw. test ogórka. Ułóż na podłożu rośliny plasterek zielonego ogórka, pozostaw go na ok. godzinę i po tym czasie sprawdź, czy pojawiły się na nim robaczki. Jeśli zdecydujesz się zastosować chemiczny oprysk, wybierz środki dedykowane walce z wciornastkiem (te przeznaczone do „ogólnej” walki ze szkodnikami nie zadziałają). Oprysk należy powtórzyć po tygodniu i za pomocą ogórka sprawdzić ewentualną obecność szkodnika.

Sprawdź: Jak zwalczyć wciornastki na kwiatach domowych? Plamy na liściach a wciornastki

wcirnatki na liściu Wciornastki oblepiają liście od spodu. Fot.123RF/PICSEL

Ziemiórki to latające muszki ukrywające się w wilgotnej ziemi doniczki. Są mniejsze i szybsze od muszek owocówek. Pojedyncze sztuki nie są niebezpieczne, ale gdy jest ich dużo, warto rozpocząć z nimi walkę. Najlepszym sposobem jest przesuszenie podłoża (oczywiście, jeśli roślinie to nie zaszkodzi). Wykorzystaj także specjalne żółte lepy na owady oraz podlej roślinę mieszanką wody i wody utlenionej (stosunek 4:1) lub wywarem z czosnku. W sklepach znajdziesz też pałeczki nawozowe odstraszające owady latające.

Sprawdź: Jak pozbyć się ziemiórki?

Ziemiórki ukrywają się w wilgotnej ziemi w doniczkach. Fot.123RF/PICSEL

Tarczniki wyglądem przypominają kilkumilimetrowe, półkuliste narośle. Ze względu na chroniący je pancerz są dość twarde. Mogą mieć brązową lub czarną barwę. Aby uratować zaatakowaną przez nie roślinę, usuwaj je mechanicznie. Jest to żmudna, ale zarazem najbardziej skuteczna metoda. Na koniec przemyj roślinę spirytusem i dokładnie ją opłucz. 

Przeczytaj również: Woda, ocet i szare mydło. To niezawodny sposób, by zwalczyć szkodnika

Tarczniki stopniowo, ale skutecznie wysysają z roślin ich soki. Fot.123RF/PICSEL

Wełnowce to dość duże szkodniki wytwarzające białe, puchate jaja. Oblepiają najczęściej łodygi i nerwy liści. Aby się ich pozbyć, wykorzystaj wacik nasączony w alkoholu. Ścieraj dokładnie wszystkie okazy z każdego kolejnego liścia. To niestety czasochłonna praca. Należy ją powtarzać co kilka dni. Pomocny może być także oprysk z wrotyczu.

Sprawdź: Wełnowce - co to za szkodniki i jak z nimi walczyć

wełnowce na liściu Białe owady na liściach to najczęściej wełnowce. Fot. 123RF/PICSEL

Pamiętaj, że szybkie rozpoznanie chorób i szkodników oraz bezzwłoczne podjęcie walki z nimi daje największą szansę na uzdrowienie rośliny. Jeśli więc niepokoją cię jakiekolwiek zmiany w wyglądzie liści czy łodyg – jak najszybciej działaj! W większości przypadków zakażone lub zaatakowane przez szkodniki rośliny można z powodzeniem ocalić.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.