Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jakie kwiaty doniczkowe kwitną zimą? Poznaj 3 zimowe rośliny, które warto wybrać do domu

Kwiaty doniczkowe cieszą oko przez cały rok – i to także zimą. Jeśli wybierzesz rośliny, które kwitną w czasie najchłodniejszych miesięcy w roku lub mają wyjątkowe liście, to mogą one stać się doskonałą ozdobą domu lub balkonu. Poznaj kwiaty domowe idealne na mroźną porę roku! 

Jakie kwiaty doniczkowe kwitną zimą? Poznaj 3 zimowe rośliny, które warto wybrać do domu
Jakie kwiaty doniczkowe kwitną w zimie? Podpowiadamy! Fot.123RF.com

Spis treści:

Pierwiosnki – urocze kwiaty doniczkowe 

 • Pierwiosnek – charakterystyka

Pierwiosnki to niewielkie, ale kolorowe kwiatki, które kwitną w samym środku zimy. Odmiany uprawiane w domu osiągają zwykle wysokość nie większą niż 15 cm. Kiedy pierwiosnek zakwita, pojawiają się na nim kwiaty w rozmaitych barwach. Ta roślina doniczkowa może mieć niebieskie, czerwone, pomarańczowe, a nawet śliwkowe i żółte płatki. 

Pierwiosnki w środowisku naturalnym zakwitają w marcu i kwietniu. Jednak rośliny doniczkowe są tak uprawiane, aby pączki i kwiaty pojawiły się na nich znacznie wcześniej. Są one sprzedawane w kwiaciarniach już styczniu i w lutym. 

Te kolorowe kwiaty rosną w klimacie umiarkowanym – występują zwłaszcza w Azji i Europie. Łącznie wyróżnia się ok. 500 ich gatunków. Ponadto wszystkie pierwiosnki dziko rosnące w Polsce są pod ścisłą ochroną 

 • Jakie pierwiosnki nadają się do uprawy w domu? 

Niektóre z tych roślin to byliny przeznaczone do uprawy w ogrodzie. Jednak kilka gatunków pierwiosnków doskonale czuje się w warunkach domowych. Chcąc w środku zimy uprawiać te kolorowe kwiaty, można wybrać: 

 • pierwiosnka wyniosłego, 

 • pierwiosnka kubkowatego,

 • pierwiosnka ślimakowatego. 

Najczęściej spotykaną w domach odmianą tej rośliny jest pierwiosnek bezłodygowy, zwany też zwyczajnym. Jego nazwa jest związana z jego wyglądem – nie ma on łodygi lub jest ona bardzo krótka. Natomiast jego największą ozdobą są dosyć duże, występujące w całej palecie odcieni, dwukolorowe lub jednobarwne kwiaty. Liście pierwiosnka zwyczajnego mają soczyście zielony kolor, są lekko karbowane i porośnięte delikatnym, miękkim meszkiem. 

 • Co należy wiedzieć o pielęgnacji pierwiosnków? 

Te kwiaty doniczkowe najlepiej czują się w pomieszczeniach, gdzie panuje dosyć niska temperatura – najlepiej, jeżeli nie przekracza ona 20°C. Właśnie dlatego warto uprawiać je na domowym parapecie i blisko okna, gdzie jest chłodno. Oprócz tego te domowe rośliny należy chronić przed zbyt intensywnymi promieniami słońca, gdyż mogłoby to zaszkodzić ich liściom. 

Ziemia, w której rosną pierwiosnki, musi przez cały czas pozostawać lekko mokra. Nie można przy tym dopuścić do tego, aby woda stała w doniczce. Kwiaty te najlepiej podlewać „od spodu”, czyli wlewać wodę na podstawek. W czasie kwitnienia warto co dwa tygodnie stosować specjalny nawóz. Jeśli chcesz, aby pierwiosnek kwitł jak najdłużej, obrywaj przekwitłe kwiaty. Stymuluje to rozwój nowych pąków. 

Starzec – zjawiskowa roślina zimowa 

 • Czym wyróżnia się ta roślina? 

Starzec popielny jest uznawany za roślinę zimową zarówno ze względu na swoją odporność na mrozy, jak i na charakterystyczny wygląd. Zdobią go srebrzysto-szare liście pokryte miękkimi włoskami, które wydają się być udekorowane szronem lub śniegiem. Są one dosyć duże, pierzaste i mają ozdobny, nieregularny kształt. Znajdujący się na nich meszek chroni je przed nadmierną utratą wody i niskimi temperaturami. Pędy starca są rozgałęzione i sztywne.  

Ta roślina pochodzi z południa Europy i w naturalnym środowisku osiąga wysokość nawet do 80 cm. Kwitnie w drugim roku uprawy – pojawiają się wtedy na niej drobne, żółte kwiaty. Są to małe baldachogrona, które nie dorównują pod względem urody srebrzystym liściom.  

 • Starzec – uprawa  

Starzec popielny najlepiej rośnie na żyznych glebach o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Jest mało wymagającą rośliną, jednak by prezentował się okazale i by nie chorował, należy: 

 • znaleźć dla niego wyjątkowo słoneczne stanowisko – nie może być uprawiany nawet w półcieniu – wtedy jego liście z popielato-srebrnych stają się ciemnozielone;

 • nie dopuścić do przelania podłoża, w którym jest uprawiany – roślina ta źle czuje się w mokrych, ciężkich, gliniastych glebach. Takie środowisko jest powodem jej chorób, gnicia i obumierania;
   
 • latem nawozić go co dwa tygodnie;
   
 • usuwać obumarłe kwiatostany – dzięki temu dopiero rosnące pędy i liście zostaną wzmocnione. 

Starzec popielny to roślina dostępna w kwiaciarniach i w sklepach ogrodniczych, jednak można wyhodować ją samodzielnie. Nasiona wysiewa się do doniczek na przełomie lutego i marca. 

starzec popielny Starzec popielny jest mało kłopotliwy i niezbyt wymagający. Fot.123RF.com

 • Czy starca popielnego można hodować w domu? 

Ta srebrno-szara roślina – ze względu na to, że jest odporna na mrozy do -12°C – jest najczęściej hodowana w ogrodzie. Warto ją jednak uprawiać także w doniczkach – na tarasach, balkonach, loggiach. Takie miejsca są idealne do uprawy tych wyjątkowych kwiatów. Są one najczęściej zadaszone, dzięki czemu można łatwo kontrolować stopień nawodnienia ziemi w doniczce i chronić ją przed deszczem. 

Starzec popielny nie wymaga wielu zabiegów, jeżeli chodzi o uprawę, dlatego doniczki z tą rośliną często zdobią groby. Te zimowe doniczkowe kwiaty będą doskonale prezentowały się również na werandzie, przy wejściu do domu czy ustawione wzdłuż ścieżek.  

Jaśmin – zimowa ozdoba parapetu 

 • Specyfika gatunku 

Jaśmin to roślina pochodząca z południowo-wschodniej Azji. Rosnąc dziko, osiąga wysokość nawet 6 m. Jego liście mają długość około 10 cm, a średnica kwiatów wynosi maksymalnie 2 cm. Rozwijają się one z małych, różowych pąków – jednak same płatki mają bladoróżowy lub biały odcień. Kwiat ten kwitnie zimą i to właśnie wtedy wydziela charakterystyczny, słodki zapach. 

Jaśmin jest popularną ozdobą parków oraz ogrodów, jednak są gatunki, które można uprawiać także w domu. Do uprawy doniczkowej najczęściej wybiera się: 

 • jaśmin kwiecisty – kwitnie on od stycznia do kwietnia. Wtedy jego pędy rosną w szybkim tempie, dlatego warto opleść je wokół stelaża. Jego małe, jasne kwiaty składają się z pięciu liści;

 • jaśmin lekarski – nazywa się go również jaśminem właściwym. Jego liście porastają drobne, miękkie włoski. Roślina ta uprawiana w doniczce osiąga wysokość do 50 cm. Ponadto odmiana ta jest ciepłolubna, dlatego dobrze czuje się w domach i mieszkaniach. W odróżnieniu od jaśminu kwiecistego okres kwitnienia tego kwiatu przypada na okres od lata do wczesnej jesieni. 

 • Uprawa jaśminu 

Jaśmin, który ma zakwitnąć zimą, musi być starannie pielęgnowany. Ta roślina jest wymagająca, ale na tyle efektowna i pachnąca, że warto włożyć w jej uprawę nieco wysiłku. Jaśmin kwiecisty powinien: 

 • mieć stanowisko, które zapewnia jak najlepszy dostęp do promieni słonecznych. Jednocześnie miejsce, w którym znajdzie się doniczka, powinno być dosyć chłodne;

 • być regularnie podlewany niewielkimi porcjami wody – należy go nawadniać zawsze wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Ponadto warto zraszać go wodą, aby zapewnić mu optymalny poziom wilgoci;
   
 • być nawożony preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji roślin kwitnących – i to w okresie intensywnego wzrostu. 

Nietuzinkowy wygląd, piękny zapach i moc kolorów – powinno to skutecznie przekonać do uprawy zimowych roślin doniczkowych, czyli pierwiosnków, starca i jaśminu. Rośliny te wnoszą do wnętrz nieco wiosny zimą, a srebrne liście starca to wyjątkowa dekoracja balkonu i tarasu. 

Przeczytaj również: 

Starzec azjatycki – oryginalna roślina dla tych, którzy nie mają głowy do podlewania

Efektowna roślina do ciemnych kątów. Jak dbać o fitonię, by ładnie się rozrastała?

Co zrobić, żeby fikus wypuszczał nowe liście? Zmieszaj ten składnik z wodą i podlewaj regularnie

Jakie soki są najzdrowsze? Cały sekret polega na odpowiednim połączeniu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.